REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia
Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Wypowiadanie umów na czas określony

Kodeks pracy przewiduje rozwiązanie umów o pracę za wypowiedzeniem. Jednak terminowa umowa o pracę jest uregulowana w sposób wyjątkowy. Otóż możliwość wypowiedzenia umowy nie jest z góry zagwarantowana w prawie. Strony stosunku pracy muszą wyraźnie w umowie zaznaczyć taką możliwość. Oznacza to, że co do zasady umowa terminowa nie może być wypowiedziana przez żadną ze stron. Dopiero porozumienie się w tej kwestii pracodawcy i pracownika, zapisanie takiego postanowienia w umowie oraz podpisanie przez dwie strony legalizuje wypowiadanie stosunku pracy przez jedną i drugą stronę.

Autopromocja

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Poza tym Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości wcześniejszego rozwiązywania umowy terminowej trwającej do 6 miesięcy. Możliwość zagwarantowania w umowie wypowiadania umów dotyczy wyłącznie umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeśli więc strony chcą mieć furtkę do wcześniejszego rozwiązania umowy, powinny zawrzeć umowę o pracę na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Tymczasem przy zatrudnieniu na czas nieokreślony pracownicy do 6 miesiąca pracy mają z góry zagwarantowany 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a od 6 miesiąca pracy przysługuje im miesięczny okres wypowiedzenia.

Kamil uzgodnił ze swoim nowym pracodawcą, że będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. W umowie określili termin trwania umowy wynoszący 6 miesięcy, jednocześnie przewidując możliwość rozwiązania umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Czy Kamil może wypowiedzieć tę umowę po 3 miesiącach pracy? Nie. Kamil nie ma takiej możliwości, gdyż Kodeks pracy przewiduje dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy terminowej tylko przy zawarciu jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

2 tygodnie wypowiedzenia (fakultatywnie)

Jak już wynika z podanego przykładu, okres wypowiedzenia takiej umowy w świetle art. 33 Kodeksu pracy wynosi 2 tygodnie. Jest to krzywdzące rozwiązanie w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Najlepiej przedstawia to poniższa tabelka:

Szybko można zauważyć, że w obecnym stanie prawnym pracujący na podstawie umowy na czas określony 5 miesięcy nie mogą w ogóle wypowiedzieć umowy, a osoby pracujące tyle samo czasu na podstawie umowy na czas nieokreślony mają do tego prawo za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Co więcej, osoba wykonująca pracę na umowie terminowej wynoszącej 6 miesięcy nadal nie ma prawa do wypowiedzenia tej umowy, natomiast pracownik na umowie bezterminowej pracujący tyle samo czasu ma już możliwość rozwiązania umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Tak różne unormowanie prawne sytuacji pracowników wykonujących pracę w ramach stosunku pracy jest, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, niedopuszczalne. Okres wypowiedzenia przewidziany dla umów bezterminowych uzależniony jest od zakładowego stażu pracy pracownika i wynosi od minimalnie 2 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Gdy tymczasem okres wypowiedzenia dla umów terminowych nie jest uzależniony od stażu pracy i może być stosowany tylko przy spełnieniu trzech ściśle określonych warunków (1. zapisanie takiej możliwości w umowie, 2. długość umowy ponad 6 miesięcy, 3. długość okresu wypowiedzenia 2 tygodnie).

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zasada niedyskryminacji

Dnia 28 czerwca 1999 r. do porządku prawnego Unii Europejskiej w drodze Dyrektywy Rady nr 99/70/WE zostało wdrożone Porozumienie ramowe w sprawie umów na czas określony, z którego wynika zasada niedyskryminacji. Zgodnie z tą zasadą pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani mniej korzystnie niż porównywalni pracownicy pracujący na podstawie umów na czas nieokreślony wyłącznie z tego powodu, że pracują na czas określony. Wyjątek stanowi sytuacja różnicowania traktowania pracowników z powodów o charakterze obiektywnym.

Nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych

W opinii Trybunału Sprawiedliwości UE uniezależnienie długości okresu wypowiedzenia umów terminowych od stażu pracy przy jednoczesnym uzależnieniu długości okresu wypowiedzenia od stażu pracy umów na czas nieokreślony stanowi dyskryminację. W związku z powyższym Polska musi dostosować swoje przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Minister Pracy i Polityki Społecznej nie zapowiedział jednak, ile miałyby wynosić nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych. Znamy jednak stanowisko polskich pracodawców, którzy proponują:

  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
  • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

Zdaniem pracodawców analogiczne okresy wypowiedzenia mogłyby funkcjonować również w przypadku umów na czas nieokreślony.

Maksymalna długość umów terminowych

Polski Kodeks pracy ma zostać również wzbogacony o przepis traktujący o maksymalnej długości umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z planem najdłuższa umowa na czas określony będzie wynosiła 36 miesięcy.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA