Wynagrodzenie za czas dyżuru
REKLAMA
REKLAMA
Ustalając wynagrodzenie za czas dyżuru należy rozróżnić dwie sytuacje:
REKLAMA
- pracownik wykonywał pracę w czasie dyżuru,
- pracownik nie wykonywał pracy w czasie dyżuru.
Jeżeli pracownik pracował w trakcie trwania dyżuru, to należy mu się czas wolny w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi takiego czasu wolnego to jest zobowiązany wypłacić mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, a jeżeli takie wynagrodzenie nie zostało określone – wtedy 60% wynagrodzenia.
Pan Tomek w dniach 24 i 25 czerwca pełnił dyżury. Na każdym z nich wykonywał pracę wymiarze 4 godziny codziennie. Dnia 30 czerwca, zgodnie ze swoim uprawnieniem odebrał sobie 8 godzin pracy na dyżurze i miał 8 godzin wolnego.
Zobacz: Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego
Jeżeli pracownik pełnił dyżur w domu i nie pracował to nie należy mu się dodatkowe wynagrodzenie ani dzień wolny.
Jeżeli pracownik nie wykonywał pracy w czasie dyżuru to jego sytuacja wygląda tak samo, z tym że czas trwania dyżuru nie wlicza się do jego ogólnego czasu pracy. Sytuacja, kiedy pracownik pracuje na dyżurze jest więc bardziej korzystna.
Pan Tomek jest lekarzem i w dniu 23 maja pełnił dyżur. W związku z tym, iż jego żona niedawno urodziła dziecko postanowił pojechać do domu. Przez cały czas trwania dyżuru nie miał jednak wezwań, a zatem nie należy mu się żadne wynagrodzenie czy czas wolny. Gdyby natomiast pozostał w zakładzie pracy, wtedy zachowałby te uprawnienia.
W jednym ze swoich orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli pracownik będąc na dyżurze pracę wykonywał, to należy mu się nie tylko wynagrodzenie za dyżur, ale także wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, bądź też czas wolny w wymiarze efektywnie spędzonych na pracy godzin obliczane według przepisów kodeksu pracy.
Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia
Całkowity czas dyżuru nie może przekraczać dopuszczalnych norm czasu pracy i uprawnień pracownika, w tym przede wszystkim prawa do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu.
Podstawa prawna: Art. 151 (5) Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat