REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?

święto trzech króli 6 stycznia wymiar czasu pracy święto w sobotę dzień wolny czas pracy pracownik
Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2024 r. są dwa święta będące dniami wolnymi od pracy – Nowy Rok (1 stycznia) i Trzech Króli (6 stycznia). Pierwsze z tych świąt przypada w poniedziałek, a drugie w sobotę. Czy ma to wpływ na wymiar czasu pracy pracownika?

Obliczamy wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r.

Wymiar czasu pracy, to liczba godzin, którą pracodawca może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustalamy w następujący sposób:

Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),

Krok 2. Dodajemy iloczyn 8 godzin i dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku,

Krok 3. Odejmujemy iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (jedynie święta przypadające w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zwrócić uwagę, że w styczniu 2024 r. przypada jedno święto w sobotę. Jest to Święto Trzech Króli, które obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy, tak jak święto przypadające w każdym dniu innym niż niedziela.

Przykład

Ustalenie wymiaru czasu pracy obowiązującego w styczniu 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym wygląda następująco:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 4 tygodnie pracy = 160 godzin

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy

160 godzin + 8 godzin × 3 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (29, 30, 31 stycznia) = 184 godziny

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

168 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. Święto Trzech Króli przypada w sobotę i obniża wymiar czasu pracy) = 168 godzin.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. wyniesie 168 godzin.

Obliczamy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc obliczamy w taki sam sposób, jak w przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Również należy uwzględnić święto przypadające w sobotę, które obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Przykład

Ustalamy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r.:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 13 tygodni pracy = 520 godzin

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy

480 godzin + 8 godzin × 0 dni wystających przypadających od poniedziałku do piątku = 520 godzin

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

520 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. 31 marca, czyli pierwszy dzień Wielkanocy, przypada w niedzielę i nie obniża wymiaru czasu pracy) = 504 godziny.

Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r. wynosi 504 godziny.

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego za święto przypadające w sobotę pracodawca udziela pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. 

Ważne

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Brakuje regulacji wskazujących, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. W związku z tym bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim. 

Przykład

W przedsiębiorstwie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący miesiące kalendarzowe. W zamian za Święto Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r. pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny w dniu 2 stycznia. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych pracownik może otrzymać dzień wolny za święto w innym miesiącu. 

Przykład

W przedsiębiorstwie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się kwartałami kalendarzowymi. Święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. może być zrekompensowane zarówno w styczniu, jak i w lutym oraz marcu. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za to święto na 29 marca 2024 r. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Za święto przypadające w sobotę należy udzielić dnia wolnego i niedopuszczalne jest skracanie pracownikom pracy w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.

Pracodawca powinien poinformować pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę. 

Dzień wolny za święto – przypadki szczególne

Nie ma przeszkód, żeby pracodawca udzielił dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w terminie indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem. Należy jedynie pamiętać, że dzień wolny musi być wyznaczony w okresie rozliczeniowym obejmującym to święto.

Może się zdarzyć, że w dniu święta przypadającego w sobotę pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego w zamian za to święto, żeby pracownik nie przekroczył wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy w dniu wyznaczonym jako wolny za święto przypadające w sobotę pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie ma wtedy obowiązku wyznaczania mu innego dnia wolnego. Należy bowiem uznać, że dzień wolny został wykorzystany, gdyż pracownik nie świadczył pracy w tym dniu.

W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, należy pamiętać, że urlop udzielany jest na dni pracy. Z tego powodu dzień wolny z tytułu święta w sobotę nie będzie wliczany do dni urlopu.

Przykład

Pracodawca wyznaczył dzień wolny z tytułu Święta Trzech Króli, przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r., na poniedziałek 8 stycznia. Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 8 stycznia do 12 stycznia 2024 r. Ze względu na wyznaczony dzień wolny za święto jego urlop obejmie 4 dni.

Podstawa prawna:

  • art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA