REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]
Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

REKLAMA

REKLAMA

Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

Oferty pracy dla informatyków - 80% wzrost

W I kwartale br. na Pracuj.pl zamieszczono ponad 37 tys. ofert dla specjalistów z branży IT. Oznacza to wzrost o 80% w porównaniu z początkiem ub.r. W portalu Praca.pl liczba takich ogłoszeń urosła z niecałych 9 tys. do 27,5 tys. Z kolei w serwisie OLX propozycji było ponad 2,7 tys. I tu nastąpił spadek o prawie 50. Gratka opublikowała niespełna 500 ofert, tj. o około 50 więcej niż od stycznia do marca 2020 roku. Zatem firmy wznawiają działania, które wcześniej zostały wstrzymane w związku z pandemią. Propozycje skierowane są m.in. do front-end developerów i programistów Java. Do tego widać wyraźnie, że oczekiwania finansowe kandydatów stale rosną.

REKLAMA

Autopromocja

37 244 oferty dla specjalistów IT zostały opublikowane w serwisie Pracuj.pl w I kwartale br. To wzrost o 80% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. Te ogłoszenia stanowiły 19% wszystkich. Tym samym propozycje dla informatyków po raz pierwszy znalazły się na drugim miejscu w zestawieniu uwzględniającym wszystkie branże. Więcej kierowanych było tylko dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży – 31%.

Praca dla informatyka w 2021 r.

Od stycznia do marca 2021 roku w portalu Praca.pl opublikowano 27 512 ogłoszeń w obszarach informatyka i administracja oraz informatyka i programowanie. To 24% zamieszczonych ofert, a zarazem najwięcej spośród wszystkich kategorii. Rok wcześniej kandydaci mieli do wyboru 8 717 propozycji, co stanowiło ok. 7% – informuje Aleksandra Wesołowska, PR Manager Praca.pl.

Na początku br. 2667 nowych i przedłużonych ogłoszeń było w serwisie OLX w obszarze IT i telekomunikacji. Widać więc nieznaczny spadek. Według eksperta z branży IT i programisty  Sergiusza Diundyka, to może być efektem cenowej polityki portalu ogłoszeniowego. W 2020 roku liczba takich propozycji wyniosła 2714. Jak zaznacza Paulina Rezmer, PR specialist w OLX, oferty w kategorii pracy dodawane są przede wszystkim przez pracodawców z sektora blue i gray collar. W serwisie jest średnio 100 tys. aktywnych ogłoszeń o pracę ogółem. Branża IT stanowi z tego mniej niż 1%, a blisko połowa propozycji jest kierowana do pracowników wsparcia technicznego. Natomiast Gratka.pl, ukierunkowana na rekrutacje tzw. niebieskich kołnierzyków, odnotowała wzrost liczby ofert dla branży IT i programistycznej etc. Ostatnio takich propozycji było 476, a od stycznia do marca 2020 roku – 430.

Dlaczego liczba ofert pracy w branży IT rośnie?

REKLAMA

Obecnie na rynku IT obserwujemy wzrost zapotrzebowania na specjalistów. Wiele firm uzupełnia wakaty oraz poszukuje nowych zasobów do realizacji projektów zaplanowanych na 2021 rok. Część przedsiębiorców chce również wznowić działania, które wcześniej zostały wstrzymane w związku z pandemią COVID-19 – komentuje Agnieszka Grzybowska, menedżer ds. rekrutacji IT w Experis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od listopada 2020 roku widać wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT. Ma to również odzwierciedlenie w liczbie ofert pracy, co podkreśla Małgorzata Krupnik, Sales, Delivery & Operations Manager IT Services w The Adecco Group. I dodaje, że przed pandemią pracodawcy mierzyli się z silnym rynkiem kandydata IT. Wówczas odzew na ogłoszenia był bardzo niski, wpływały jedna lub dwie aplikacje na stanowiska w obszarze software development. Do tego Sergiusz Diundyk dodaje, że faktycznie na rynku widać odmrożenie wakatów. I co ważniejsze, pracodawcy są skłonni lepiej opłacać swoich przyszłych pracowników.

Wymagane ponad 2-letnie doświadczenie

Specjaliści IT, posiadający ponad 2-letnie doświadczenie, codziennie otrzymują nowe propozycje zawodowe z Polski oraz z innych krajów. Praca zdalna umożliwia zatrudnienie w dowolnej firmie na świecie, bez względu na granice terytorialne. Większość rekrutacji w tej branży odbywa się z wykorzystaniem serwisów z ofertami pracy w IT lub metodą direct search. Doświadczeni kandydaci rzadko decydują się na aplikowanie na ogłoszenia z ogólnych serwisów rekrutacyjnych – mówi Agnieszka Grzybowska.

Jakich specjalistów IT szukają pracodawcy?

Potwierdza to Sergiusz Diundyk. I dodaje, że fachowcy częściej są łowieni w social mediach, szczególnie na LinkedIn, a niektóre firmy skłonne są nawet płacić pracownikom prowizje za zachęcanie znajomych do przyjęcia ich ofert. Natomiast w serwisie Praca.pl pracodawcy zamieszczają ogłoszenia głównie dla front-end developerów i programistów Java, a także inżynierów, specjalistów ds. analizy danych i bezpieczeństwa. Jak podkreśla Aleksandra Wesołowska, przekrój poszukiwanych stanowisk jest bardzo duży. Podobnie sytuacja wyglądała w ubiegłym roku. Ekspert dodaje, że ogłoszenia są publikowane zarówno przez duże korporacje, jak i startupy. Praktycznie każda gałąź gospodarki potrzebuje specjalistów IT.

– Od kilku lat widzimy systematyczny wzrost liczby rekrutacji na stanowiska frontend. Pandemia to wzmocniła. Obecnie większość spraw załatwiamy online, a liczba aplikacji, z których korzystamy, stale rośnie. Wpływa to na wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru frontend, backend czy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Trend ten prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych miesiącach – analizuje menedżer ds. rekrutacji IT w Experis.

Branża IT w czasie pandemii

Jak zaznacza Małgorzata Krupnik, rynek pracy dla specjalistów IT ma się bardzo dobrze, a nawet lepiej niż przed pandemią. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to specjalistów z min. 3-letnim doświadczeniem. Ekspert podkreśla, że w przypadku stanowisk juniorskich blisko 60% kandydatów ma problem ze znalezieniem swojego pierwszego zatrudnienia. Z taką opinią jednak nie do końca zgadza się Sergiusz Diundyk, który twierdzi, że właśnie teraz dla początkujących jest dobry okres. Wystarczy na portalu z ogłoszeniami wpisać „Programista Junior”. Wiąże się to m.in. z tym, że pracodawcy mocno patrzą w przyszłość. Już teraz szukają zdolnego narybku, żeby za kilka lat nie mieć dodatkowych problemów z wyszkoloną kadrą.

Znalezienie pierwszej pracy w tej branży może być jednak wyzwaniem, szczególnie dla osób, które w ramach przebranżowienia ukończyły jedynie kursy z obszarów IT. Problem ten nie dotyczy jednak absolwentów uczelni technicznych, którzy szybko znajdują zatrudnienie w branży – dodaje Agnieszka Grzybowska.

Polecamy: Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r.

Praca zdalna i podwyżka 

Z kolei według Małgorzaty Krupnik, jednym z zauważalnych trendów są stale rosnące oczekiwania finansowe kandydatów. Wynika to z faktu, że na rynku jest więcej ofert pracy niż osób otwartych na zmiany. Ponadto firmy, które chcą zatrudnić specjalistów IT, mierzą się ze wzmożoną liczbą kontrofert od obecnych pracodawców. Podwyżki oscylują między 10 a nawet 30% miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast Aleksandra Wesołowska zaznacza, że kandydaci zwracają uwagę głównie na możliwość pracy zdalnej. Oferty bez tej opcji cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród aplikujących.

Obecna sytuacja z pewnością napawa optymizmem kandydatów, ale rodzi duże wyzwania dla pracodawców. Z naszych analiz wynika, że firmy muszą się liczyć z tym, że bieżące widełki finansowe nie pokrywają się z oczekiwaniami rynku i są średnio o 15-20% niższe. Pojawiają się zatem trudności w zaoferowaniu konkurencyjnej oferty kandydatowi i zachęceniu go do zmiany – podsumowuje ekspert z The Adecco Group.

Źródło: MondayNews.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odprawa za zwolnienie pracownika 2025

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem z powodów, które nie leżą po jego stronie, często wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy pieniężnej. Do wypłaty zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników.

Stwierdzenie choroby zawodowej i co dalej? Jakie odszkodowanie w 2025 r.?

Wykonywanie pracy w określonych branżach wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób zawodowych. Są to choroby, które zostały spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wszystkie choroby zawodowe znajdują się w wykazie chorób zawodowych.

6246,13 zł z ZUS dla 7300 osób. Pobiera je tylko 3300 uprawnionych!

6246,13 zł świadczenia honorowego z ZUS to de facto dodatkowa emerytura. Przysługuje w Polsce 7300 osobom. Natomiast pobiera je tylko 3300 uprawnionych! Od 2025 roku zmieniają się zasady dotyczące wysokości świadczenia.

Oszczędzanie na emeryturę - jakie są możliwości? Na czym polegają PPK i IKZE?

Polacy wciąż za mało oszczędzają na emeryturę. Najpopularniejsze sposoby długoterminowego oszczędzania to takie programy jak PPK, PPE, IKE i IKZE. Na czym polegają? Il osób przystąpiło do PPK przez 5 lat funkcjonowania w Polsce?

REKLAMA

ZUS: renta a niezdolność do pracy. Nie każda emerytura wyklucza rentę. Staż od roku do 5 lat

 Renta z tytułu niezdolności do pracy może być przyznana na stałe lub na określony czas. Renta z tytułu niezdolności a emerytura (to nie zawsze jest proste)

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Webinar: Kontrole PIP 2025 – poradnik dla pracodawców + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Kontrole PIP 2025 – poradnik dla pracodawców” ekspertka, inspektor prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem, podpowie, jak przygotować się do planowanych w 2025 roku kontroli PIP i na co się przygotować, by zarówno przebieg, jak i efekt kontroli był dla pracodawcy pomyślny.

Urlop 50% płatny w 2025 roku – ile dni?

Pracownicy szukają informacji na temat urlopu, który jest 50% płatny. Jaki to rodzaj urlopu? Ile dni przysługuje w roku kalendarzowym? Czy można wykorzystać go na godziny? Czy niepełny etat pomniejsza wymiar zwolnienia od pracy?

REKLAMA

Co napisać w SMSie o urlop na żądanie?

Wniosek o urlop na żądanie można wysłać na różne sposoby, np. SMSem. Co należy wpisać w takiej wiadomości, aby prawidłowo poprosić o urlop w trybie nagłym? Wiadomość powinna zawierać trzy najważniejsze elementy. Bardzo ważne jest również zachowanie terminu wysłania wniosku o urlop.

ZUS: Dofinansowanie na poprawę warunków pracy w 2025 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z roku na rok przeznacza coraz większą pulę pieniędzy dla firm, które chcą poprawić warunki pracy. W 2025 r. ZUS przeznaczył na ten cel łącznie 140 mln zł. To o 20 mln zł więcej niż przed rokiem.

REKLAMA