REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia
Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Wypowiadanie umów na czas określony

Kodeks pracy przewiduje rozwiązanie umów o pracę za wypowiedzeniem. Jednak terminowa umowa o pracę jest uregulowana w sposób wyjątkowy. Otóż możliwość wypowiedzenia umowy nie jest z góry zagwarantowana w prawie. Strony stosunku pracy muszą wyraźnie w umowie zaznaczyć taką możliwość. Oznacza to, że co do zasady umowa terminowa nie może być wypowiedziana przez żadną ze stron. Dopiero porozumienie się w tej kwestii pracodawcy i pracownika, zapisanie takiego postanowienia w umowie oraz podpisanie przez dwie strony legalizuje wypowiadanie stosunku pracy przez jedną i drugą stronę.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Poza tym Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości wcześniejszego rozwiązywania umowy terminowej trwającej do 6 miesięcy. Możliwość zagwarantowania w umowie wypowiadania umów dotyczy wyłącznie umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeśli więc strony chcą mieć furtkę do wcześniejszego rozwiązania umowy, powinny zawrzeć umowę o pracę na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Tymczasem przy zatrudnieniu na czas nieokreślony pracownicy do 6 miesiąca pracy mają z góry zagwarantowany 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a od 6 miesiąca pracy przysługuje im miesięczny okres wypowiedzenia.

Kamil uzgodnił ze swoim nowym pracodawcą, że będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. W umowie określili termin trwania umowy wynoszący 6 miesięcy, jednocześnie przewidując możliwość rozwiązania umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Czy Kamil może wypowiedzieć tę umowę po 3 miesiącach pracy? Nie. Kamil nie ma takiej możliwości, gdyż Kodeks pracy przewiduje dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy terminowej tylko przy zawarciu jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

2 tygodnie wypowiedzenia (fakultatywnie)

Jak już wynika z podanego przykładu, okres wypowiedzenia takiej umowy w świetle art. 33 Kodeksu pracy wynosi 2 tygodnie. Jest to krzywdzące rozwiązanie w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Najlepiej przedstawia to poniższa tabelka:

Szybko można zauważyć, że w obecnym stanie prawnym pracujący na podstawie umowy na czas określony 5 miesięcy nie mogą w ogóle wypowiedzieć umowy, a osoby pracujące tyle samo czasu na podstawie umowy na czas nieokreślony mają do tego prawo za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Co więcej, osoba wykonująca pracę na umowie terminowej wynoszącej 6 miesięcy nadal nie ma prawa do wypowiedzenia tej umowy, natomiast pracownik na umowie bezterminowej pracujący tyle samo czasu ma już możliwość rozwiązania umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Tak różne unormowanie prawne sytuacji pracowników wykonujących pracę w ramach stosunku pracy jest, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, niedopuszczalne. Okres wypowiedzenia przewidziany dla umów bezterminowych uzależniony jest od zakładowego stażu pracy pracownika i wynosi od minimalnie 2 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Gdy tymczasem okres wypowiedzenia dla umów terminowych nie jest uzależniony od stażu pracy i może być stosowany tylko przy spełnieniu trzech ściśle określonych warunków (1. zapisanie takiej możliwości w umowie, 2. długość umowy ponad 6 miesięcy, 3. długość okresu wypowiedzenia 2 tygodnie).

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zasada niedyskryminacji

Dnia 28 czerwca 1999 r. do porządku prawnego Unii Europejskiej w drodze Dyrektywy Rady nr 99/70/WE zostało wdrożone Porozumienie ramowe w sprawie umów na czas określony, z którego wynika zasada niedyskryminacji. Zgodnie z tą zasadą pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani mniej korzystnie niż porównywalni pracownicy pracujący na podstawie umów na czas nieokreślony wyłącznie z tego powodu, że pracują na czas określony. Wyjątek stanowi sytuacja różnicowania traktowania pracowników z powodów o charakterze obiektywnym.

Nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych

W opinii Trybunału Sprawiedliwości UE uniezależnienie długości okresu wypowiedzenia umów terminowych od stażu pracy przy jednoczesnym uzależnieniu długości okresu wypowiedzenia od stażu pracy umów na czas nieokreślony stanowi dyskryminację. W związku z powyższym Polska musi dostosować swoje przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Minister Pracy i Polityki Społecznej nie zapowiedział jednak, ile miałyby wynosić nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych. Znamy jednak stanowisko polskich pracodawców, którzy proponują:

  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
  • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

Zdaniem pracodawców analogiczne okresy wypowiedzenia mogłyby funkcjonować również w przypadku umów na czas nieokreślony.

Maksymalna długość umów terminowych

Polski Kodeks pracy ma zostać również wzbogacony o przepis traktujący o maksymalnej długości umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z planem najdłuższa umowa na czas określony będzie wynosiła 36 miesięcy.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA