REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co czwarty Polak chce wejść do branży IT

24 proc. Polaków deklaruje chęć zmiany branży na IT, a tylko 32 proc. ankietowanych powiedziało jasno, że nie myśli o tej branży w kontekście swojej kariery zawodowej. Prawie 1/4 respondentów chciałaby pracować w firmie międzynarodowej - poinformowała firma Evolution.

Niższe podatki dla emerytów i rencistów

Od 1 lipca 2022 roku obowiązują nowe zasady podatkowe. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych  została zmniejszona z 17% na 12%. Nowa wysokość składki dotyczyć będzie wszystkich przychodów uzyskanych w 2022 roku.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim w 2022 roku

Urlop rodzicielski dedykowany jest osobom, które zakończyły urlop macierzyński i w dalszym ciągu chcą sprawować opiekę nad małym dzieckiem. Oczywistym jest fakt, że urlop rodzicielski nie trwa wiecznie, a potrzeba sprawowania opieki nad małym dzieckiem nie ustaje. Jakie możliwości ma w takim przypadku pracownica?

Zmiany w kodeksie pracy 2022. Kiedy wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce?

Kodeks pracy w najbliższym czasie czeka szereg nowelizacji. Rząd pracuje nad projektem ustawy, który będzie przystosowywał kodeks pracy do rozwiązań unijnych przewidzianych w dyrektywie work-life balance. Termin implementacji został wyznaczony na 2 sierpnia 2022 r. Sprawdzamy, jak toczą się prace nad wdrożeniem dyrektywy.

REKLAMA

„Wczasy pod gruszą” i 14 dni odpoczynku vs. zapewnienie ciągłości funkcjonowania organizacji

Okres wakacyjny to kumulacja urlopów. Wielu pracodawców zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe w postaci tzw. „wczasów pod gruszą”. Oczywiście jest kilka warunków, które pracownik musi spełnić, aby takie świadczenie otrzymać, ale najczęściej przewijającym się w rozmowach z moimi klientami jest 14 dniowy ciągły urlop, który pracownik musi wykorzystać. I tutaj często zaczynają się „schody”. Dlaczego?

Dzisiejsi inżynierowie nie dadzą sobie rady za 10 lat

Tego lata, co trzecia firma będzie szukać nowych pracowników, podaje ManpowerGroup. Najłatwiej o pracę będzie tym, z fachem w ręku. Dziś inżynierowie na brak ofert narzekać nie mogą, zwłaszcza w przemyśle. Jednak za mniej niż dekadę umiejętności w zakresie automatyki, robotyki i mechatroniki na rynku pracy już nie wystarczą.

Pierwsze objawy spowolnienia gospodarczego

Są widoczne pierwsze symptomy spowolnienia gospodarczego, ale presja cenowa nadal pozostaje wysoka. Na hamowanie produkcji wskazuje silne załamanie zamówień w PMI. Przed nami techniczna recesja w drugiej połowie roku - ocenili analitycy ING w środowym komentarzu do danych GUS.

Korzyści: praca po osiągnięciu wieku emerytalnego

Teraz opłaca się dłużej pracować, bo im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości; dodatkowo po osiągnięciu wieku emerytalnego nie musimy płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraca do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Niektóre firmy żyją jakby pandemii nie było, a inne już sugerują dystans i noszenie maseczek

Ostatnie dwa tygodnie to drastyczny wzrost ilości skarg dotyczącej sytuacji epidemicznej w Polsce – przyznają przedstawiciele stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Wiadomości dotyczą ukrywania potencjalnych zakażeń COVID-19, ale i sugerowanie pracownikom, by nie poddawali się testom, a gdy czują się źle po prostu braki pracę zdalną lub zwolnienie lekarskie.

Zawód księgowego będzie ewoluował w kierunku doradcy biznesowego

Proste czynności jak wprowadzanie danych z faktur do ewidencji księgowej zostaną zautomatyzowane. W wyniku tego procesu na rynku pracy będą potrzebni księgowi, którzy dostosują się do zmian technologicznych, a przy tym będą posiadali kompetencje doradcze. Tymczasem absolwenci szkół często nie mają wystarczających kwalifikacji w tych obszarach. Badanie Symfonii i warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pokazało, że aż 70 proc. pracodawców nisko ocenia przygotowanie młodych księgowych w zakresie cyfryzacji podatków, a 75 proc. twierdzi, że absolwenci szkół średnich nie są w żadnym stopniu gotowi do pełnienia ról zawodowych związanych z doradztwem i konsultingiem.

Istnieje wiele barier utrudniających zatrudnienie Ukraińców

Nieznajomość języka, niemożność znalezienia opieki do dzieci i wykonywania ciężkich prac to główne przeszkody w zatrudnianiu przybyłych do Polski Ukrainek w przemyśle. Problemem jest także fakt, że większość uchodźczyń ma wyższe wykształcenie, a zapotrzebowanie na rynku jest na proste prace. Duża część Ukrainek sama nie wie też, jak długo zostanie w Polsce, co utrudnia im zakotwiczenie się na rynku pracy.

Rozwój programu "Praca dla więźniów"

Lasy Państwowe są dziś drugim co do wielkości kontrahentem więziennictwa w Polsce. To sprzyja rozwojowi programu "Praca dla więźniów" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas wtorkowego podpisania porozumienia między Aresztem Śledczym Warszawa Grochów a Nadleśnictwem Drewnica.

Dwa nowe urlopy w prawie pracy

– Nowelizacja Kodeksu pracy będzie oznaczać dla pracodawców małą rewolucję. Firmy będą musiały się zastanowić nad nową organizacją pracy, ponieważ pracownikom zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia. Problem może się pojawić w dużych zakładach pracy, które muszą organizować pracę na wiele miesięcy z góry – mówi dr Katarzyna Kalata, wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej w Łodzi. Jak ocenia, planowane zmiany, które muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku sierpnia br., są jednak korzystne dla wszystkich pracowników, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci.

Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy

Mimo że na całym świecie większość firm dąży do skrócenia tygodnia roboczego, polscy pracownicy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że tylko ¼ Polaków (25,71 proc.) chciałaby zredukować liczbę dni pracy, pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia i zwiększenia liczby godzin spędzanych w firmie w ciągu doby.

Koniec z niepłaceniem aplikantom za pracę

Resort sprawiedliwości chce wiedzieć, czy patroni nie wykorzystują zależnego położenia aplikanta - pisze "Rzeczpospolita".

„The Great Resignation” po polsku

Wyniki badania „The Great Unknown. Zarządzanie ludźmi w dobie pandemii, nowych modeli pracy oraz Great Resignation”

Kiedy można skorzystać z urlopu szkoleniowego?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Podpowiadamy, jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego oraz kto może z niego skorzystać.

Urlop wychowawczy a własna działalność

Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Spadek liczby ofert pracy

W czerwcu spadła liczba ofert pracy. Zdaniem analityków, może to zwiastować nadchodzącą recesję.

Czterodniowy tydzień pracy - najwcześniej za dziesięć lat?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy powinno być stopniowe i rozłożone przynajmniej na dekadę - wskazał wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

4 tys. wniosków w konkursie na poprawę bezpieczeństwa pracy

Blisko 4 tys. wniosków – ponad 16 procent więcej niż w ubiegłym roku – wpłynęło do ZUS w ramach konkursu, w którym pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na projekty poprawiające bezpieczeństwo pracy.

Ponad milion cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym

Na koniec czerwca liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym przekroczyła 1 mln, z czego ok. 729 tys. osób to obywatele Ukrainy.

Jak wykorzystać urlop?

Chodzi o to, aby wykorzystać urlop faktycznie na to, co przynosi nam odpoczynek. W przypadku wielu osób urlop jest momentem bardziej męczącym, niż dającym ukojenie. Potem okazuje się, że dopiero po przyjściu do pracy odpoczywa się od urlopu – zwrócił uwagę w rozmowie z PAP psycholog dr Paweł Fortuna.

Dojazdy do pracy i bony na paliwo pożądane przez pracowników

Choć ostatnie dni przyniosły delikatną obniżkę ceny paliwa to i tak możemy mówić o absolutnych rekordach cen. Poważnie przyglądając się domowemu budżetowi często podejmujemy decyzję czy aby na pewno codzienny dojazd do pracy samochodem nam się opłaca. Nigdy wcześniej zorganizowany dojazd do pracy organizowany przez przedsiębiorstwo nie cieszył się takim zainteresowaniem.

Zaległa dopłata roczna tylko na wniosek

Dopłata roczna, niewypłacona uczestnikowi PPK mimo nabycia do niej prawa, może trafić na jego rachunek w roku następnym. Przepis wprowadzający taką możliwość wejdzie w życie 21 listopada 2022 r., ale z mocą od 1 lipca 2019 r., co pozwoli odzyskać zaległe dopłaty osobom, które - nie ze swojej winy - do tej pory ich nie otrzymały.

Nowe przepisy o urlopach rodzicielskich dopiero w przyszłym roku

Możliwy termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską przesunął się na 1 stycznia 2023 roku - informuje serwis Prawo.pl. Na przestrzeni 10 lat koszt nowych rozwiązań ma wynieść prawie 14,9 mld zł.

Strategia Produktywności 2030

Strategia Produktywności została przygotowana w MRiT. Dokument określa horyzontalne działania w ramach polityki gospodarczej do 2030 roku.

Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych to wyzwanie

Zapewnienie kadry na informatyce ze względu na poszerzającą się lukę pokoleniową jest coraz większym wyzwaniem. Przyczynia się do tego duża różnica między zarobkami naukowców i osób pracujących w firmach - ocenił prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

14. emerytura już w sierpniu

Nie trzeba składać żadnego wniosku żeby dostać 14 gdyż ZUS wypłaci ją z tzw. urzędu. Wypłata „czternastek” ruszy 25 sierpnia.

Komplet Premium 2 + 1: Zmiany w Kodeksie pracy 2022

Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w prawie pracy! Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy Komplet Premium 2 + 1 webinarium GRATIS. Komplet składa się z 3 webinariów: „Praca zdalna w Kodeksie pracy – nowe obowiązki pracodawcy i pracownika”, „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!

Stopa bezrobocia na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że od 24 lutego pracę w Polsce podjęło 300 tys. Ukraińców.

Wynagrodzenia płatników pobierających PIT od lipca 2022 r. do grudnia 2023 r.

Od 1 lipca 2022 r. wynagrodzenie płatników zwiększa się z 0,3 proc. do 0,6 proc. pobranego podatku - informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy

Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?

Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?

Wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania za rok 2022

Polski Ład po zmianach od 1 lipca stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?

Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy

Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.

Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy

Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.

Obowiązki pracodawców w czasie upałów

Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.

Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.

KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie

Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.

Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego

Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?

90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy

Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dekada z PUE

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.

Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie

Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.

Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.

Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje

Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?

Więcej kobiet z wykształceniem wyższym niż mężczyzn

Na 52 proc. kobiet z wykształceniem wyższym w wieku 25-35 lat przypada 32 proc. mężczyzn z wyższym wykształceniem - przekłada się na proces tworzenia nowych rodzin.

Urlop ojcowski ma zostać przedłużony

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?

REKLAMA