REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne zmiany w umowach na czas określony

REKLAMA

Potrzebne są zmiany w umowach na czas określony. Powinny przyczynić się do większej stabilizacji zatrudnienia na podstawie tego typu umów.

Konieczna jest większa stabilizacja zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony. Zgłaszane propozycje muszą jednak uwzględniać nie tylko ostatni wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, lecz także specyfikę polskiego rynku pracy – mówi dr Monika Gładoch, Doradca Prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Kluczowe jest wprowadzenie limitu trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony. Powinien on wynosić 36 miesięcy. Należy również sformułować katalog wyjątków od tej zasady, związanych np. z realizacją projektu czy okresem kadencji.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Biorąc pod uwagę treść orzeczenia ETS z 13 marca 2014 r., konieczne jest zróżnicowanie okresów wypowiedzenia przy umowach na czas określony w zależności od stażu pracy. Trybunał stwierdził, że obowiązujące przepisy są dyskryminujące. Zgodnie bowiem z art. 33 k.p. umowa na czas określony (dłuższa niż 6 miesięcy) może zostać rozwiązana z 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Z kolei okres wypowiedzenia umowy bezterminowej jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy (art. 36 k.p.).

Przedstawione na łamach wtorkowej „Gazety Prawnej” propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej należy uznać za nieprzemyślane. Dotyczą bowiem konieczności podawania przyczyny wypowiedzenia umów na czas określony oraz obowiązku konsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru zwolnienia pracownika. Takie rozwiązanie może doprowadzić do ograniczenia skali zatrudnienia na podstawie terminowych umów o pracę lub sprawić, że będą one zawierane na bardzo krótki czas. Zmiana nie sprawi bynajmniej tego, że liczba umów na czas nieokreślony się zwiększy. Wręcz przeciwnie – może ona spowodować rezygnację z zatrudnienia pracowniczego na rzecz umów cywilnoprawnych i samozatrudnienia, a także wzrost szarej strefy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wprowadzenie propozycji resortu pracy i polityki społecznej, przy jednoczesnych planach rządu co do szerszego oskładkowania umów cywilnoprawnych, oznacza pogorszenie sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobny wzrost bezrobocia. Dlatego potrzebne są wyważone i przemyślane zmiany, w których weźmie się pod uwagę również możliwości ekonomiczne i organizacyjne pracodawców.

dr Monika Gładoch, Doradca Prezydenta Pracodawców RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA