REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość pracy: Trendy i wyzwania na rynku zawodowym

Automatyzacja procesów i rozwój sztucznej inteligencji to jedne z najważniejszych trendów na rynku pracy
Automatyzacja procesów i rozwój sztucznej inteligencji to jedne z najważniejszych trendów na rynku pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świat pracy nieustannie ewoluuje, napotykając nowe trendy i wyzwania, które kształtują oblicze rynku zawodowego. W miarę jak technologia, globalizacja i zmiany społeczne przekształcają nasze życie, wpływają również na nasze miejsce pracy. 

Ten artykuł przygląda się przyszłości pracy, analizując aktualne trendy i wyzwania, które kształtują rynek zawodowy.

Autopromocja

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Automatyzacja procesów i rozwój sztucznej inteligencji stanowią jedne z najważniejszych trendów na rynku pracy. Maszyny zaczynają przejmować rutynowe zadania, co z jednej strony zwiększa efektywność, a z drugiej wymaga od pracowników zdobycia nowych, bardziej zaawansowanych umiejętności. 

Pracownicy muszą być teraz bardziej kreatywni, innowacyjni i elastyczni, aby przetrwać w erze automatyzacji.

Praca na odległość

Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój pracy zdalnej. Firmy zdają sobie sprawę, że pracownicy są równie produktywni, pracując z domu, co w tradycyjnych biurach. W związku z tym coraz więcej firm oferuje elastyczne opcje pracy, co z kolei stawia przed nami wyzwania związane z zarządzaniem czasem, komunikacją oraz utrzymaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Elastyczne formy zatrudnienia

Tradycyjne modele zatrudnienia ustępują miejsca elastycznym formom pracy, takim jak umowy o dzieło, zlecenia czy praca na platformach online. Choć zapewniają one większą swobodę, to jednocześnie stawiają pracowników w obliczu braku stabilności zatrudnienia, braku świadczeń socjalnych i niestabilnych dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kształcenie ustawiczne i rozwój kompetencji

W erze szybkich zmian technologicznych i rynkowych, kształcenie ustawiczne staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Pracownicy muszą być gotowi do ciągłego uczenia się nowych umiejętności, zarówno technicznych, jak i miękkich. 

Firmy coraz częściej inwestują w szkolenia swoich pracowników, a jednocześnie rośnie znaczenie samokształcenia i korzystania z różnorodnych platform edukacyjnych.

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna

Świadomość ekologiczna rośnie, co przekłada się na oczekiwania konsumentów i pracowników. Firmy zyskują uznanie, dbając nie tylko o zyski, ale także o społeczność i środowisko naturalne. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników, którzy rozumieją zrównoważony rozwój, etykę pracy i odpowiedzialność społeczną biznesu.

Podsumowując, przyszłość pracy przynosi ze sobą wiele obiecujących możliwości, ale także liczne wyzwania. Automatyzacja, praca zdalna, elastyczne formy zatrudnienia, rozwój kompetencji oraz zrównoważony rozwój to kluczowe trendy, które będą kształtować rynek zawodowy w nadchodzących latach. Dla pracowników oznacza to konieczność ciągłego doskonalenia się, elastyczności i gotowości do adaptacji. Dla firm oznacza to potrzebę inwestowania w rozwój swoich pracowników, tworzenie odpowiednich warunków pracy oraz przejęcie odpowiedzialności za społeczność i środowisko naturalne. Wartość, jaką przynosi przyszłość pracy, zależy od naszej zdolności do odpowiedniego dostosowania się do tych zmian i wykorzystania ich potencjału na rzecz naszych karier i społeczeństwa jako całości.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA