REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wpływ ma pracodawca na sposób pracy telepracownika?

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi niezbędny do wykonywania telepracy sprzęt
Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi niezbędny do wykonywania telepracy sprzęt

REKLAMA

REKLAMA

Dla menedżerów przyzwyczajonych do tego że w każdej chwili widzą i kontrolują wszystkich swoich podwładnych, telepracownik to niepokojąca odmiana. Jaki wpływ ma zatem pracodawca i jego przedstawiciel na telepracownika i system jego pracy?

Pracodawca może w pewnym zakresie kontrolować sprzęt który wykorzystuje telepracownik, miejsce jego pracy pod kątem warunków bhp, ilość czasu pracy lub jej efekty.

Autopromocja

Telepracownik i sprzęt

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi niezbędny do wykonywania telepracy sprzęt, ubezpieczyć go i pokryć wszelkie koszty związane z jego instalacją, serwisem i eksploatacją. Powinien także zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu. Jednakże pracodawca i telepracownik mogą określić w odrębnej umowie, iż do wykonywania telepracy wykorzystywany będzie sprzęt stanowiący własność telepracownika. W takim przypadku strony określają zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania takiego sprzętu, a pracodawca wypłaca telepracownikowi ekwiwalent pieniężny, uwzględniający normy zużycia sprzętu i jego ceny rynkowe.

Przeczytaj również: Zawarcie umowy o telepracę

Telepracownik i bhp

W przypadku świadczenia telepracy w ramach stosunku pracy istotne jest wskazanie w umowie nie tylko rodzaju pracy, ale także miejsca i czasu jej wykonywania. Domowe stanowisko pracy powinno uwzględniać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, związane zwłaszcza z pracą telepracownika za pomocą komputera, skanera, kopiarki itp. Miejsce to należy przygotować i poddawać stosownej kontroli. Chodzi głównie o to, iż tacy pracownicy nie podlegają bieżącej kontroli (jak to ma miejsce w zakładzie pracy), a nowoczesne zarządzanie odnosi się nie tyle do procesów pracy, ile do jej rezultatów. Ramowe Porozumienie w sprawie telepracy z 16.7.2002 r. – obowiązujące w Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego – akcentuje konieczność przestrzegania przez pracodawcę prywatności pracownika i zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Kodeks pracy, implementując to Porozumienie, zastrzega, że jeśli telepracownik pracuje w domu, dostęp do miejsca wykonywania telepracy podlega wcześniejszemu powiadomieniu i zależy od wyrażenia zgody przez telepracownika.

Telepracownik i czas pracy

W telepracy kontrola pracy pracownika może przybrać następujące formy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • elektroniczna – polegająca na mierzonym czasie pracy telepracownika, zatrudnionego przy stanowisku komputerowym,
  • sformalizowana – polegająca na badaniu stopnia realizacji wyznaczonych celów (zadań),
  • rynkowa – oznacza analizę efektów pracy danego telepracownika (np. usług na danym rynku).

Polecamy serwis: Urlopy

Istotną rolę odgrywa ustalenie sposobu wynagradzania telepracowników. Takim sposobem może być np. wynagrodzenie za liczbę zrealizowanych zleceń lub zadań w określonym czasie, i to w wysokości porównywalnej do poborów otrzymywanych za podobne usługi wykonywane w normalnych warunkach. Natomiast to sam telepracownik decyduje: kiedy i jak dużo czasu poświęci na realizację przydzielonych mu zadań. Poza tym pracodawca powinien opracować zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia lub dodatkowych innych świadczeń za dodatkową pracę lub za zwiększenie jej jakości i produktywności, a także za czas udokumentowanej choroby uniemożliwiającej domową pracę.

Fragment pochodzi z książki „Prawo pracy. 4 wydanie 2011” Andrzeja Patulskiego (red.) (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA