REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest praca nakładcza?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski

REKLAMA

Praca nakładcza to praca pośrednia pomiędzy stosunkiem pracy a umową o dzieło. Pracownik wykonujący pracę nakładczą wprawdzie nabywa pewne uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów prawa pracy, ale jego wynagrodzenie jest uzależnione od pracy, którą faktycznie wykona.

Pracę nakładczą można też porównać do telepracy, gdyż jest ona wykonywana w domu i w godzinach dowolnie wybranych przez pracownika wykonującego pracę nakładczą. Co do zasady nie ma tu jednak nadzoru pracodawcy, jak w przypadku telepracy. Praca nakładcza często nazywana jest pracą chałupniczą i dlatego kojarzy się ze składaniem długopisów, szyciem rękawic czy innymi czynnościach, w których wynagrodzenie zależy od rzeczywiście wykonanej pracy.

Podstawowym obowiązkiem osoby zatrudniającej jest zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę nakładczą takiej ilości pracy, aby mógł on uzyskać wynagrodzenie równe pensji minimalnej – jeżeli jest to jedyne źródło dochodu takiego pracownika, albo wynagrodzenie równe połowie pensji minimalnej, jeżeli praca nakładcza jest dodatkowym źródłem dochodu pracownika. Nie ma oczywiście przeszkód, aby pracy tej było więcej i aby zatrudniony uzyskiwał większe dochody z pracy nakładczej.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie, przepisy prawa nie określają jednak żadnych konsekwencji niedopełnienia tego rygoru, a tym samym nie istnieje również obowiązek pisemnego potwierdzenia ewentualnej umowy ustnej. W umowie o pracę nakładczą należy określić rodzaj umowy oraz jej podstawowe warunki, a w szczególności: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zasady wynagradzania.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie umowy o pracę nakładczą można w każdym momencie rozwiązać za porozumieniem stron. Natomiast wypowiedzeniu podlegają umowy na okres próbny (do 3 miesięcy) i na czas nieokreślony, przy zastosowaniu okresu wypowiedzenia wynoszącego odpowiednio 2 tygodnie i 1 miesiąc. Wypowiedzenie nie wymaga zachowania pisemnej formy, nie musi być uzasadnione (chyba że dotyczy wykonawcy będącego członkiem spółdzielni pracy i nie potrzebuje związkowej konsultacji. Wykonawca nie korzysta więc w zasadzie z powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Umowy o pracę nakładczą nie można jednak wypowiedzieć w okresie urlopu wypoczynkowego wykonawcy, w okresie jego niezdolności do pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres ochronny przed niezawinionym rozwiązaniem niezwłocznym, oraz w okresie pomiędzy powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe a ich odbyciem. Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy obejmuje również kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, a także członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, chyba że organizacja ta wyraziłaby swą zgodę.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA