W jakiej kolejności dokonać potrącenia?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Z pozostałej kwoty może potrącać należności, do których zapłaty jest zobowiązany pracownik. Artykuł 87 Kodeksu stanowi, że potrąceń dokonujemy w następującej kolejności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.
REKLAMA
Przeczytaj również: Kiedy pracodawca może żądać zwrotu wypłaconej już pensji
Mając to na uwadze, w pierwszej kolejności musi Pan zaspokoić wierzytelność alimentacyjną, gdyż ma ona pierwszeństwo. Maksymalne potrącenie w tym wypadku to 3/5 wynagrodzenia. Następnie potrąca się wierzytelności z innych tytułów, przy czym jeżeli jest ich kilka, to pod uwagę należy wziąć termin zgłoszenia wierzytelności przez wierzyciela. W pierwszej kolejności musi Pan zatem wypłacić zaległość temu wierzycielowi, który zgłosił się do Pana jako pierwszy, przy czym w tym wypadku może to być maksymalnie połowa wynagrodzenia.
Kwota minimalnego wynagrodzenia jest wolna od potrąceń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat