Wynagrodzenie za nadgodziny
REKLAMA
REKLAMA
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
REKLAMA
Pan Tomek pracuje przez dwie niedziele w miesiącu. Należą mu się za to dni wolne. W trakcie takiego dnia wolnego Pan Tomek został przez swojego pracodawcę wezwany do pracy. Za pracę w tym czasie będzie mu się należało wynagrodzenie za nadgodziny.
Polecamy: W jakiej kolejności dokonać potrącenia?
Co do zasady pracownikowi należy się czas wolny za przepracowane nadgodziny, który jest udzielany bądź na wniosek pracownika, bądź bez takiego wniosku. takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, pomimo pewnych szczególnych cech, stanowi jeden z elementów wynagrodzenia za pracę ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi. Oznacza to zwłaszcza, że wynagrodzenie za pracę nadliczbową podlega przepisom regulującym ochronę wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe jest także zarobkiem, który podlega uwzględnieniu przy obliczaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty.
Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat