reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Telepraca > Jaki wpływ ma pracodawca na sposób pracy telepracownika?

Jaki wpływ ma pracodawca na sposób pracy telepracownika?

Dla menedżerów przyzwyczajonych do tego że w każdej chwili widzą i kontrolują wszystkich swoich podwładnych, telepracownik to niepokojąca odmiana. Jaki wpływ ma zatem pracodawca i jego przedstawiciel na telepracownika i system jego pracy?

Pracodawca może w pewnym zakresie kontrolować sprzęt który wykorzystuje telepracownik, miejsce jego pracy pod kątem warunków bhp, ilość czasu pracy lub jej efekty.

Telepracownik i sprzęt

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi niezbędny do wykonywania telepracy sprzęt, ubezpieczyć go i pokryć wszelkie koszty związane z jego instalacją, serwisem i eksploatacją. Powinien także zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu. Jednakże pracodawca i telepracownik mogą określić w odrębnej umowie, iż do wykonywania telepracy wykorzystywany będzie sprzęt stanowiący własność telepracownika. W takim przypadku strony określają zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania takiego sprzętu, a pracodawca wypłaca telepracownikowi ekwiwalent pieniężny, uwzględniający normy zużycia sprzętu i jego ceny rynkowe.

Przeczytaj również: Zawarcie umowy o telepracę

Telepracownik i bhp

W przypadku świadczenia telepracy w ramach stosunku pracy istotne jest wskazanie w umowie nie tylko rodzaju pracy, ale także miejsca i czasu jej wykonywania. Domowe stanowisko pracy powinno uwzględniać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, związane zwłaszcza z pracą telepracownika za pomocą komputera, skanera, kopiarki itp. Miejsce to należy przygotować i poddawać stosownej kontroli. Chodzi głównie o to, iż tacy pracownicy nie podlegają bieżącej kontroli (jak to ma miejsce w zakładzie pracy), a nowoczesne zarządzanie odnosi się nie tyle do procesów pracy, ile do jej rezultatów. Ramowe Porozumienie w sprawie telepracy z 16.7.2002 r. – obowiązujące w Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego – akcentuje konieczność przestrzegania przez pracodawcę prywatności pracownika i zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Kodeks pracy, implementując to Porozumienie, zastrzega, że jeśli telepracownik pracuje w domu, dostęp do miejsca wykonywania telepracy podlega wcześniejszemu powiadomieniu i zależy od wyrażenia zgody przez telepracownika.

Telepracownik i czas pracy

W telepracy kontrola pracy pracownika może przybrać następujące formy:

  • elektroniczna – polegająca na mierzonym czasie pracy telepracownika, zatrudnionego przy stanowisku komputerowym,
  • sformalizowana – polegająca na badaniu stopnia realizacji wyznaczonych celów (zadań),
  • rynkowa – oznacza analizę efektów pracy danego telepracownika (np. usług na danym rynku).

Polecamy serwis: Urlopy

Istotną rolę odgrywa ustalenie sposobu wynagradzania telepracowników. Takim sposobem może być np. wynagrodzenie za liczbę zrealizowanych zleceń lub zadań w określonym czasie, i to w wysokości porównywalnej do poborów otrzymywanych za podobne usługi wykonywane w normalnych warunkach. Natomiast to sam telepracownik decyduje: kiedy i jak dużo czasu poświęci na realizację przydzielonych mu zadań. Poza tym pracodawca powinien opracować zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia lub dodatkowych innych świadczeń za dodatkową pracę lub za zwiększenie jej jakości i produktywności, a także za czas udokumentowanej choroby uniemożliwiającej domową pracę.

Fragment pochodzi z książki „Prawo pracy. 4 wydanie 2011” Andrzeja Patulskiego (red.) (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama