reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Niedopłata wynagrodzenia

Niedopłata wynagrodzenia

Bezsprzeczne jest, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, które z reguły jest określane w umowie o pracę. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca wypłaci za małą kwotę?

Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pojęcie „godziwe” nie zostało określone w przepisach prawa, dlatego też w każdym wypadku będzie ono zależało od wielu czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna regionu czy uwarunkowania społeczne, a zatem w wielu przypadkach będzie się ono różniło. Co do zasady, wynagrodzenie które jest godziwe, powinno dać możliwość zaspokojenia potrzeb rodziny pracownika, w praktyce bywa z tym różnie.

Wynagrodzenie za pracę powinno być określone w umowie o pracę, pracownik musi mieć bowiem świadomość, jakiego wynagrodzenia może się spodziewać w związku z wykonaną pracą. Może się jednak zdarzyć tak, że pracodawca świadomie, ale najczęściej omyłkowo, wypłaci pracownikowi za małe wynagrodzenie. W takiej sytuacji powinien jak najszybciej wypłacić brakującą część, aby uniknąć prawnych konsekwencji swojego błędnego działania.

Przeczytaj również: Nadpłata wynagrodzenia

W pierwszej kolejności pracownik może żądać wypłaty odsetek za brakującą część, które co do zasady należą się od dnia wymagalności świadczenia. Wynagrodzenie staje się wymagalne w dniu jego wypłaty, który również jest najczęściej określony w umowie o pracę. Jeżeli kwota niedopłaty nie jest wysoka, nie będą to zapewne duże kwoty, ale zawsze stanowić będą pewne obciążenie. Jeżeli niedopłata trwa dość długo, a pracodawca nie chce jej uregulować, pracownik może wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia z powodu rażącego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Niewypłacenie lub niedopłata wynagrodzenia jest takim rażącym naruszeniem obowiązków. W przypadku takiego sposobu rozwiązania umowy, pracownik może także domagać się wypłaty odszkodowania za okres wypowiedzenia (w przypadku umowy na czas określony – za okres dwóch tygodni).

Reasumując, nawet jeżeli niedopłata powstała w wyniku omyłki, pracodawca ma obowiązek jak najszybciej ją uzupełnić. Z reguły to pracownik zwraca uwagę na niedopłatę, dlatego też niezwłocznie po zgłoszeniu takiego faktu należy dopłacić brakujące wynagrodzenie.

Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca ma obowiązek jak najszybciej zwrócić niedopłacona część wynagrodzenia.
Pracodawca ma obowiązek jak najszybciej zwrócić niedopłacona część wynagrodzenia.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama