Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
REKLAMA
REKLAMA
Osoby pracujące na zewnątrz są do pięciu razy bardziej narażone na wystąpienie chorób skóry spowodowanych promieniowaniem UV niż osoby pracujące w pomieszczeniach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 66,9% przypadków czerniaka w Polsce jest spowodowane nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne (średnia europejska to 46,4%). Zmiany klimatu niosą ze sobą wzrost promieniowania UV, a w efekcie nawet w środkowoeuropejskim klimacie jest coraz więcej dni, kiedy promieniowanie UV przekracza natężenie bezpieczne dla człowieka. Co więcej, w przypadku pozostania na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony przez długi czas oraz w dużej częstotliwości, jest ono odczuwalne również w pochmurne dni.
REKLAMA
Odzież robocza i ochronna, która blokuje prawie 100% promieniowania UV
Ochrona bez skutków ubocznych dla skóry
Podczas produkcji włókien syntetycznych do surowca dodaje się pigment, który pełni rolę środka matującego i zmętniającego. Stosuje się również mikrodrobiny minerałów ceramicznych lub ilastych. Dzięki tym składnikom promieniowanie UV jest chronione poprzez pochłanianie lub odbijanie. Co więcej, mają one trwałe działanie i nie powodują skutków ubocznych dla skóry, a ich wbudowane cząsteczki ceramiczne działają lekko chłodząco. Tego typu odzież ma w swojej ofercie CWS, gdzie zastosowana tkanina nie tylko chroni przed słońcem, ale jest także w 100% ekologiczna.
Profesjonalna odzież ochronna to podstawa dbania o bezpieczeństwo i zdrowie
Ochrona przeciwsłoneczna pracowników powinna dla wszystkich stać się priorytetem. Szczególnie, gdy prognozy na przyszłość nie są obiecujące. W ciągu minionych 20 lat warstwa ozonowa zmniejszyła się o około 2%. Szacuje się, że dodatkowe napromieniowanie UV w ciągu całego życia, z powodu takiego spadku ilości ozonu, spowoduje 6-12% wzrost częstości występowania raka skóry. Dostępna na rynku odzież ochronna spełnia wszelkie niezbędne ku temu właściwości. Ważne, aby ubrania były certyfikowane i odporne nie tylko na promieniowanie, ale i liczne prania. To w końcu produkty wykorzystywane głównie w upalne dni.
Niestosowanie się, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników, do użytkowania odzieży ochronnej może mieć krótko- i długoterminowe, negatywne skutki. Wybór odpowiedniej odzieży na lato to przede wszystkim kwestie ochrony przed promieniowaniem UV, ale także jej konstrukcja, przewiewność, wygoda i ergonomia. Warto również zwrócić uwagę na certyfikat, który potwierdza działanie ochronne po wielu cyklach prań.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat