Jakie wynagrodzenie przysługuje mi przy umowie o dzieło?
REKLAMA
REKLAMA
W umowie o dzieło zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Określenie jego wysokości nie jest jednak konieczne do zawarcia umowy. Jeśli nie ma takiego postanowienia wówczas należy przyjąć że należy się wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju, a jeśli w ten sposób także nie da się go ustalić wtedy przyznaje się wynagrodzenie zależne od uzasadnionego nakładu pracy.
REKLAMA
Zamawiający powinien uiścić zapłatę w chwili oddania dzieła, chyba że w umowie określono inny termin.
Zobacz: Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?
Faktycznie wyróżniamy dwa sposoby wynagradzania:
- wynagrodzenie ryczałtowe, czyli gdy z góry w umowie określamy wysokość wynagrodzenia w konkretnej kwocie i należy się niezależnie od rzeczywistych kosztów jakie przyjmujący zamówienie poniósł ;
- wynagrodzenie kosztorysowe, czyli takie, które obejmuje koszty pokrycia potrzebnych do wykonania dzieła materiałów i planowanych prac z podaniem cen jednostkowych i które oblicza się po wykonaniu dzieła.
W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego to przyjmujący zamówienie ponosi ryzyko, iż wynagrodzenie będzie zbyt niskie i nieadekwatne do poniesionych nakładów, a więc nie może domagać się jego podwyższenia.
Dlatego też bardziej korzystne dla wykonującego dzieło może być wynagrodzenie kosztorysowe gdyż jego określenie zależne jest od poniesionych nakładów. Także wszelkie zmiany cen w trakcie wykonywania dzieła należy uwzględnić przy ustalaniu zapłaty. Podobnie jeśli plan prac koniecznych do złożenia dzieła ulegnie zmianie i koszty jego wzrosną wówczas także należy to uwzględnić.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze
Jednak w związku z tym, że wysokość wynagrodzenia może ulec znacznej zmianie ustawodawca w art. 631 kodeksu cywilnego przewidział dla zamawiającego dzieło możliwość odstąpienia od umowy, ale dopiero po zapłacie odpowiedniej części wynagrodzenia.
Podstawa prawna: Art. 628- 633 Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat