Handlowe niedziele w 2024 r. Wykaz niedziel, w które zakaz handlu nie obowiązuje i sklepy będą otwarte
REKLAMA
REKLAMA
- Zakaz handlu w niedziele i święta
- Niedziele handlowe w 2024 r.
- Handel w Wielką Sobotę oraz Wigilię
- Dopuszczalny handel w niedziele i święta
- Inne placówki handlowe, w których handel jest dopuszczalny
Zakaz handlu w niedziele i święta
W niedziele i święta w placówkach handlowych zakazane są:
REKLAMA
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Zakaz ten nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia), w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Niedziele handlowe w 2024 r.
Powyższe regulacje oznaczają, że w 2024 r. handel będzie dopuszczalny tylko w 7 niedziel. Poniżej przedstawiamy wykaz niedziel handlowych.
Niedziele handlowe w 2024 r.:
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Handel w Wielką Sobotę oraz Wigilię
Obowiązujące przepisy zakazują handlu w Wielką Sobotę oraz Wigilię po godz. 14.00. Oznacza to, że po tej godzinie w dniach 30 marca 2024 r. oraz 24 grudnia 2024 r. w placówkach handlowych zakazane są:
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Dopuszczalny handel w niedziele i święta
Zakaz handlu w niedziele i święta nie dotyczy wszystkich placówek handlowych. Działać mogą sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Właściciel może korzystać w sklepie z nieodpłatnej pomocy członków rodziny. Zalicza się do nich: małżonka, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, rodzeństwo, wnuki i dziadków.
Osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi na podstawie umów prawa cywilnego w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.
Inne placówki handlowe, w których handel jest dopuszczalny
W niektórych innych placówkach handlowych handel również jest dopuszczalny. Zakaz handlu nie obowiązuje m. in.:
- na stacjach paliw płynnych;
- w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
- w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
- w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;
- w aptekach i punktach aptecznych;
- w strefach wolnocłowych;
- w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
- w kwiaciarniach;
- w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami.
Podstawa prawna
- art. 5 – 6 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 158 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat