reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Od 1 marca kwotowa waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca kwotowa waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca 2012 roku będzie kwotowa waloryzacja emerytur i rent, jednak jej koszt dla budżetu państwa pozostanie taki sam, jak w przypadku waloryzacji procentowej - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Dodał, że w tej chwili w resorcie trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającym waloryzację kwotową.

- Tak jak premier zapowiedział w expose w 2012 roku będzie kwotowa waloryzacja emerytur i rent. Będzie ona miała miejsce od 1 marca przyszłego roku - powiedział Bucior.

Rząd pracuje nad reformą emerytalną>>>

- W tej chwili pracujemy nad projektem ustawy, która wprowadzi taką waloryzację. Waloryzacja kwotowa będzie kosztowała budżet w 2012 roku dokładnie tyle samo, co kosztowałaby waloryzacja procentowa. Pracujemy tak, żeby nie przewyższyć środków, jakie zostały zaplanowane na ten cel na przyszły rok, a jednocześnie na tym świadczeniu rząd nie będzie chciał zaoszczędzić - dodał.

Wcześniej rząd zakładał, że w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych w 2012 roku, od marca, nastąpi waloryzacja emerytur i rent o 4,8 proc.

Reforma emerytur mundurowych możliwa na początku 2012 r. >>>

Projekt ustawy podwyższającej składkę rentową o 2 pkt proc. od 1 lutego 2012 roku może trafić na obrady rządu jeszcze przed Świętami. Podwyżka zmniejszy deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w przyszłym roku o około 7 mld zł - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

- Zgodnie z decyzją Rady Ministrów składka rentowa zostanie podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy od 1 lutego przyszłego roku, to zwiększy wpływy funduszu rentowego, który jest częścią Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o około 7 mld zł - powiedział Bucior.

- Chcemy jak najszybciej skierować projekt tej ustawy na posiedzenie rządu, możliwe, że trafi on na obrady przed Świętami, tak aby jak najszybciej można go było skierować do parlamentu. Na pewno postaramy się, aby te prace przebiegały sprawnie i szybko - dodał.

Obecnie projekt ustawy zmieniający ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych jest na etapie konsultacji społecznych.

W pierwotnym projekcie ustawy założono, że podwyższenie składki nastąpi od 1 marca przyszłego roku i zwiększy wpływy do FUS o około 6,5 mld zł w perspektywie całego 2012 roku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama