reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może mieć miejsce z powodu winy pracownika. Chodzi tu przede wszystkim o ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę

Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno być złożone na piśmie w języku zrozumiałym dla pracownika, z preferencją dla języka polskiego. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika może mieć miejsce niezależnie od rodzaju umowy o pracę, na podstawie której pracownik był zatrudniony.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia

Wina pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń, co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

Forum Kadry

Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych

Naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika może mieć zarówno charakter jednorazowy, sporadyczny, jak i ciągły, a w przypadku zaniechań także być procederem trwałym. Jednak za każdym razem naruszenie obowiązków powinno skutkować co najmniej poważnym zagrożeniem interesów majątkowych i niemajątkowych pracodawcy.

Popełnienie przestępstwa uniemożliwiającego zatrudnienie

Pracownik może zostać zwolniony bez wypowiedzenia, jeżeli popełni przestępstwo uniemożliwiające jego dalsze zatrudnienie. Przestępstwo pracownika musi być oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Rozwiązanie umowy o pracę z tej przyczyny ma zastosowanie najczęściej wobec osób, które popełniają czyn przeciwko dobrym obyczajom, a są zatrudnieni na stanowisku wychowawczym, np. nauczyciele.

POBIERZ FORMULARZ DO WYPEŁNIENIA: Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli ten swoim zachowaniem dopuścił się utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym przez siebie stanowisku.

Utrata uprawnień koniecznych powinna być stwierdzona orzeczeniem sądu lub decyzją uprawnionego podmiotu. Pracodawca podejmując decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia, musi wziąć pod uwagę skutki orzeczenia lub decyzji kompetentnego organu o pozbawieniu, z przyczyn zawinionych, koniecznych uprawnień do wykonywania pracy.

Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama