REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r.

Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r./ Fotolia
Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r./ Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2019 przyniósł osobom niepełnosprawnym i im opiekunom wiele istotnych zmian - podwyżka płacy minimalnej, zasiłku pielęgnacyjnego czy dofinansowanie do zatrudnienia.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego

Pierwszą zmianą będzie waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, które od 1 stycznia br. wzrosło o 106 zł. Świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka z niepełnosprawnością, faktycznemu opiekunowi dziecka, osobie która jest rodziną zastępczą dla dziecka jednak z nim spokrewnioną oraz innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym – wyjątkiem są osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ponadto świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością powstałą przed ukończeniem przez nią 18. roku życia lub osobą z niepełnosprawnością powstałą do 25. roku życia, gdy dziecko było w trakcie nauki.

Autopromocja

Wyższa płaca minimalna

Zmiany nie ominęły również płacy minimalnej, która również od 1 stycznia wzrosła do poziomu 2250 zł.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami 

Dofinansowanie do zatrudnienia

Z dniem 1 stycznia 2019 r. zmieniły się także zasady przyznawania dofinansowania do pensji pracowniczych dla pracodawcy zatrudniającego bądź chcącego zatrudnić osobę niepełnosprawną. Każdy pracodawca, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami nie straci prawa do miesięcznego dofinansowania, gdy ureguluje koszty płacy w terminie powyżej 14 dni po wyznaczonym ustawowo terminie. Warunkiem jest jednak by owe koszty nie przekraczały 2 % należnych za dany miesiąc składek.

Waloryzacja rent i emerytur

W związku z podniesieniem płacy minimalnej od marca 2019 r. waloryzacji ulegną renty i emerytury – nie mniej niż 70 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny

W listopadzie 2019 r. nastąpi kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego przysługującego dziecku z niepełnosprawnością, osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia posiadającej ważne orzeczenie o niepełnosprawności o znacznym stopniu, a także osobom z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed ukończeniem przez nich 21 lat. Z zasiłku pielęgnacyjnego skorzystać mogą również seniorzy po ukończeniu 75. roku życia, którzy nie mają ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

Fundusz Solidarnościowy

Wraz z początkiem 2019 r. wystartował Fundusz Solidarnościowy, generujący przychody z części składki odprowadzanej na Fundusz Pracy z wynagrodzeń pracowniczych oraz tzw. danina solidarnościowa zbierana od osób, których roczne dochody przekraczają 1 mln zł rocznie. Środki wpływające do Funduszu Solidarnościowego przeznaczone będą m. in. na dodatek do emerytur rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem, zwiększenie dostępu do usług zarówno w domach, jak i w wyspecjalizowanych placówkach. W ramach Funduszu Solidarnościowego opracowana zostanie także ustawa dotycząca pracy trenerów wspomagających osoby niepełnosprawne w wejściu i utrzymaniu się na otwartym rynku pracy.

Ostatnia, przewidziana na ten rok zmiana, to szerzej omawiana przez nas wczoraj Ustawa o dostępności.

Śmiało można stwierdzić, że 2019 r. przyniesie wiele istotnych zmian.

Źródło: Pfron

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA