reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składki ZUS za pracownika niepełnosprawnego – zmiana od 1 stycznia 2019 r.

Składki ZUS za pracownika niepełnosprawnego – zmiana od 1 stycznia 2019 r.

Pracodawca będzie mógł dopłacić należne składki ZUS za pracowników niepełnosprawnych po terminie. Warunkiem jest to, aby dopłata obejmowała nie więcej niż 2% faktycznie należnych składek za dany okres sprawozdawczy. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, iż art. 26a ust. 1a¹ pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych[1] stanowi, że miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie przysługuje, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni.

Polecamy: PFRON. Nowe przepisy

Wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez pracodawców postulatom, dotyczącym stosunkowo małych kwot wpłat do ZUS dokonanych po terminie, o którym mowa w art. 26a ust. 1a¹ pkt 3, rygor wynikający z powyższego przepisu został złagodzony ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych[2] poprzez dodanie w ustawie o rehabilitacji (…) art. 26a ust. 1a2, który będzie obowiązywał od  1 stycznia 2019 r.  Zgodnie ze wskazaną powyżej zmianą ustawy o rehabilitacji (..) składki do ZUS będą mogły być odprowadzone po terminie wskazanym w aktualnie obowiązującym art. 26a ust. 1a¹ pkt 3, jeśli kwoty opłacone po tym terminie nie przekroczą 2% należnych od pracodawcy, miesięcznych składek. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł dopłacić należne składki ZUS z uchybieniem terminu przekraczającym 14 dni, pod warunkiem że ta dopłata obejmie nie więcej niż 2% faktycznie należnych składek za dany okres sprawozdawczy.

Regulacja ta będzie miała zastosowanie także do postępowań  wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2019 r., które będą dotyczyły wniosków złożonych za okresy od kiedy obowiązuje art. 26a ust. 1a¹ pkt 3 tj. za okresy począwszy od 12/2012 r.

Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Kierownik działu personalnego w Sutco-Polska Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama