reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej

Osoba rejestrująca się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego objęta jest od dnia rejestracji ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatkowo osoby bezrobotne pobiera­jące zasiłek dla bezrobotnych mają opłacane składki na ubezpie­czenia emerytalne i rentowe.

Opłacona składka zdrowotna uprawnia nas do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Pewność, że prawo to przysługuje, mają m.in. osoby zatrudnione, wykonujące zlecenie oraz osoby prowadzące działalność, które zobowiązane są do odprowadzania składki.

Utrata aktywności zawodowej nie zawsze wiąże się jednak z automatyczną utratą prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jeszcze przez 30 dni od zakończenia umowy przysługuje prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza bądź bezpłatnego leczenia szpitalnego. Przepisy przewidują również sytuacje, w których, pomimo tego, że składka zdrowotna nie jest opłacana, bezpłatne leczenie jest możliwe.

Świadczenia z ZUS

Składka zdrowotna nie jest odprowadzana za osoby, które po ustaniu zatrudnienia pobierają świadczenia z ZUS, np. zasiłek chorobowy lub macierzyński. Zachowują one jednak prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej pomimo komunikatu, który może pojawić się w systemie eWUŚ.

Po zakończeniu pobierania świadczeń z ZUS: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłku macierzyńskiego nie obowiązuje już prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Z datą ostatniego dnia przysługiwania świadczenia tracisz prawo do opieki.

Podstawa prawna: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty także są uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej.

Ukończenie nauki

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów, a studenci przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

Rejestracja w urzędzie pracy

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego objęte są, już od dnia rejestracji, ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie zarejestrowanej, bez względu na to, czy posiada prawo do zasiłku, czy też nie. Sposób rozwiązania umowy również nie ma wpływu na prawo do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie przysługuje przez cały okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych oraz przez 30 dni od daty wyrejestrowania. Do ubezpieczenia z urzędu można zgłosić również członka rodziny.

Decyzja wójta

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, bezdomne, które nie mogą uzyskać ubezpieczenia zdrowotnego także mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym celu powinny zwrócić się o pomoc do wójta, burmistrza lub prezydenta miejscowości, w której mieszkają. Koszty leczenia pokrywane są z budżetu państwa.

Informacje o finansowaniu przez NFZ świadczeń medycznych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni dostępne są na stronie internetowej  Funduszu.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama