REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku

Magdalena Jarco
Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku
Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku - Polacy nie chcą w pełni stałych godzin pracy. Jakie rozwiązanie byłoby idealne?

Elastyczne godziny pracy popularne wśród Polaków

Jak wskazano w raporcie "Decoding Global Talent", dla którego polskie dane opracował serwis Pracuj.pl, co trzeci respondent z naszego kraju chciałby mieć w pełni elastyczne godziny pracy, a 23 proc. - sztywny grafik. Średnia globalna dla pełnej elastyczności wyniosła 20 proc., a dla "w pełni sztywnych godzin pracy" – 36 proc.

REKLAMA

Autopromocja

Praca zdalna i praca hybrydowa w Polsce

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że pandemia "przyniosła globalny wzrost znaczenia pracy zdalnej". Jak wykazały badania, pod koniec ubiegłego roku wykonywała ją połowa światowych respondentów (51 proc.). Przed pandemią było to 31 proc. "Zaobserwowany wzrost nie oznacza jednak jednoznacznej dominacji pracy z domu" - zaznaczono w środowej informacji pasowej. Tylko co piąty (19 proc.) respondent przyjął ten model pracy w trakcie pandemii na pełen etat, a 32 proc. realizowało zadania w modelu hybrydowym.

Jak podkreślono, Polska wyróżnia się na tle globalnym pod względem adaptacji modelu zdalnego i skali zmian, które wprowadziła w tym obszarze pandemia. Według badań tylko co czwarty (26 proc.) badany pracownik z naszego kraju miał przed pojawieniem się COVID-19 i pierwszym lockdownem możliwość pracować przynajmniej częściowo poza siedzibą firmy, z czego co 20. – w pełni zdalnie. - "Pod koniec ubiegłego roku ten udział wzrósł do aż 65 proc., przy czym 30 proc. respondentów wykonywało pracę wyłącznie poza biurem" - czytamy.

Praca zdalna - pracownicy umysłowi i branża cyfrowa

Polska znalazła się na 10. miejscu pod względem udziału osób pracujących zdalnie lub hybrydowo wśród pracowników umysłowych i w branży cyfrowej (85 proc.). Przed pandemią wskaźnik ten sięgał 33 proc. i "był jednym z najniższych wśród badanych państw". Na najwyższych pozycjach pod względem zaangażowania pracowników umysłowych w pracę zdalną lub hybrydową uplasowały się Holandia, Wielka Brytania, Luksemburg, RPA, Irlandia i Francja.

2-3 dni pracy zdalnej w tygodniu - rozwiązanie idealne

REKLAMA

Z raportu wynika też, iż 89 proc. respondentów globalnego badania chce mieć dostęp do pracy zdalnej. Wykonywanie obowiązków wyłącznie poza biurem wybrało 24 proc. respondentów, a w modelach hybrydowych – 64 proc. Najczęściej preferowaną formą były 2-3 dni pracy zdalnej w tygodniu – wybrała ją blisko połowa badanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku Polski nieco wyższy jest udział form hybrydowych (71 proc.), a niższy – osób chcących pracować w przyszłości wyłącznie w biurze lub w pełni zdalnie - wskazano. Dodano, że co trzeci respondent z naszego kraju (32 proc.) chciałby mieć w pełni elastyczne godziny pracy, a 23 proc. - całkowicie sztywny grafik pory wykonywania obowiązków. Dla porównania, średnia globalna dla pełnej elastyczności wyniosła 20 proc., a dla w pełni sztywnych godzin pracy – 36 proc.

Zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce chęć elastycznych godzin pracy deklarują najczęściej pracownicy branży digital oraz pracownicy umysłowi – oni najczęściej też wykonują ją w tym modelu obecnie. Na drugim miejscu znaleźli się tradycyjni pracownicy biurowi, a trzecim – pracownicy społeczni i fizyczni. W ocenie autorów badania ważne jest "rozwijanie i ulepszanie strategii pracy hybrydowej, a także ocena wartości i celów firmy w obliczu nowej rzeczywistości".

Raport „Decoding Global Talent” został przygotowany przez międzynarodową sieć portali rekrutacyjnych The Network. W opracowaniu danych organizację wspierała globalna firma konsultingowa Boston Consulting Group, a w przypadku danych z Polski - serwis Pracuj.pl. Badanie towarzyszące raportowi przeprowadzono między październikiem a grudniem 2020 r. na grupie ponad 200 tys. respondentów z 190 krajów – w tym ponad 1,7 tys. z Polski.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA