REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość pracy: Trendy i wyzwania na rynku zawodowym

Automatyzacja procesów i rozwój sztucznej inteligencji to jedne z najważniejszych trendów na rynku pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świat pracy nieustannie ewoluuje, napotykając nowe trendy i wyzwania, które kształtują oblicze rynku zawodowego. W miarę jak technologia, globalizacja i zmiany społeczne przekształcają nasze życie, wpływają również na nasze miejsce pracy. 

Ten artykuł przygląda się przyszłości pracy, analizując aktualne trendy i wyzwania, które kształtują rynek zawodowy.

REKLAMA

Autopromocja

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Automatyzacja procesów i rozwój sztucznej inteligencji stanowią jedne z najważniejszych trendów na rynku pracy. Maszyny zaczynają przejmować rutynowe zadania, co z jednej strony zwiększa efektywność, a z drugiej wymaga od pracowników zdobycia nowych, bardziej zaawansowanych umiejętności. 

Pracownicy muszą być teraz bardziej kreatywni, innowacyjni i elastyczni, aby przetrwać w erze automatyzacji.

Praca na odległość

Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój pracy zdalnej. Firmy zdają sobie sprawę, że pracownicy są równie produktywni, pracując z domu, co w tradycyjnych biurach. W związku z tym coraz więcej firm oferuje elastyczne opcje pracy, co z kolei stawia przed nami wyzwania związane z zarządzaniem czasem, komunikacją oraz utrzymaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Elastyczne formy zatrudnienia

Tradycyjne modele zatrudnienia ustępują miejsca elastycznym formom pracy, takim jak umowy o dzieło, zlecenia czy praca na platformach online. Choć zapewniają one większą swobodę, to jednocześnie stawiają pracowników w obliczu braku stabilności zatrudnienia, braku świadczeń socjalnych i niestabilnych dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kształcenie ustawiczne i rozwój kompetencji

W erze szybkich zmian technologicznych i rynkowych, kształcenie ustawiczne staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Pracownicy muszą być gotowi do ciągłego uczenia się nowych umiejętności, zarówno technicznych, jak i miękkich. 

Firmy coraz częściej inwestują w szkolenia swoich pracowników, a jednocześnie rośnie znaczenie samokształcenia i korzystania z różnorodnych platform edukacyjnych.

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna

Świadomość ekologiczna rośnie, co przekłada się na oczekiwania konsumentów i pracowników. Firmy zyskują uznanie, dbając nie tylko o zyski, ale także o społeczność i środowisko naturalne. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników, którzy rozumieją zrównoważony rozwój, etykę pracy i odpowiedzialność społeczną biznesu.

Podsumowując, przyszłość pracy przynosi ze sobą wiele obiecujących możliwości, ale także liczne wyzwania. Automatyzacja, praca zdalna, elastyczne formy zatrudnienia, rozwój kompetencji oraz zrównoważony rozwój to kluczowe trendy, które będą kształtować rynek zawodowy w nadchodzących latach. Dla pracowników oznacza to konieczność ciągłego doskonalenia się, elastyczności i gotowości do adaptacji. Dla firm oznacza to potrzebę inwestowania w rozwój swoich pracowników, tworzenie odpowiednich warunków pracy oraz przejęcie odpowiedzialności za społeczność i środowisko naturalne. Wartość, jaką przynosi przyszłość pracy, zależy od naszej zdolności do odpowiedniego dostosowania się do tych zmian i wykorzystania ich potencjału na rzecz naszych karier i społeczeństwa jako całości.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

REKLAMA

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA