| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe

Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe

Zmiany w umowach na czas określony mają wejść w życie 22 lutego 2016 r. Nowe regulacje dotyczą limitów umów zawieranych na czas określony - 33 miesiące oraz zrównania okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi. Co się dzieje z umowami, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy i jakie przepisy do nich stosować?

1 kwietnia 2015 r. strony zawarły umowę na czas określony. Umowa została wypowiedziana przez pracodawcę 22 lutego 2016 r. W takim przypadku do ustalenia długości okresu wypowiedzenia nie będzie się brało pod uwagę okresu od 1 kwietnia 2015 r. do 21 lutego 2016 r. Oznacza to, że umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, bowiem okres zatrudnienia u pracodawcy, liczony od 22 lutego 2016 r., będzie krótszy niż 6 miesięcy.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Brak klauzuli o wypowiedzeniu

W przypadku gdy strony zawarły umowę o pracę na czas określony:

● do 6 miesięcy lub
● umowę dłuższą, w której nie przewidziano możliwości rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia

– trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia będzie się stosować obecne przepisy.

Od 22 lutego 2016 r. nadal nie będzie można wypowiedzieć umowy na czas określony, trwającej w tym dniu, jeśli nie zawiera klauzuli dopuszczającej jej wypowiedzenie.

Strony tych umów nie będą mogły powoływać się na nowe rozwiązania przewidujące zniesienie ograniczeń w zakresie dopuszczalności swobodnego rozwiązywania umów terminowych. W praktyce brak klauzuli umożliwiającej wypowiedzenie umowy terminowej sprawi, że z formalnego punktu widzenia umowa taka nie będzie mogła być wypowiedziana – będzie trwała przez okres, na który została zawarta.

Umowy wypowiedziane przed 22 lutego 2016 r.

Do umów o pracę na czas określony, trwających 22 lutego 2016 r., które przed tym dniem zostały wypowiedziane, będą stosowane obecne przepisy.

19 lutego 2016 r. pracodawca wypowiedział umowę zawartą na czas określony od 1 marca 2015 r. do 30 września 2016 r. z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia (w umowie była zawarta klauzula dopuszczająca taką możliwość). Pracodawca postąpił prawidłowo. Umowa została wypowiedziana przed 22 lutego 2016 r. (data wejścia w życie nowych przepisów), więc należało zastosować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a nie okres wynikający ze stażu pracy u pracodawcy.

Ograniczenie długości zatrudnienia na umowę na czas określony

Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy dopuszczają zawarcie 2 kolejnych umów o pracę na czas określony – bez wskazania dopuszczalnego czasu ich trwania. Kolejna trzecia umowa między tymi samymi stronami stosunku pracy powinna już stanowić umowę na czas nieokreślony. Zgodnie z nowymi zasadami, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Przepis wprowadza również dopuszczalny limit w zakresie liczby umów na czas określony. Te same strony będą mogły zawrzeć 3 takie umowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »