REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd pracuje nad reformą emerytalną

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W rządzie trwają prace nad projektem reformy emerytalnej, wydłużającym czas pracy do 67 lat. Donald Tusk nie ma większych wątpliwości, że projekt zostanie przeprowadzony wspólnie z PSL. Waldemar Pawlak wierzy, że PO i PSL znajdą kompromis w sprawie wieku emerytalnego kobiet.

Porozumienie w sprawie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym może być trudne do osiągnięcia w Sejmie. PSL zapowiada do projektu poprawki - Stronnictwo chce, by kobiety mogły pracować o 3 lata krócej za każde urodzone dziecko, PiS nie wyklucza swojego projektu, własne propozycje ma SLD.

REKLAMA

Autopromocja

Projekt, zgodnie z którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo zrównywany aż osiągnie 67 lat, ma trafić do parlamentu w styczniu. Premier Donald Tusk chce, żeby nowe rozwiązania były przyjęte jeszcze zimą. Nad propozycją rządową pracuje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Donald Tusk mówił, że nie ma większych wątpliwości, że projekt podniesienia wieku emerytalnego zostanie przeprowadzony wspólnie z PSL

"To zrozumiałe, że PSL chce prezentować pewne inne punkty widzenia, ale jestem przekonany, że wszystkie tezy zawarte w expose zyskają wsparcie koalicjanta" - powiedział Tusk. Jak dodał, wszystkie tezy z expose powinny zostać sfinalizowane zimą.

"Jestem tutaj spokojny, jeśli chodzi o naszą determinację i stopień przygotowania. Potem będziemy czekać na wolę posłów, senatorów i podpis prezydenta, ale powaga sytuacji wyraźnie wskazuje, że te rozwiązania są bezalternatywne, ale mają charakter ewolucyjny i są tak skonstruowane, żeby ludzie nie ucierpieli w sposób nadmierny wskutek tych reform" - podkreślił premier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Liczę na zrozumienie wszystkich posłów dla tej umiarkowanej, przemyślanej, kompromisowej - w mądrym tego słowa znaczeniu - drodze, jaką proponujemy Polakom" - dodał szef rządu.

Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak uważa, że PO i PSL potrafią znaleźć "rozsądny kompromis" w sprawie wieku emerytalnego kobiet.

REKLAMA

"Jeśli chodzi o sprawy emerytalne, pan premier zarysował pewien ramowy program dochodzenia do jednolitego wieku przechodzenia na emeryturę. Rozumiemy konieczności wynikające z uwarunkowań ekonomicznych i demograficznych, ale też zwracamy uwagę na ludzki wymiar polityki. Uważamy, że propozycje PSL, które sprawiają, że kobiety uzyskują prawo - nie przymus - wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, jeśli urodziły jedno, dwójkę, trójkę dzieci lub więcej, (...) są w naszym przekonaniu ważne z punktu widzenia społecznego" - powiedział Pawlak.

"To jest propozycja, która w moim przekonaniu znajdzie uznanie pana premiera i będziemy mogli znaleźć rozsądny kompromis. Bo warto jest popracować nad tymi rozwiązaniami w taki sposób, żeby ta polityka miała ludzki wymiar i nie była tylko pasywnym odbiciem żądań i oczekiwań rynków finansowych" - zadeklarował Pawlak.

REKLAMA

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak zapowiedział, że Stronnictwo podczas prac sejmowych zgłosi poprawki, które będą skracać czas pracy kobiet. Zgodnie z nimi, matki, mające jedno dziecko pracowałyby docelowo do 64 roku życia, te z dwójką dzieci do 61, z trójką do 58 roku życia. Obecnie kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Wcześniejsza emerytura dla wychowujących dzieci - jak podkreślają ludowcy - miałaby być prawem, nie przymusem.

Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział, że Platforma będzie się starała przekonywać, że propozycja rządu to projekt, który nie wydłuża nadmiernie pracy obecnemu pokoleniu kobiet. Jak tłumaczył, dzisiejsza kobieta 55-letnia będzie miała - w efekcie tej ustawy - wydłużony czas pracy tylko o rok. Zwrócił uwagę, że zmiany obejmą bardziej młode pokolenie.

Pytany o postulat PSL obniżania wieku emerytalnego matek, Grupiński odpowiedział: "Powinniśmy uwzględniać na różne sposoby kwestie posiadania wielu dzieci, szczególnie wspomagać kobiety, oferować ułatwienia i dodatkową pomoc finansową. Zapowiedział to już premier mówiąc o znacznym wzroście świadczeń państwa od trzeciego dziecka wzwyż. Nie mieszałbym zbytnio tego porządku z samą kwestią wieku emerytalnego".

Wcześniejsze emerytury dla kobiet, które wychowały dzieci>>>

Rozwiązań rządowych nie poprze PiS. Według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka opóźnienie momentu przejścia na emeryturę jest równoznaczne ze wzrostem bezrobocia w naszym kraju. "Donald Tusk posługuje się rozwiązaniami rodem z PRL, może niedługo zaapeluje do emerytów, aby krócej żyli i w ten sposób odciążyli budżet?" - mówił.

Błaszczak nie wykluczył, że PiS przedstawi "kontrprojekt" do propozycji rządu, który - jak powiedział - na pewno nie będzie zawierał przesunięcia momentu przejścia na emeryturę. Dodał, że projekt pojawi się w Sejmie równolegle z projektem rządowym i będzie dla niego alternatywą.

Również klub Ruchu Palikota nie poprze projektu zakładającego wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. "Nie poprzemy, bo w Polsce średnia długość życia kobiet i mężczyzn jest niższa niż średnia w UE. Nie poprzemy, bo nie wyobrażamy sobie tego, by jeszcze na barki starszych ludzi przenosić odpowiedzialność za kryzys" - argumentował rzecznik klubu Andrzej Rozenek.

Propozycję rządu odrzuca także SLD. "Premier Donald Tusk, krótko mówiąc, chce przez 7 lat nie płacić Polakom uczciwie wypracowanych emerytur. To jest nieuczciwie" - powiedział PAP poseł Sojuszu Dariusz Joński.

Zapowiedział, że SLD w całości będzie popierał obywatelski projekt, który zakłada, że o przejściu na emeryturę nie decydowałby wiek, a staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt przygotowany przez ekspertów OPZZ od zeszłego roku czeka w Sejmie na rozpatrzenie.

Zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent może być niekonstytucyjna>>>

Koncepcje rządu w sprawie podniesienia wieku emerytalnego odrzuca też Solidarna Polska. "Jesteśmy przeciwko tym propozycjom, które koszty walki z kryzysem zrzucają na społeczeństwo" - powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA