REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młode kobiety przejmują tzw. męskie zawody. Trend rozpoczął się w 2024 r. i przybiera na sile

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
praca kobiet zawody męskie przejmują kobiety kurierki kierowcy
Zawody męskie przejmują kobiety - kurierki i kierowcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Młode kobiety przejmują tzw. męskie zawody. Trend ten rozpoczął się w 2024 roku i wciąż przybiera na sile. Polki szczególnie dobrze sprawdzają się w zawodzie kuriera i kierowcy aplikacyjnego. Co przesądza o sile kobiet w tej profesji?

Młode kobiety przejmują "męskie zawody"

Pierwsze skojarzenia odnośnie kuriera? Młody mężczyzna, zdolny do dźwigania ciężkich paczek. Również zawód taksówkarza stereotypowo dopasowujemy zwykle do mężczyzny. Tymczasem w 2024 r. kobiety stanowiły w Polsce 20 proc. wszystkich pracowników w sektorze transportowym. Coraz więcej młodych kobiet decyduje się na pracę dorywczą w charakterze kierowcy aplikacyjnego. Z czego wynika ten nowy trend i jak płeć piękna odnajduje się w takiej roli? Okazuje się, że kobieta pracująca nie tylko żadnej pracy się nie boi, ale potrafi wnieść do tych zawodów zupełnie nową jakość.

REKLAMA

Autopromocja

Polskie kurierki coraz częściej spotykane

Podczas gdy jedni kurierzy noszą wielkie gabaryty, inni dostarczają dokumenty lub jedzenie. Dzięki temu każdy kurier jest w stanie znaleźć niszę dla siebie, która będzie odpowiadać indywidualnym możliwościom i preferencjom.

Praca kuriera nie zawsze oznacza dźwiganie ciężkich paczek. Coraz więcej firm decyduje się na wynajmowanie kurierów aplikacyjnych do przewozu dokumentów lub niewielkich przesyłek. Wszystko to można swobodnie transportować rowerem, dlatego w okresie wiosenno-letnim większość kurierów pracujących na terenie miast przesiada się na dwa kółka – zauważa Wiktor Grejber, Co-founder Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów. – Mając na uwadze ten trend, sukcesywnie zwiększamy naszą flotę rowerów elektrycznych, która obecnie przekracza 400 pojazdów rozlokowanych w różnych miastach w Polsce.

Praca kuriera aplikacyjnego

Praca kuriera aplikacyjnego wyróżnia się nie tylko niewielką wielkością przesyłek oraz realizacją zleceń na stosunkowo niewielkim obszarze. Daje także swobodę w decydowaniu o liczbie zrealizowanych kursów i godzinach pracy oraz możliwość łączenia dowozów z inną pracą zarobkową oraz godzinami funkcjonowania placówek oświatowych dzieci. Ponieważ na rynku dostaw nadal brakuje osób świadczących usługi, praca w charakterze kuriera aplikacyjnego może z powodzeniem stanowić stabilną formę zatrudnienia.

Jedną z zalet pracy w charakterze kierowcy aplikacyjnego jest to, że na dobry start potrzebujemy naprawdę niewiele. Wielu partnerów oferuje nie tylko kompleksowe wsparcie przy wszelkiego rodzaju formalnościach i rozliczeniach, ale również zapewnia pojazd (samochód, rower elektryczny, skuter) oraz atrakcyjne warunki ubezpieczenia. Warto pamiętać, że choć dostarczanie przesyłek jest znacznie prostsze od przewozu osób, również tutaj warto dodatkowo ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Decydując się na współpracę z nami nie trzeba zakładać własnej działalności gospodarczej. To my zajmujemy się wszelkimi formalnościami i kwestiami księgowymi. Kierowca aplikacyjny decyduje o tym, ile godzin i o jakiej porze dnia lub nocy chce pracować. Co więcej, może jednocześnie współpracować ze wszystkimi najpopularniejszych aplikacji równolegle. Oferowane przez nas narzędzie automatycznie zoptymalizuje wszystkie zlecenia i rozliczenia – podkreśla Wiktor Grejber z Natviol.

Podczas gdy kurierzy pracują głównie w ciągu dnia, taksówkarze aplikacyjni i dostawcy jedzenia realizują zlecenia głównie w godzinach popołudniowych, wieczorami i w weekendy. Nic więc dziwnego, że praca ta przyciąga przede wszystkim młodych ludzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz więcej kobiet korzystających z przejazdów aplikacyjnych wybiera na swoich kierowców inne kobiety. Dzięki temu czują się bezpieczniej i swobodniej. To niezwykle atrakcyjna nisza, którą opłaca się wypełnić. Warto również pamiętać, że wielu klientów praktykuje wypłacanie dodatkowych premii za szybką realizację zlecenia lub pracę w niestandardowych godzinach.

Mocne strony kobiet a praca kierowcy aplikacyjnego

Aby świadczyć usługi przewozowe lub kurierskie nie wystarczy być dobrym kierowcą. Tu liczy się także znajomość topografii miasta oraz umiejętność planowania tras i układania harmonogramu zleceń. Dodatkowo praca w charakterze kierowcy aplikacyjnego wymaga posiadania określonych kompetencji miękkich. Punktualność, dokładność, odpowiedzialność, samodyscyplina, komunikatywność, czy wysoka kultura osobista - okazuje się, że to właśnie kobiety często posiadają cały pakiet tych cech.

Warto pamiętać, że z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w 2023 roku kobiety były sprawczyniami jedynie 23,7 procent wszystkich wypadków drogowych. Wyniki badań są jednoznaczne – kobiety, zwłaszcza matki, prowadzą samochody bardziej odpowiedzialnie i bezpiecznie. Chcąc uniknąć ryzykownych sytuacji, częściej planują swoje trasy z wyprzedzeniem, aby zminimalizować stres i ewentualne ryzyko wypadku. Ponadto kobiety zwracają większą uwagę na przepisy ruchu drogowego ograniczenia prędkości oraz zachowanie innych uczestników ruchu. Są przy tym bardziej ostrożne i skoncentrowane.

Zawód kuriera i kierowcy przestaje być "męski'

Kobiety, które decydują się na pracę jako kurierki czy kierowcy aplikacyjni, często wyróżniają się wyjątkową dbałością o szczegóły i empatią w kontakcie z klientami. W tych stereotypowo "męskich" zawodach wprowadzają świeże spojrzenie, łamiąc schematy i pokazując, że płeć nie definiuje kompetencji. Co więcej, ich obecność zmienia sposób, w jaki społeczeństwo postrzega te profesje – sprawiając, że stają się one bardziej inkluzywne i otwarte dla każdego, kto ma chęci i determinację, by je wykonywać. Czy to oznacza, że tradycyjny obraz kuriera lub taksówkarza przechodzi do historii? Być może właśnie stoimy na progu nowej ery, w której stereotypy ustępują miejsca różnorodności i równości.

Źródło: Natviol

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA