reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Spadek liczby pracowników tymczasowych

Spadek liczby pracowników tymczasowych

Od niemalże roku liczba pracowników tymczasowych nieustannie spada. Wiąże się to ze spadkiem bezrobocia. Brak osób chętnych do pracy motywuje pracodawców do zatrudniania w sposób bezpośredni.

Od końca 2017 roku obserwujemy stały spadek liczby pracowników tymczasowych. W drugim kwartale br. zatrudniano w tej formie o 18% mniej pracowników niż w roku ubiegłym (w stosunku do poprzedniego kwartału spadek na poziomie 4%). Oznacza to, że szacowana liczba pracowników tymczasowych w Polsce wyniosła około 323 tys. osób, firmy członkowskie Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan, zatrudniały w tym czasie 101 tys. osób.

Niskie bezrobocie, nieustający brak pracowników do pracy i co za tym idzie rosnąca motywacja pracodawców do zatrudniania pracowników w sposób bezpośredni, wpływają na spadającą popularność pracy tymczasowej. Dodatkowo, z końcem listopada upływa 18-miesieczny limit długości zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika, usankcjonowany w nowelizacji ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych w ubiegłym roku. Nieodzowną konsekwencją tej zmiany będzie dalszy spadek liczby pracowników tymczasowych. Część z nich z pewnością znajdzie stałe zatrudnienie u pracodawców użytkowników, pozostali najprawdopodobniej będą kontynuowali współpracę w ramach innych form zewnętrznego zatrudnienia.

O nieco mniej, bo o 11% spadła liczba pełnych etatów wypracowana przez pracowników tymczasowych w drugim kwartale 2018, osiągając poziom 51 tys. Oznacza to, że w stosunku do poprzednich okresów, wydłużył się okres zatrudnienia jednego pracownika.

Wartość rynku pracy tymczasowej w 2Q2018 wzrosła nieznacznie, bo o 2% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku, ale już w porównaniu do poprzedniego kwartału spadła o 3%. Firmy członkowskie PFHR w tym czasie wypracowały obroty na poziomie 870 mln PLN.

Nieco inaczej wygląda popyt na usługę rekrutacyjną. W 2Q2018 roku firmy członkowskie wypracowały w tym zakresie obroty na poziomie 39,5 mln PLN, z czego 34,6 mln PLN (wzrost rok do roku na poziomie 10%) na rzecz polskich i 4,9 mln PLN na potrzeby zagranicznych pracodawców.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Przygotowała: Agnieszka Zielińska, Kierownik Polskiego Forum HR

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama