reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PIP: 40 tys. skarg na działania pracodawców

PIP: 40 tys. skarg na działania pracodawców

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do końca listopada 2015 r. do terenowych oddziałów inspekcji pracy skierowano ok. 40 tys. skarg na działania pracodawców. Skargi głównie dotyczą niewypłacania i złego obliczania wynagrodzeń za pracę.

Do końca listopada do terenowych oddziałów inspekcji pracy skierowano ok. 40 tys. skarg na działania pracodawców. W ubiegłym roku było ich ok. 42 tysięcy.

Większość problemów zgłaszanych w skargach stanowią kwestie związane z wynagrodzeniem za pracę i innymi świadczeniami. Pracownicy proszą o pomoc w związku z niewypłacaniem i nieprawidłowym obliczaniem wynagrodzenia za pracę, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych oraz z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy. Kolejną dużą grupę stanowią skargi związane z czasem pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik gratis

Uwagę zwraca duża liczba skarg dotyczących warunków pracy, np. pomieszczeń pracy, urządzeń higieniczno-sanitarnych, wentylacji, temperatury, oświetlenia.

Najwięcej skarg pochodzi od byłych pracowników (ponad 13,6 tys.) i aktualnych pracowników (ponad 8,4 tys.).

Ponad 1,1 tys. skarg przesłały osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, a blisko 1,5 tys. osoby zatrudnione bez żadnej umowy.

W wyniku kontroli sprawdzających, inspektorzy pracy potwierdzili zasadność dwóch trzecich zbadanych skarg.

W ubiegłym roku w związku ze złożonymi skargami inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 25,3  tys. kontroli. Oznacza to, że co czwarta kontrola była inspirowana skargą pracownika. PIP zapewnia anonimowość osobom składającym skargi na swych pracodawców. Inspektorzy pracy nie informują także pracodawcy, że ich wizyta w firmie ma związek z prośbą pracownika o interwencję inspektora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama