Niedopłata wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pojęcie „godziwe” nie zostało określone w przepisach prawa, dlatego też w każdym wypadku będzie ono zależało od wielu czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna regionu czy uwarunkowania społeczne, a zatem w wielu przypadkach będzie się ono różniło. Co do zasady, wynagrodzenie które jest godziwe, powinno dać możliwość zaspokojenia potrzeb rodziny pracownika, w praktyce bywa z tym różnie.
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę powinno być określone w umowie o pracę, pracownik musi mieć bowiem świadomość, jakiego wynagrodzenia może się spodziewać w związku z wykonaną pracą. Może się jednak zdarzyć tak, że pracodawca świadomie, ale najczęściej omyłkowo, wypłaci pracownikowi za małe wynagrodzenie. W takiej sytuacji powinien jak najszybciej wypłacić brakującą część, aby uniknąć prawnych konsekwencji swojego błędnego działania.
Przeczytaj również: Nadpłata wynagrodzenia
W pierwszej kolejności pracownik może żądać wypłaty odsetek za brakującą część, które co do zasady należą się od dnia wymagalności świadczenia. Wynagrodzenie staje się wymagalne w dniu jego wypłaty, który również jest najczęściej określony w umowie o pracę. Jeżeli kwota niedopłaty nie jest wysoka, nie będą to zapewne duże kwoty, ale zawsze stanowić będą pewne obciążenie. Jeżeli niedopłata trwa dość długo, a pracodawca nie chce jej uregulować, pracownik może wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia z powodu rażącego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Niewypłacenie lub niedopłata wynagrodzenia jest takim rażącym naruszeniem obowiązków. W przypadku takiego sposobu rozwiązania umowy, pracownik może także domagać się wypłaty odszkodowania za okres wypowiedzenia (w przypadku umowy na czas określony – za okres dwóch tygodni).
Reasumując, nawet jeżeli niedopłata powstała w wyniku omyłki, pracodawca ma obowiązek jak najszybciej ją uzupełnić. Z reguły to pracownik zwraca uwagę na niedopłatę, dlatego też niezwłocznie po zgłoszeniu takiego faktu należy dopłacić brakujące wynagrodzenie.
Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat