REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2025 r. koniec pracy zdalnej dla niektórych pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
powrót do pracy stacjonarnej biura 2025 praca zdalna home office
Powrót z pracy zdalnej do stacjonarnej w 2025 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analiza pracy zdalnej w polskich dużych firmach w 2024 r. jednoznacznie wskazuje na stopniowe powroty do pracy stacjonarnej. Dlaczego pracodawcy rezygnują z home office? Jakie systemy stosowane są w 2025 r.? Ile pracodawców planuje całkowity powrót pracowników do biur w tym roku?

Praca zdalna w polskich firmach w 2024 i 2025 r.

Duże i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zdecydowały się w minionym roku ograniczyć możliwość wykonywania pracy zdalnej swoim pracownikom – o ile rok temu co czwarta firma deklarowała, że muszą oni pracować z biura, tak obecnie takiej odpowiedzi udzieliło już blisko 40% respondentów biorących udział w naszym badaniu. Czy miłośnicy home office mają zatem czego się bać? Niekoniecznie.

REKLAMA

Autopromocja

Firmy po dwóch latach od uregulowania przepisów o pracy zdalnej okrzepły, jeśli chodzi o organizację pracy w swoich zespołach i nie są chętne do dalszych modyfikacji… przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Taką deklarację składa aż 80% przebadanych przedsiębiorstw, dwukrotnie więcej niż przed rokiem!

Pracodawcy coraz baczniej przyglądają się jak praca zdalna wpływa na efektywności procesów, komunikację, relacje czy zdolność do innowacji. Nasze badania potwierdzają, że pracodawcy już teraz podchodzą bardziej systemowo do pracy zdalnej, lepiej definiują oczekiwania i je komunikują - w roku 2025 w porównaniu do roku 2024 już tylko garstka ankietowanych nie była w stanie określić jak często pracownicy muszą pojawić się w biurze. Badania wskazują także, że zdecydowana większość firm odnalazła dla siebie optymalny model. - Edward Nieboj, partner, Departament Outsourcingu

Praca zdalna hybrydowa najczęściej stosowana przez pracodawców

REKLAMA

Jeśli pracodawcy zgadzają się na pracę zdalną, to jednak preferują, żeby pracownicy z mniejszą lub większą częstotliwością pojawiali się w biurze. W tej grupie przeważają firmy, które deklarują, że wystarczy im 1-4 dni obecności pracowników w biurze w miesiącu – takiej odpowiedzi udzieliło 27% badanych. Wskaźnik ten podwoił się względem roku ubiegłego, kiedy wyniósł 13%.

Częstotliwość 4-10 dni pracy z biura w miesiącu wybrało 5% przedsiębiorstw (3% przed rokiem), a 10-15 dni –13% ankietowanych (podczas gdy w badaniu ze stycznia 2024 r. odsetek ten wynosił 4%). Utrzymuje się odsetek firm, które chcą by pracownicy w biurze pojawiali się jeszcze częściej. Taki system organizacji pracy deklaruje co piąty podmiot. Co trzeci pracodawca daje z kolei pracownikom pełną dowolność, jeśli chodzi o częstotliwość pojawiania się w biurze.

Całkowity powrót pracowników do biur w 2025 r.

Zdecydowana większość polskich pracodawców planuje w tym roku utrzymać dotychczasowy model pracy zdalnej wprowadzony w swoich firmach. Ograniczenia w możliwości wykonywania pracy zdalnej przewiduje w 2025 r. jedynie 10% badanych, z czego połowa chce nakazać całkowity powrót do biur, a druga połowa – zwiększyć częstotliwość wykonywania obowiązków z biura.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 2% badanych deklaruje, że w planach nie ma na razie zmiany dotychczasowego modelu pracy zdalnej, ale rozważa takie ograniczenie. Wynik dla tej grupy jest podobny jak przed rokiem.

Przyczyny rezygnacji z pracy zdalnej

Główną przyczyną powrotu części pracowników do biur jest spadek efektywności i jakości ich pracy – tak twierdzi ponad połowa firm, które wprowadzą w tym roku ograniczenia w pracy zdalnej. Z kolei 42% ankietowanych przedsiębiorstw jest zdania, że w wyniku home office nastąpiły problemy z przepływem informacji między pracownikami, a co trzeci pracodawca (33%) narzeka na pogorszenie atmosfery i poczucia więzi między swoimi podwładnymi.

Mimo, że praca zdalna została uregulowana w kodeksie pracy niemal dwa lata temu, pracodawcy nadal doświadczają problemów związanych z prawidłowym wdrożeniem odpowiednich mechanizmów w ich zakładach pracy. W szczególności przedsiębiorcy zagraniczni napotykają na trudności związane z dużą liczbą formalności wymaganych przez kodeks pracy w celu należytej implementacji pracy zdalnej. - Jolanta Zarzecka-Sawicka, radca prawny, Partner, Kancelaria Prawna

Rezygnacja z pracy zdalnej spowoduje odejścia pracowników

Pracodawcy, którzy zdecydowali się na ograniczenie pracy zdalnej, godzą się, że z tego powodu z organizacji odejdzie część pracowników. Co czwarte przedsiębiorstwo z tej grupy ocenia jako istotne ryzyko odpływu pracowników po zaostrzeniu wewnętrznych zasad korzystania z home office. Z kolei niemal co piąty pracodawca (17%) spodziewa się, że takie zjawisko może wystąpić, ale zakłada, że ryzyko jego zaistnienia jest niewielkie. 50% badanych, którzy chcą w najbliższych 12 miesiącach zmniejszyć możliwość pracy spoza biura, nie widzi ryzyka utraty pracowników z tego powodu, a 8% nie ma na ten temat zdania.

Źródło: Grand Thornton

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA