Rezygnacja z telepracy

REKLAMA
REKLAMA
Telepraca jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla określonej grupy pracowników. Szczególnie ceniona jest przez młode matki, jako alternatywa dla urlopu wychowawczego. Telepracę chętnie także podejmują osoby niepełnosprawne, którym często trudno jest się przemieszczać poza obręb swojego domu. Telepracą może być zainteresowany każdy pracownika. Pracodawcy coraz chętniej korzystają z tej formy zatrudnienia, ponieważ pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia.
REKLAMA
Pomimo licznych zalet, jakie niesie za sobą telepraca dla określonego pracodawcy i pracownika może okazać się ona złym wyborem. Co w takiej sytuacji? Prawo pracy przewiduje możliwość rezygnacji z telepracy.
W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy każda ze stron może wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Z wnioskiem takim mogą więc wystąpić zarówno pracodawca i pracownik.
Zobacz: Strony umowy o telepracę
Strony ustalają termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
Upływ wymaganego terminu
Jeżeli wniosek telepracownika zostanie złożony po upływie wymaganego 3 miesięcznego terminu pracodawca powinien – w miarę możliwości – uwzględnić wniosek pracownika o rezygnację z telepracy.
Pracodawca nie będzie wnioskiem pracownika związany, ale powinien uwzględnić prośbę pracownika.
Zobacz serwis: Samozatrudnienie
W przypadku, kiedy to pracodawca chce zrezygnować z telepracy po upływie 3 miesięcy i powrócić do wykonywania pracy w normalnej formie, porozumiewa się w tej sprawie z pracownikiem. Jeśli pracownik nie chce się zgodzić na powrót, pracodawca ma prawo złożyć mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie, jeśli odnosi się do umowy o pracę zawartej na czas określony, wypowiedzenie powinno zawierać uzasadnienie.
Brak zgody pracownika na zmianę warunków pracy nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA