REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r.

Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r./ Fotolia
Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r./ Fotolia

REKLAMA

Rok 2019 przyniósł osobom niepełnosprawnym i im opiekunom wiele istotnych zmian - podwyżka płacy minimalnej, zasiłku pielęgnacyjnego czy dofinansowanie do zatrudnienia.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego

Pierwszą zmianą będzie waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, które od 1 stycznia br. wzrosło o 106 zł. Świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka z niepełnosprawnością, faktycznemu opiekunowi dziecka, osobie która jest rodziną zastępczą dla dziecka jednak z nim spokrewnioną oraz innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym – wyjątkiem są osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ponadto świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością powstałą przed ukończeniem przez nią 18. roku życia lub osobą z niepełnosprawnością powstałą do 25. roku życia, gdy dziecko było w trakcie nauki.

Wyższa płaca minimalna

Zmiany nie ominęły również płacy minimalnej, która również od 1 stycznia wzrosła do poziomu 2250 zł.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami 

Dofinansowanie do zatrudnienia

Z dniem 1 stycznia 2019 r. zmieniły się także zasady przyznawania dofinansowania do pensji pracowniczych dla pracodawcy zatrudniającego bądź chcącego zatrudnić osobę niepełnosprawną. Każdy pracodawca, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami nie straci prawa do miesięcznego dofinansowania, gdy ureguluje koszty płacy w terminie powyżej 14 dni po wyznaczonym ustawowo terminie. Warunkiem jest jednak by owe koszty nie przekraczały 2 % należnych za dany miesiąc składek.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Waloryzacja rent i emerytur

W związku z podniesieniem płacy minimalnej od marca 2019 r. waloryzacji ulegną renty i emerytury – nie mniej niż 70 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny

W listopadzie 2019 r. nastąpi kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego przysługującego dziecku z niepełnosprawnością, osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia posiadającej ważne orzeczenie o niepełnosprawności o znacznym stopniu, a także osobom z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed ukończeniem przez nich 21 lat. Z zasiłku pielęgnacyjnego skorzystać mogą również seniorzy po ukończeniu 75. roku życia, którzy nie mają ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

Fundusz Solidarnościowy

Wraz z początkiem 2019 r. wystartował Fundusz Solidarnościowy, generujący przychody z części składki odprowadzanej na Fundusz Pracy z wynagrodzeń pracowniczych oraz tzw. danina solidarnościowa zbierana od osób, których roczne dochody przekraczają 1 mln zł rocznie. Środki wpływające do Funduszu Solidarnościowego przeznaczone będą m. in. na dodatek do emerytur rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem, zwiększenie dostępu do usług zarówno w domach, jak i w wyspecjalizowanych placówkach. W ramach Funduszu Solidarnościowego opracowana zostanie także ustawa dotycząca pracy trenerów wspomagających osoby niepełnosprawne w wejściu i utrzymaniu się na otwartym rynku pracy.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Ostatnia, przewidziana na ten rok zmiana, to szerzej omawiana przez nas wczoraj Ustawa o dostępności.

Śmiało można stwierdzić, że 2019 r. przyniesie wiele istotnych zmian.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Źródło: Pfron

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA