Czym jest praca nakładcza?
REKLAMA
Pracę nakładczą można też porównać do telepracy, gdyż jest ona wykonywana w domu i w godzinach dowolnie wybranych przez pracownika wykonującego pracę nakładczą. Co do zasady nie ma tu jednak nadzoru pracodawcy, jak w przypadku telepracy. Praca nakładcza często nazywana jest pracą chałupniczą i dlatego kojarzy się ze składaniem długopisów, szyciem rękawic czy innymi czynnościach, w których wynagrodzenie zależy od rzeczywiście wykonanej pracy.
Podstawowym obowiązkiem osoby zatrudniającej jest zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę nakładczą takiej ilości pracy, aby mógł on uzyskać wynagrodzenie równe pensji minimalnej – jeżeli jest to jedyne źródło dochodu takiego pracownika, albo wynagrodzenie równe połowie pensji minimalnej, jeżeli praca nakładcza jest dodatkowym źródłem dochodu pracownika. Nie ma oczywiście przeszkód, aby pracy tej było więcej i aby zatrudniony uzyskiwał większe dochody z pracy nakładczej.
Dowiedz się: Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą
Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie, przepisy prawa nie określają jednak żadnych konsekwencji niedopełnienia tego rygoru, a tym samym nie istnieje również obowiązek pisemnego potwierdzenia ewentualnej umowy ustnej. W umowie o pracę nakładczą należy określić rodzaj umowy oraz jej podstawowe warunki, a w szczególności: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zasady wynagradzania.
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
Kup książkę:
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023Polecamy serwis: Kodeks pracy
Wszystkie umowy o pracę nakładczą można w każdym momencie rozwiązać za porozumieniem stron. Natomiast wypowiedzeniu podlegają umowy na okres próbny (do 3 miesięcy) i na czas nieokreślony, przy zastosowaniu okresu wypowiedzenia wynoszącego odpowiednio 2 tygodnie i 1 miesiąc. Wypowiedzenie nie wymaga zachowania pisemnej formy, nie musi być uzasadnione (chyba że dotyczy wykonawcy będącego członkiem spółdzielni pracy i nie potrzebuje związkowej konsultacji. Wykonawca nie korzysta więc w zasadzie z powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem.
Umowy o pracę nakładczą nie można jednak wypowiedzieć w okresie urlopu wypoczynkowego wykonawcy, w okresie jego niezdolności do pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres ochronny przed niezawinionym rozwiązaniem niezwłocznym, oraz w okresie pomiędzy powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe a ich odbyciem. Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy obejmuje również kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, a także członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, chyba że organizacja ta wyraziłaby swą zgodę.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: