REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!

Subskrybuj nas na Youtube
rekrutacja fot. shutterstock
rekrutacja fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?

Bieżący rok pokazuje kilka kluczowych zmian w samym podejściu potencjalnych pracowników do pracy. Sytuacja związana z pandemią pokazała, że w niektórych zawodach można pracować z każdego miejsca na świecie, niekoniecznie z biura, równie efektywnie i w dodatku nie za polską walutę. Stąd też większa śmiałość do sięgania po oferty zagraniczne, które często są bardziej konkurencyjne finansowo jak i benefitowo. To oczywiście wpływa na pogłębiający się deficyt talentów na polskim rynku. Kandydaci bardziej świadomie podchodzą do tego co tak naprawdę ich interesuje i co chcą robić przez zakładane 8 godzin pracy, oraz jakie dodatkowe profity mogą z tego mieć. Praca “dla samej pracy” nie jest już dla nich wartością. Są świadomi sytuacji jaka panuje w państwie i tego, że powróciliśmy do stanu sprzed pandemii, tzn. rynku pracownika - mówi Karolina Kołosowska - Head of People w Just Join IT i RocketJobs.pl.

REKLAMA

Jak więc skutecznie zrekrutować utalentowanego pracownika?

REKLAMA

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na skuteczność rekrutacji jest odpowiednio skonstruowane ogłoszenie. Dla pracowników w cenie są oferty z jasno podanymi widełkami płacowymi. Według statystyk portalu RocketJobs.pl, ich pokazanie zwiększa liczbę przesłanych CV aż czterokrotnie![1] Publikowanie informacji o wysokości wynagrodzenia, które w krajach zachodnich od lat jest już standardem, staje się coraz częściej wymagane również przez polskich pracowników. Jeśli potencjalny kandydat widzi, na jakie wynagrodzenie może liczyć, szybciej podejmuje decyzję o aplikowaniu. Rekruter nie musi za to marnować czasu na umawianie spotkań z osobami o rozbieżnych oczekiwaniach finansowych. Efekt jest taki, że mamy więcej wartościowych aplikacji, co znacznie poprawia efektywność całego procesu. Ponadto wyraźne określenie wynagrodzenia w ofercie pracy stanowi też mechanizm równościowy. Pokazuje, że każdy pracownik, niezależnie od płci, wyznania czy orientacji seksualnej może zarabiać tyle samo. Kształtuje to pozytywny wizerunek firmy jako transparentnej organizacji, która daje równe szanse każdemu. Mniej doświadczonych pracowników podawanie widełek motywuje zaś do pogłębiania swojej wiedzy i kompetencji w celu otrzymywania wynagrodzenia z górnej granicy.

Podanie widełek finansowych w ofercie pracy jest przejawem szacunku wobec rekrutujących i bardziej motywuje do aplikowania. Transparentna komunikacja pomiędzy pracodawcą i kandydatem to podstawa udanej rekrutacji - mówi Łukasz Żuk, Head of RocketJobs.pl.

W RocketJobs.pl mamy szczególną misję łączenia pracodawców i pracowników. Chcemy budować między nimi pomost, wzajemne porozumienie, sprawiać by dla obydwu stron ten proces był jak najbardziej satysfakcjonujący. Na naszym portalu oferty z widełkami stanowią już 30% całkowitej liczby ogłoszeń, co jest naszym wyróżnikiem względem konkurencji. Staramy się propagować to rozwiązanie wśród naszych klientów i polepszać standardy na rynku - dodaje.

Co jeszcze oprócz widełek finansowych powinno się znaleźć w atrakcyjnym ogłoszeniu?

Precyzyjnie określone wymagane umiejętności i dokładny zakres obowiązków. Rzetelne i konkretne określenie oczekiwań pomoże przyciągnąć kandydatów, którzy rzeczywiście takie umiejętności posiadają. Jak twierdzi Marcin Nowosad, HR Business Partner w Rocketjobs.pl: Im więcej przysłowiowego „mięsa” dla odbiorcy komunikatu, tym lepiej! Oprócz danych dotyczących wynagrodzenia nie zapominajmy o realnym określeniu zadań (a nie tylko wymagań), za które odpowiedzialny będzie przyszły pracownik. Co Kandydaci docenią równie mocno? Rozpisanie przebiegu procesu rekrutacyjnego: z kim i na jakim etapie będą się oni spotykać (bezpośrednie linki do zawodowych social mediów będą tutaj mile widziane, nie zaszkodzi również kilka słów o samym teamie). Warto wskazywać również ramy czasowe. Jeżeli osoba aplikująca widzi, że przejście przez wszystkie etapy zajmie potencjalnie około miesiąca, to już na etapie podejmowania decyzji o przesłaniu aplikacji zadecyduje, czy chce wysłać zgłoszenie do danego pracodawcy. Przyda się też wskazanie wyróżników benefitowych - pozwoli to na szybsze przeanalizowanie oraz ocenienie przez czytelnika atrakcyjności nas jako potencjalnego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób zapewnić sobie ciągły i zróżnicowany dostęp do talentów?

REKLAMA

Na równi z atrakcyjnością oferty liczą się relacje z odbiorcami, do których jest skierowana. A w te warto inwestować na przykład poprzez media społecznościowe. Rolą portalu pracy powinno być nie tylko publikowanie ogłoszeń, ale też angażowanie społeczności wokół tematu pracy. Na przykład na swoich profilach społecznościowych czy na grupach dedykowanych poszczególnym branżom, które są prawdziwą kopalnią utalentowanych pracowników! Można za ich pośrednictwem precyzyjnie docierać do osób zainteresowanych określonym stanowiskiem lub branżą. W dodatku swoim zasięgiem obejmują nie tylko poszukujących pracy aktywnie, ale również pasywnych kandydatów.

Dostrzegamy ogromną wartość w budowaniu społeczności za pośrednictwem mediów społecznościowych. Fanpage RocketJobs.pl na Facebooku wg. rankingu Sotrendera ma najbardziej zaangażowaną społeczność spośród serwisów branżowych[2]. A dzięki temu, że mamy aż 16 grup tematycznych (zrzeszających już niemal 180 000 członków) związanych z pracą m.in. w finansach, marketingu czy inżynierii, o wiele łatwiej jest nam docierać z ofertami pracy do docelowej grupy odbiorców, ponieważ kierujemy komunikat wyłącznie do osób, które same zadeklarowały że są zainteresowani daną kategorią. - mówi Łukasz Żuk, Head of RocketJobs.pl.

Grupy profesjonalistów dają możliwość promowania najciekawszych ofert wśród najbardziej zainteresowanych kandydatów bez efektu spamowania. Na grupach RJ dla finansistów, inżynierów czy marketingowców cyklicznie, kilka razy w tygodniu publikowane są wyselekcjonowane, najbardziej atrakcyjne ogłoszenia z danych kategorii, które dzięki temu generują znacznie więcej przesyłanych CV.

Co przyciągnie talenty do Twojej oferty?

Ciekawy content! Dostarczanie im fachowej wiedzy, ciekawostek branżowych, nowości z rynku. Największe serwisy pracy w Polsce posiadają swoje blogi, własne magazyny z treściami. W RocketJobs.pl funkcję tę pełni RocketSpace - platforma contentowa z artykułami eksperckimi, poradnikowymi i newsowymi. To właśnie w tym miejscu firmy poszukujące pracowników, za pomocą tekstów eksperckich, czy wywiadów z ich przedstawicielami mogą pokazać kandydatom, jak wygląda praca i kariera w danym miejscu. Z badań wynika, że 93% aplikujących przed wysłaniem cv szuka pogłębionych informacji o firmie. W ten sposób podajemy im je na tacy jeszcze przed odwiedzeniem witryny www.

Jak marketing wspiera rekrutację?

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku oferta pracy jest niczym produkt, który trzeba odpowiednio zareklamować. Szanse na dotarcie do odpowiednich kandydatów zwiększają też niestandardowe formy promocji, jak na przykład współpraca z influencerami. To część procesu zwanego Recruitment Marketing, którego celem jest przeniesienie kandydatów w ciekawe dla nich miejsce i zdobycie całej ich uwagi.

Działania z influencerami, do których zapraszamy naszych klientów pomagają budować świadomość marki i zainteresować potencjalnych kandydatów. Jako portal prężnie działamy na Instagramie, Tik Toku czy YouTube - realizowaliśmy m.in. cykl video na temat zawodów przyszłości z dziennikarzem, przedsiębiorcą i youtuberem Radkiem Kotarskim oraz twórcą internetowym i popularyzatorem nauki Dawidem Myśliwcem. mówi Artur Leśniak, Marketing Manager RocketJobs.pl. Wszystkie nasze działania mediowe przekładają się również na wzrost zainteresowania ofertą naszych klientów. Contentowe formy współpracy jakie im oferujemy pozwalają na jeszcze lepsze dotarcie do potencjalnych kandydatów - dodaje.

Walka o pracownika jest teraz bardziej zacięta niż kiedykolwiek wcześniej. Aby ją wygrać należy działać niestandardowo, zwiększać możliwości dotarcia do potencjalnych pracowników i maksymalizować punkty styczności z nimi. Portale pracy mają bez wątpienia ogromny potencjał w docieraniu do szerokiej, wyspecjalizowanej społeczności, która jest źródłem najlepszych kandydatów dla firm.

[1] Dane własne RocketJobs.pl

[2] https://www.sotrender.com/trends/facebook/poland/202205/hr_rekrutacja

Źródło: RocketJobs

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA