Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Dłuższy termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - Sejm przyjął ustawę

Dłuższy termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął w piątek, 19 sierpnia, ustawę o redukcji obowiązków informacyjnych. Ustawa m.in. umożliwia wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września następnego roku i likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA.

Przyjęta po zaledwie miesięcznych pracach w Sejmie ustawa o redukcji obowiązków informacyjnych przewiduje m.in.:

  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS,
  • możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września, a nie jak dotychczas do 31 marca następnego roku,
  • likwidację obowiązku comiesięcznego przekazywania pracownikowi druku RMUA.

Zmiany w zasadach wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego >>

Ustawa da oszczędności rzędu trzech miliardów złotych rocznie dla obywateli i firm - oświadczył wicepremier Waldemar Pawlak. Podkreślał, że posłowie byli w głosowaniu niemal jednomyślni.

Ponadto w piątek Sejm poparł poprawkę Senatu do noweli ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Ustawa zakłada, że pracownicy dostaną świadczenia także wtedy, gdy upadłość ich firmy ogłosi sąd w innym kraju Unii Europejskiej.

Rząd przyjął projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej >>

Przygotowana przez rząd nowelizacja zmienia przepisy dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przede wszystkim umożliwia pracownikom działających w Polsce firm, których upadłość ogłosi sąd w innym kraju UE, otrzymanie należnego świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obecnie nie jest to możliwe (z wyjątkiem sytuacji, gdy upadłość ogłoszona zostanie w Danii).

Przydatne formularze online