REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profil zaufany - jak go założyć?

komputer
komputer
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

Profil zaufany to narzędzie, za pomocą którego możemy potwierdzić swoją tożsamość podczas korzystania z usług elektronicznych. Działa on na zasadzie dowodu osobistego, który jest potrzebny podczas osobistych wizyt w urzędzie. Profil zaufany to nic innego, jak zestaw naszych uwierzytelnionych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz PESEL.

Autopromocja

Do czego się przyda?

Dzięki użyciu profilu zaufanego potwierdzimy swoją tożsamość oraz podpiszemy elektroniczne dokumenty. Co więcej, rozliczymy podatki, zalogujemy się na PUE ZUS, gdzie sprawdzimy stan naszych składek na ubezpieczenia społeczne, a mając dostęp do Internetowego Konta Pacjenta prześledzimy historię wystawionych recept i skierowań lekarskich. Profil zaufany to narzędzie, dzięki któremu na stronie biznes.gov.pl założymy, wznowimy lub zawiesimy działalność gospodarczą, a korzystając z praca.gov.pl złożymy wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca lub zarejestrujemy się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Jak widać, zastosowań jest wiele i ciągle pojawiają się nowe.

Jak założyć profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego może odbyć się przez potwierdzenie swojej tożsamości z wykorzystaniem:


•    konta internetowego w jednym z wyznaczonych do tego banków,
•    konta zaufanego Envelo,
•    dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnika NFC / aplikacji,
•    kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
•    rozmowy wideo z urzędnikiem,
•    wizyty w punkcie potwierdzającym w wyznaczonej placówce (również za granicą).

Jedna osoba może mieć tylko jeden ważny profil zaufany. Ma to związek z tym, że jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo będzie ważny?

Profil zaufany jest ważny 3 lata od potwierdzenia wniosku. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność logując się na stronie pz.gov.pl i wchodząc w zakładkę „Szczegóły profilu”.
Jeśli koniec ważności profilu zaufanego wypada w trakcie ogłoszonego stanu epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego, wtedy jego ważność przedłużana jest automatycznie o czas trwania tego stanu.

Zmiana danych

Osoba, która zmienia nazwisko nie musi wprowadzać poprawek w swoim profilu zaufanym. Dane zmieniają się automatycznie zgodnie z rejestrem PESEL.

W przypadku zmiany numeru telefonu, konieczne jest wcześniejsze zalogowanie na swoim koncie w celu jego aktualizacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ numer ten służy do odzyskiwania danych do logowania i uwierzytelnienia dwuskładnikowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA