Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?
REKLAMA
REKLAMA
- Obliczamy wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r.
- Obliczamy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc
- Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę
- Dzień wolny za święto – przypadki szczególne
Obliczamy wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r.
Wymiar czasu pracy, to liczba godzin, którą pracodawca może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.
REKLAMA
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustalamy w następujący sposób:
Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),
Krok 2. Dodajemy iloczyn 8 godzin i dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku,
Krok 3. Odejmujemy iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (jedynie święta przypadające w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy).
Należy zwrócić uwagę, że w styczniu 2024 r. przypada jedno święto w sobotę. Jest to Święto Trzech Króli, które obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy, tak jak święto przypadające w każdym dniu innym niż niedziela.
Ustalenie wymiaru czasu pracy obowiązującego w styczniu 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym wygląda następująco:
Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy
40 godzin × 4 tygodnie pracy = 160 godzin
Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy
160 godzin + 8 godzin × 3 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (29, 30, 31 stycznia) = 184 godziny
Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty
168 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. Święto Trzech Króli przypada w sobotę i obniża wymiar czasu pracy) = 168 godzin.
Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. wyniesie 168 godzin.
Obliczamy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc
Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc obliczamy w taki sam sposób, jak w przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Również należy uwzględnić święto przypadające w sobotę, które obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Ustalamy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r.:
Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy
40 godzin × 13 tygodni pracy = 520 godzin
Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy
480 godzin + 8 godzin × 0 dni wystających przypadających od poniedziałku do piątku = 520 godzin
Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty
520 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. 31 marca, czyli pierwszy dzień Wielkanocy, przypada w niedzielę i nie obniża wymiaru czasu pracy) = 504 godziny.
Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r. wynosi 504 godziny.
Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę
Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego za święto przypadające w sobotę pracodawca udziela pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Brakuje regulacji wskazujących, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. W związku z tym bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim.
W przedsiębiorstwie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący miesiące kalendarzowe. W zamian za Święto Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r. pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny w dniu 2 stycznia. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.
W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych pracownik może otrzymać dzień wolny za święto w innym miesiącu.
W przedsiębiorstwie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się kwartałami kalendarzowymi. Święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. może być zrekompensowane zarówno w styczniu, jak i w lutym oraz marcu. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za to święto na 29 marca 2024 r. Takie postępowanie jest prawidłowe.
Za święto przypadające w sobotę należy udzielić dnia wolnego i niedopuszczalne jest skracanie pracownikom pracy w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.
Pracodawca powinien poinformować pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę.
Dzień wolny za święto – przypadki szczególne
Nie ma przeszkód, żeby pracodawca udzielił dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w terminie indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem. Należy jedynie pamiętać, że dzień wolny musi być wyznaczony w okresie rozliczeniowym obejmującym to święto.
Może się zdarzyć, że w dniu święta przypadającego w sobotę pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego w zamian za to święto, żeby pracownik nie przekroczył wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym.
Inaczej będzie w sytuacji, gdy w dniu wyznaczonym jako wolny za święto przypadające w sobotę pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie ma wtedy obowiązku wyznaczania mu innego dnia wolnego. Należy bowiem uznać, że dzień wolny został wykorzystany, gdyż pracownik nie świadczył pracy w tym dniu.
W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, należy pamiętać, że urlop udzielany jest na dni pracy. Z tego powodu dzień wolny z tytułu święta w sobotę nie będzie wliczany do dni urlopu.
Pracodawca wyznaczył dzień wolny z tytułu Święta Trzech Króli, przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r., na poniedziałek 8 stycznia. Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 8 stycznia do 12 stycznia 2024 r. Ze względu na wyznaczony dzień wolny za święto jego urlop obejmie 4 dni.
Podstawa prawna:
- art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat