REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie młodocianych pracowników - zmiany od 2018 r.

Zatrudnianie młodocianych pracowników - zmiany od 2018 r.
Zatrudnianie młodocianych pracowników - zmiany od 2018 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie młodocianych w wieku od 16 do 18 lat jest możliwe z pewnymi ograniczeniami przewidzia­nymi w Kodeksie pracy. Od 1 września 2018 r. wiek osoby, którą będzie można uznać za młodocianą, zostanie obniżony.

Zmiany od 2018 r.

Od 1 września 2018 r. wiek osoby, którą będzie można uznać za młodocianą, zostanie obniżony z 16 do 15 lat. Wolno zatrudniać tylko takich młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz posiadają świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdro­wiu. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Przepisy szczegól­ne regulują przypadki, kiedy jest możliwe zatrud­nienie młodocianych (powyżej lat 16) bez ukoń­czenia gimnazjum, zatrudnienie osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum bądź go nie ukończyły.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązek pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek opracowania i ogłosze­nia w regulaminie (lub gdy nie ma obowiązku two­rzenia regulaminu pracy, w inny przyjęty sposób) wykazu prac wzbronionych młodocianym, wykazu rodzajów prac i stanowisk pracy dozwolonych pra­cownikom młodocianym w celu odbywania przy­gotowania zawodowego oraz wykazu prac lekkich dozwolonych pracownikom młodocianym zatrud­nionym w innym celu niż przygotowanie zawodowe. Przed podjęciem pracy młodociany podlega wstęp­nym badaniom lekarskim, a w czasie zatrudnienia okresowym i kontrolnym. Pracodawca jest zobo­wiązany przekazać przedstawicielowi ustawowemu młodocianego informacje o ryzyku zawodowym na stanowisku pracy. Do czasu ukończenia 18 lat mło­dociany ma obowiązek dokształcać się. Czas nauki młodocianego wlicza się do jego czasu pracy, bez względu na to, czy odbywa się ona w jego godzi­nach pracy.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Zatrudnienie młodocianego w innym celu niż nauka zawodu jest możliwe tylko przy pracach lekkich, z którymi pracodawca musi zapoznać pracownika.

Wynagrodzenie młodocianych

Wynagrodzenie osób młodocianych, które uczą się zawodu albo są przyuczane do wykonywania okre­ślonej pracy, zależy od stażu nauki oraz przecięt­nego miesięcznego wynagrodzenia. Pracownikom młodocianym w okresie nauki zawo­du przysługuje wynagrodzenie obliczane w sto­sunku procentowym do przeciętnego miesięcz­nego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynosi ono:

  • w 1. roku nauki - nie mniej niż 4%,
  • w 2. roku nauki - nie mniej niż 5%,
  • w 3. roku nauki - nie mniej niż 6%. Młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wyna­grodzenia w gospodarce narodowej w poprzed­nim kwartale.

Powyższe stawki mają charakter minimalny i w tre­ści umowy o pracę zawieranej z młodocianymi pra­codawca może ustalić wyższe wynagrodzenie.

Ubezpieczenie młodocianych

Wynagrodzenie młodocianego stanowi podsta­wę wymiaru składek na ubezpieczenia społecz­ne. Jeżeli jednak pracodawca wypłaci pracowni­kowi młodocianemu wyższe wynagrodzenie niż obowiązujące, to do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i choro­bowe przyjmowana jest kwota faktycznie wypła­cona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA