| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Jakie wynagrodzenie przysługuje mi przy umowie o dzieło?

Jakie wynagrodzenie przysługuje mi przy umowie o dzieło?

Podpisałem z kolegą umowę o dzieło. W umowie określiliśmy kwotę wynagrodzenia, jednak w trakcie wykonywania pracy okazało się, że poniosłem duże większe koszty niż przewidywałem i faktycznie musiałem jeszcze dopłacić do całego interesu. Czy mogę żądać podwyższenia wynagrodzenia?


W umowie o dzieło zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Określenie jego wysokości nie jest jednak konieczne do zawarcia umowy. Jeśli nie ma takiego postanowienia wówczas należy przyjąć że należy się wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju, a jeśli w ten sposób także nie da się go ustalić wtedy przyznaje się wynagrodzenie zależne od uzasadnionego nakładu pracy.

Zamawiający powinien uiścić zapłatę w chwili oddania dzieła, chyba że w umowie określono inny termin.

Zobacz: Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Faktycznie wyróżniamy dwa sposoby wynagradzania:

  • wynagrodzenie ryczałtowe, czyli gdy z góry w umowie określamy wysokość wynagrodzenia w konkretnej kwocie i należy się niezależnie od rzeczywistych kosztów jakie przyjmujący zamówienie poniósł ;
  • wynagrodzenie kosztorysowe, czyli takie, które obejmuje koszty pokrycia potrzebnych do wykonania dzieła materiałów i planowanych prac z podaniem cen jednostkowych i które oblicza się po wykonaniu dzieła.

W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego to przyjmujący zamówienie ponosi ryzyko, iż wynagrodzenie będzie zbyt niskie i nieadekwatne do poniesionych nakładów, a więc nie może domagać się jego podwyższenia.

Dlatego też bardziej korzystne dla wykonującego dzieło może być wynagrodzenie kosztorysowe gdyż jego określenie zależne jest od poniesionych nakładów. Także wszelkie zmiany cen w trakcie wykonywania dzieła należy uwzględnić przy ustalaniu zapłaty. Podobnie jeśli plan prac koniecznych do złożenia dzieła ulegnie zmianie i koszty jego wzrosną wówczas także należy to uwzględnić.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

Jednak w związku z tym, że wysokość wynagrodzenia może ulec znacznej zmianie ustawodawca w art. 631 kodeksu cywilnego przewidział dla zamawiającego dzieło możliwość odstąpienia od umowy, ale dopiero po zapłacie odpowiedniej części wynagrodzenia.

Podstawa prawna: Art. 628- 633 Kodeks cywilny

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »