reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czym jest praca nakładcza?

Czym jest praca nakładcza?

Praca nakładcza to praca pośrednia pomiędzy stosunkiem pracy a umową o dzieło. Pracownik wykonujący pracę nakładczą wprawdzie nabywa pewne uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów prawa pracy, ale jego wynagrodzenie jest uzależnione od pracy, którą faktycznie wykona.

Pracę nakładczą można też porównać do telepracy, gdyż jest ona wykonywana w domu i w godzinach dowolnie wybranych przez pracownika wykonującego pracę nakładczą. Co do zasady nie ma tu jednak nadzoru pracodawcy, jak w przypadku telepracy. Praca nakładcza często nazywana jest pracą chałupniczą i dlatego kojarzy się ze składaniem długopisów, szyciem rękawic czy innymi czynnościach, w których wynagrodzenie zależy od rzeczywiście wykonanej pracy.

Podstawowym obowiązkiem osoby zatrudniającej jest zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę nakładczą takiej ilości pracy, aby mógł on uzyskać wynagrodzenie równe pensji minimalnej – jeżeli jest to jedyne źródło dochodu takiego pracownika, albo wynagrodzenie równe połowie pensji minimalnej, jeżeli praca nakładcza jest dodatkowym źródłem dochodu pracownika. Nie ma oczywiście przeszkód, aby pracy tej było więcej i aby zatrudniony uzyskiwał większe dochody z pracy nakładczej.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie, przepisy prawa nie określają jednak żadnych konsekwencji niedopełnienia tego rygoru, a tym samym nie istnieje również obowiązek pisemnego potwierdzenia ewentualnej umowy ustnej. W umowie o pracę nakładczą należy określić rodzaj umowy oraz jej podstawowe warunki, a w szczególności: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zasady wynagradzania.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Wszystkie umowy o pracę nakładczą można w każdym momencie rozwiązać za porozumieniem stron. Natomiast wypowiedzeniu podlegają umowy na okres próbny (do 3 miesięcy) i na czas nieokreślony, przy zastosowaniu okresu wypowiedzenia wynoszącego odpowiednio 2 tygodnie i 1 miesiąc. Wypowiedzenie nie wymaga zachowania pisemnej formy, nie musi być uzasadnione (chyba że dotyczy wykonawcy będącego członkiem spółdzielni pracy i nie potrzebuje związkowej konsultacji. Wykonawca nie korzysta więc w zasadzie z powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Umowy o pracę nakładczą nie można jednak wypowiedzieć w okresie urlopu wypoczynkowego wykonawcy, w okresie jego niezdolności do pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres ochronny przed niezawinionym rozwiązaniem niezwłocznym, oraz w okresie pomiędzy powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe a ich odbyciem. Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy obejmuje również kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, a także członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, chyba że organizacja ta wyraziłaby swą zgodę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.
Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama