REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?

święto trzech króli 6 stycznia wymiar czasu pracy święto w sobotę dzień wolny czas pracy pracownik
święto trzech króli 6 stycznia wymiar czasu pracy święto w sobotę dzień wolny czas pracy pracownik
Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2024 r. są dwa święta będące dniami wolnymi od pracy – Nowy Rok (1 stycznia) i Trzech Króli (6 stycznia). Pierwsze z tych świąt przypada w poniedziałek, a drugie w sobotę. Czy ma to wpływ na wymiar czasu pracy pracownika?

Obliczamy wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r.

Wymiar czasu pracy, to liczba godzin, którą pracodawca może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Autopromocja

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustalamy w następujący sposób:

Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),

Krok 2. Dodajemy iloczyn 8 godzin i dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku,

Krok 3. Odejmujemy iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (jedynie święta przypadające w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zwrócić uwagę, że w styczniu 2024 r. przypada jedno święto w sobotę. Jest to Święto Trzech Króli, które obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy, tak jak święto przypadające w każdym dniu innym niż niedziela.

Przykład

Ustalenie wymiaru czasu pracy obowiązującego w styczniu 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym wygląda następująco:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 4 tygodnie pracy = 160 godzin

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy

160 godzin + 8 godzin × 3 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (29, 30, 31 stycznia) = 184 godziny

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

168 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. Święto Trzech Króli przypada w sobotę i obniża wymiar czasu pracy) = 168 godzin.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. wyniesie 168 godzin.

Obliczamy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc obliczamy w taki sam sposób, jak w przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Również należy uwzględnić święto przypadające w sobotę, które obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Przykład

Ustalamy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r.:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 13 tygodni pracy = 520 godzin

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy

480 godzin + 8 godzin × 0 dni wystających przypadających od poniedziałku do piątku = 520 godzin

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

520 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. 31 marca, czyli pierwszy dzień Wielkanocy, przypada w niedzielę i nie obniża wymiaru czasu pracy) = 504 godziny.

Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r. wynosi 504 godziny.

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego za święto przypadające w sobotę pracodawca udziela pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. 

Ważne

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Brakuje regulacji wskazujących, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. W związku z tym bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim. 

Przykład

W przedsiębiorstwie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący miesiące kalendarzowe. W zamian za Święto Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r. pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny w dniu 2 stycznia. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych pracownik może otrzymać dzień wolny za święto w innym miesiącu. 

Przykład

W przedsiębiorstwie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się kwartałami kalendarzowymi. Święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. może być zrekompensowane zarówno w styczniu, jak i w lutym oraz marcu. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za to święto na 29 marca 2024 r. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Za święto przypadające w sobotę należy udzielić dnia wolnego i niedopuszczalne jest skracanie pracownikom pracy w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.

Pracodawca powinien poinformować pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę. 

Dzień wolny za święto – przypadki szczególne

Nie ma przeszkód, żeby pracodawca udzielił dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w terminie indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem. Należy jedynie pamiętać, że dzień wolny musi być wyznaczony w okresie rozliczeniowym obejmującym to święto.

Może się zdarzyć, że w dniu święta przypadającego w sobotę pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego w zamian za to święto, żeby pracownik nie przekroczył wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy w dniu wyznaczonym jako wolny za święto przypadające w sobotę pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie ma wtedy obowiązku wyznaczania mu innego dnia wolnego. Należy bowiem uznać, że dzień wolny został wykorzystany, gdyż pracownik nie świadczył pracy w tym dniu.

W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, należy pamiętać, że urlop udzielany jest na dni pracy. Z tego powodu dzień wolny z tytułu święta w sobotę nie będzie wliczany do dni urlopu.

Przykład

Pracodawca wyznaczył dzień wolny z tytułu Święta Trzech Króli, przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r., na poniedziałek 8 stycznia. Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 8 stycznia do 12 stycznia 2024 r. Ze względu na wyznaczony dzień wolny za święto jego urlop obejmie 4 dni.

Podstawa prawna:

 • art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA