Nowe zasady prowadzenia akt osobowych w 2019 roku
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź ->>> Wykaz dokumentów w aktach osobowych (4 części) 2019
REKLAMA
Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją). W wyniku tych zmian niezbędna jest również zmiana rozporządzenia dotyczącego prowadzenia przez pracodawców dokumentacji związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Obecnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej. Projekt tych zmian został przedstawiony w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Akta osobowe
Akta osobowe są podstawową częścią dokumentacji pracowniczej. Gromadzone są w niej oświadczenia lub dokumenty, które odzwierciedlają przebieg zatrudnienia pracownika.
Projekt rozporządzenia zakłada podzielenie akt osobowych na 4 części. Obejmować mają:
- Część A – etap ubiegania się o zatrudnienie,
- Część B – etap nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia,
- Część C – wyodrębniona część dotycząca ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach,
- Część D – etap ustania stosunku pracy.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania
Część A akt osobowych
W części A mają być przechowywane oświadczenia lub dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się danej osoby o zatrudnienie. Ponadto w tej części mają się znaleźć skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich z poprzednich okresów zatrudnienia.
Część B akt osobowych
W tej części mają się znaleźć oświadczenia lub dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu całego zatrudnienia pracownika, w tym: zakres obowiązków, dokumenty związane z przyznaniem pracownikowi nagrody lub wyróżnienia, dokumenty związane z uprawnieniami rodzicielskimi (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski, urlop ojcowski lub urlop wychowawczy), dokumenty związane z udzielaniem urlopu bezpłatnego, dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, dokumenty dotyczące wykonywania pracy w formie telepracy, pisemne upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.
WAŻNE ZMIANY -> PPK, dokumentacja pracownicza, CUDZOZIEMCY -> więcej >>
Katalog dokumentów i oświadczeń w części B akt osobowych jest otwarty i pracodawca będzie mógł zgromadzić inne dokumenty, które są niezbędne do dokumentowania zdarzeń w trakcie trwania zatrudnienia pracownika.
Część C akt osobowych
W części C akt osobowych mają zostać włączone dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach, które przewidują zatarcie kary po upływie określonego czasu. Obecnie przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek usunięcia z akt osobowych zawiadomienia o nałożeniu na pracownika kary porządkowej po roku nienagannej pracy.
Część D akt osobowych
W części D mają znaleźć się oświadczenia i dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy, w szczególności: wnioski dotyczące wydania, sprostowania lub uzupełnienia świadectwa pracy, dokumenty dotyczące niewypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (art. 171 § 3 Kodeksu pracy), kopię wydanego świadectwa pracy, umowę o zakazie konkurencji.
Podobnie jak część B, jest to katalog otwarty.
Podstawa prawna:
- Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat