| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rząd pracuje nad reformą emerytalną

Rząd pracuje nad reformą emerytalną

W rządzie trwają prace nad projektem reformy emerytalnej, wydłużającym czas pracy do 67 lat. Donald Tusk nie ma większych wątpliwości, że projekt zostanie przeprowadzony wspólnie z PSL. Waldemar Pawlak wierzy, że PO i PSL znajdą kompromis w sprawie wieku emerytalnego kobiet.

Porozumienie w sprawie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym może być trudne do osiągnięcia w Sejmie. PSL zapowiada do projektu poprawki - Stronnictwo chce, by kobiety mogły pracować o 3 lata krócej za każde urodzone dziecko, PiS nie wyklucza swojego projektu, własne propozycje ma SLD.

Projekt, zgodnie z którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo zrównywany aż osiągnie 67 lat, ma trafić do parlamentu w styczniu. Premier Donald Tusk chce, żeby nowe rozwiązania były przyjęte jeszcze zimą. Nad propozycją rządową pracuje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Donald Tusk mówił, że nie ma większych wątpliwości, że projekt podniesienia wieku emerytalnego zostanie przeprowadzony wspólnie z PSL

"To zrozumiałe, że PSL chce prezentować pewne inne punkty widzenia, ale jestem przekonany, że wszystkie tezy zawarte w expose zyskają wsparcie koalicjanta" - powiedział Tusk. Jak dodał, wszystkie tezy z expose powinny zostać sfinalizowane zimą.

"Jestem tutaj spokojny, jeśli chodzi o naszą determinację i stopień przygotowania. Potem będziemy czekać na wolę posłów, senatorów i podpis prezydenta, ale powaga sytuacji wyraźnie wskazuje, że te rozwiązania są bezalternatywne, ale mają charakter ewolucyjny i są tak skonstruowane, żeby ludzie nie ucierpieli w sposób nadmierny wskutek tych reform" - podkreślił premier.

"Liczę na zrozumienie wszystkich posłów dla tej umiarkowanej, przemyślanej, kompromisowej - w mądrym tego słowa znaczeniu - drodze, jaką proponujemy Polakom" - dodał szef rządu.

Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak uważa, że PO i PSL potrafią znaleźć "rozsądny kompromis" w sprawie wieku emerytalnego kobiet.

"Jeśli chodzi o sprawy emerytalne, pan premier zarysował pewien ramowy program dochodzenia do jednolitego wieku przechodzenia na emeryturę. Rozumiemy konieczności wynikające z uwarunkowań ekonomicznych i demograficznych, ale też zwracamy uwagę na ludzki wymiar polityki. Uważamy, że propozycje PSL, które sprawiają, że kobiety uzyskują prawo - nie przymus - wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, jeśli urodziły jedno, dwójkę, trójkę dzieci lub więcej, (...) są w naszym przekonaniu ważne z punktu widzenia społecznego" - powiedział Pawlak.

"To jest propozycja, która w moim przekonaniu znajdzie uznanie pana premiera i będziemy mogli znaleźć rozsądny kompromis. Bo warto jest popracować nad tymi rozwiązaniami w taki sposób, żeby ta polityka miała ludzki wymiar i nie była tylko pasywnym odbiciem żądań i oczekiwań rynków finansowych" - zadeklarował Pawlak.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK