REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest praca nakładcza?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.
Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Praca nakładcza to praca pośrednia pomiędzy stosunkiem pracy a umową o dzieło. Pracownik wykonujący pracę nakładczą wprawdzie nabywa pewne uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów prawa pracy, ale jego wynagrodzenie jest uzależnione od pracy, którą faktycznie wykona.

Pracę nakładczą można też porównać do telepracy, gdyż jest ona wykonywana w domu i w godzinach dowolnie wybranych przez pracownika wykonującego pracę nakładczą. Co do zasady nie ma tu jednak nadzoru pracodawcy, jak w przypadku telepracy. Praca nakładcza często nazywana jest pracą chałupniczą i dlatego kojarzy się ze składaniem długopisów, szyciem rękawic czy innymi czynnościach, w których wynagrodzenie zależy od rzeczywiście wykonanej pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawowym obowiązkiem osoby zatrudniającej jest zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę nakładczą takiej ilości pracy, aby mógł on uzyskać wynagrodzenie równe pensji minimalnej – jeżeli jest to jedyne źródło dochodu takiego pracownika, albo wynagrodzenie równe połowie pensji minimalnej, jeżeli praca nakładcza jest dodatkowym źródłem dochodu pracownika. Nie ma oczywiście przeszkód, aby pracy tej było więcej i aby zatrudniony uzyskiwał większe dochody z pracy nakładczej.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie, przepisy prawa nie określają jednak żadnych konsekwencji niedopełnienia tego rygoru, a tym samym nie istnieje również obowiązek pisemnego potwierdzenia ewentualnej umowy ustnej. W umowie o pracę nakładczą należy określić rodzaj umowy oraz jej podstawowe warunki, a w szczególności: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zasady wynagradzania.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie umowy o pracę nakładczą można w każdym momencie rozwiązać za porozumieniem stron. Natomiast wypowiedzeniu podlegają umowy na okres próbny (do 3 miesięcy) i na czas nieokreślony, przy zastosowaniu okresu wypowiedzenia wynoszącego odpowiednio 2 tygodnie i 1 miesiąc. Wypowiedzenie nie wymaga zachowania pisemnej formy, nie musi być uzasadnione (chyba że dotyczy wykonawcy będącego członkiem spółdzielni pracy i nie potrzebuje związkowej konsultacji. Wykonawca nie korzysta więc w zasadzie z powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Umowy o pracę nakładczą nie można jednak wypowiedzieć w okresie urlopu wypoczynkowego wykonawcy, w okresie jego niezdolności do pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres ochronny przed niezawinionym rozwiązaniem niezwłocznym, oraz w okresie pomiędzy powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe a ich odbyciem. Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy obejmuje również kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, a także członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, chyba że organizacja ta wyraziłaby swą zgodę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA