reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Jak określić wynagrodzenie pracownika?

Jak określić wynagrodzenie pracownika?

Wysokości wynagrodzenia powinna być ustalana tak, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu. Powinno także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy.

Warunki wynagrodzenia

W celu określenia wynagrodzenia za pracę ustala się warunki wynagradzania za pracę, oraz zasady przyznawania pracownikom wynagrodzenia za pracę. Warunki wynagrodzenia określają oprócz samego wynagrodzenia także inne (dodatkowe) składniki wynagrodzenia.

Wynagrodzenie może być wyrażone stawką

  • miesięczną,
  • godzinową,
  • akordową.

Wynagrodzenie może zawierać składniki dodatkowe (premie, prowizje).

Określenie wynagrodzenia pracownika wymaga ustalenia:

  • wysokości wynagrodzenia w umowie o pracę przez pracodawcę w sposób odpowiadający rodzajowi pracy;
  • zgodności wynagrodzenia z prawem pracy.

Zobacz: Dostanę wynagrodzenie czy zasiłek?

Układy zbiorowe pracy a regulaminy wynagrodzenia

W prawie pracy istnieje pierwszeństwo układów zbiorowych pracy w sposobie regulowania wynagrodzeń za pracę, oraz przyznawania innych świadczeń za pracę.

W regulaminie pracy warunki wynagrodzenia ustala pracodawca, który zatrudnia co najmniej pięciu pracowników nie objętych zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Pracodawca ma obowiązek wprowadzić taki regulamin także wtedy, gdy wszyscy pracownicy, których zatrudnia, nie zostali objęci układem zbiorowym.

W regulaminie wynagradzania pracodawca może ustalić zasady przyznawania pracownikom innych świadczeń związanych z pracą. W szczególności będzie chodziło tu o premie, nagrody lub inne formy dodatkowego wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników.

Regulamin wynagrodzenia powinien stanowić podstawowe źródło regulujące wynagrodzenie za pracę w zakładach pracy nieobjętych układem zbiorowym pracy. Regulamin powinien określać warunki wynagradzania na tyle szczegółowo, aby mógł stanowić podstawę do ustalania warunków indywidualnych umów o pracę.

W przypadkach, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż pięciu pracowników, warunki ich wynagradzania pracodawca określa samodzielnie w umowach o pracę.

Zobacz: Wynagrodzenie za czas dyżuru

Płaca za pracę

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, tylko gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

W celu określenia wynagrodzenia za pracę wykonaną należy ustalić:

  • fakt wykonania pracy przez danego pracownika w określonym miejscu i czasie,
  • co pracownik wykonał, a czego nie w zakresie dotyczącym jego obowiązków pracowniczych,
  • czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę nie wykonaną, jeżeli z przepisów szczególnych wynika uprawnienie do takiego świadczenia.

O fakcie, że pracownik świadczył pracę w określonym miejscu i czasie, powinna informować ewidencja czasu pracy u danego pracodawcy.

Zakaz dyskryminacji ze względu na płeć

Żaden pracownik nie może być dyskryminowany ze względu na swoją płeć. Zakaz ten dotyczy niedyskryminowania pracowników w zakresie ustalania wielkości indywidualnego wynagrodzenia za pracę.

Pracownicy, bez względu na płeć, mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Prawo do jednakowego wynagrodzenia mają wszyscy pracownicy świadczący pracę tego samego rodzaju.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama