REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV

REKLAMA

REKLAMA

Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.

Osoby pracujące na zewnątrz są do pięciu razy bardziej narażone na wystąpienie chorób skóry spowodowanych promieniowaniem UV niż osoby pracujące w pomieszczeniach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 66,9% przypadków czerniaka w Polsce jest spowodowane nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne (średnia europejska to 46,4%). Zmiany klimatu niosą ze sobą wzrost promieniowania UV, a w efekcie nawet w środkowoeuropejskim klimacie jest coraz więcej dni, kiedy promieniowanie UV przekracza natężenie bezpieczne dla człowieka. Co więcej, w przypadku pozostania na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony przez długi czas oraz w dużej częstotliwości, jest ono odczuwalne również w pochmurne dni.

REKLAMA

Autopromocja

Odzież robocza i ochronna, która blokuje prawie 100% promieniowania UV

Pewną ochronę przed promieniami UV zapewnia w zasadzie każdy strój, jednak podczas kilkugodzinnej pracy na świeżym powietrzu istotne jest, aby stosowana odzież robocza była odpowiednio dobrana i sprawdzona. Skuteczność takiej odzieży zależna jest od rodzaju tkaniny i gęstości jej splotu, a podobnie jak kremy z filtrem, odzież chroniąca przed słońcem jest dostępna w różnych wariantach. Odzież UV zapewniająca bezpieczeństwo pracy w warunkach naświetlenia słonecznego spełnia wymogi europejskiej regulacji PPE (personal protective equipment) dot. środków ochrony indywidualnej. Pewność ochrony po praniu daje tylko odzież certyfikowana, oznaczona charakterystycznych piktogramem w kształcie słońca, uzupełnionym o napis EN 13758-2 oraz wysokość filtra. Brak takiego „słońca” oznacza, że poziom ochrony został przetestowany jedynie na nowej odzieży i nie jest wiadome, czy właściwości zachowane są po praniu. Odzież certyfikowana dostępna jest w różnych współczynnikach ochrony, zależnych od potrzeb. Tym samym, UPF od 15 do 20 będzie dobre, a od 40 do 50 lub wyższe – doskonałe. Współczynnik ochrony 50+ blokuje prawie 98% promieniowania UV. Przykładem takiej odzieży może być odzież serii UVGuard polskiego producenta PW Krystian.

Ochrona bez skutków ubocznych dla skóry

Podczas produkcji włókien syntetycznych do surowca dodaje się pigment, który pełni rolę środka matującego i zmętniającego. Stosuje się również mikrodrobiny minerałów ceramicznych lub ilastych. Dzięki tym składnikom promieniowanie UV jest chronione poprzez pochłanianie lub odbijanie. Co więcej, mają one trwałe działanie i nie powodują skutków ubocznych dla skóry, a ich wbudowane cząsteczki ceramiczne działają lekko chłodząco. Tego typu odzież ma w swojej ofercie CWS, gdzie zastosowana tkanina nie tylko chroni przed słońcem, ale jest także w 100% ekologiczna.

Profesjonalna odzież ochronna to podstawa dbania o bezpieczeństwo i zdrowie

Ochrona przeciwsłoneczna pracowników powinna dla wszystkich stać się priorytetem. Szczególnie, gdy prognozy na przyszłość nie są obiecujące. W ciągu minionych 20 lat warstwa ozonowa zmniejszyła się o około 2%. Szacuje się, że dodatkowe napromieniowanie UV w ciągu całego życia, z powodu takiego spadku ilości ozonu, spowoduje 6-12% wzrost częstości występowania raka skóry. Dostępna na rynku odzież ochronna spełnia wszelkie niezbędne ku temu właściwości. Ważne, aby ubrania były certyfikowane i odporne nie tylko na promieniowanie, ale i liczne prania. To w końcu produkty wykorzystywane głównie w upalne dni.

Niestosowanie się, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, do użytkowania odzieży ochronnej może mieć krótko- i długoterminowe, negatywne skutki. Wybór odpowiedniej odzieży na lato to przede wszystkim kwestie ochrony przed promieniowaniem UV, ale także jej konstrukcja, przewiewność, wygoda i ergonomia.  Warto również zwrócić uwagę na certyfikat, który potwierdza działanie ochronne po wielu cyklach prań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA