Jakie zmiany w zawodach medycznych?
REKLAMA
REKLAMA
- Jaka ustawa?
- Kiedy ustawa wejdzie w życie?
- Dlaczego zmiana przepisów?
- Czy już nie będzie Państwowego Egzaminu na Fizjoterapeutę i Ratownika Medycznego?
- Czy będzie większa swoboda świadczenia usług transgranicznych przez pielęgniarki?
- Gdzie złożyć oświadczenie o wykonywaniu usług transgranicznych?
- Czy możliwe jest automatyczne uznawanie kwalifikacji położnych?
- Prawo do opieki medycznej dla obywateli Ukrainy na terytorium RP
Jaka ustawa?
Prezydent RP podpisał w dniu 15 sierpnia 2022 r. ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 1733, dalej: ustawa).
REKLAMA
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Ustawa wejdzie w życie dnia 2 września 2022 r. (z wyjątkiem zmian do ustaw o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, które weszły w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 18 lipca 2022 r.).
Dlaczego zmiana przepisów?
Do zmian przepisów musiało dojść w związku z koniecznością dostosowania prawa polskiego do przepisów prawa UE. Zmiany zaszły w zakresie: zawodów pielęgniarki i położnej; zawodów lekarza i lekarza dentysty; zawodu fizjoterapeuty; prawa farmaceutycznego; Państwowego Ratownictwa Medycznego; Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Czy już nie będzie Państwowego Egzaminu na Fizjoterapeutę i Ratownika Medycznego?
Konieczny jest szybszy dostęp do pewnych zawodów medycznych, w związku z tym nie będzie Państwowego Egzaminu na Fizjoterapeutę i Ratownika Medycznego przeprowadzanego dotychczas w Centrum Egzaminów Medycznych. Ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy wskazuje, że 5-letnie studia kończą się złożeniem egzaminu dyplomowego a ponadto: „Rezygnacja z dodatkowej formy weryfikacji wiedzy przez egzamin będzie miała pozytywne skutki dla fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych, pacjentów i systemu ochrony zdrowia. 5-letni program kształcenia zawierający wiele przedmiotów, realizowany na podstawie standardów nauczania, które obowiązują wszystkie uczelnie, wreszcie obrona pracy magisterskiej i egzamin dyplomowy powinny wystarczyć, aby absolwent mógł wykazać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.”. To się okaże.
Czy będzie większa swoboda świadczenia usług transgranicznych przez pielęgniarki?
Tak, po zmianie przepisów pielęgniarki i położne będące obywatelami państw UE, które będą chciały czasowo i okazjonalnie za granicą świadczyć swoje usługi (transgranicznie) – nie będą musiały już podawać informacji o miejscu i czasie wykonywania usług, w oświadczeniu o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania swojego zawodu. Prawo UE nie nakładało takiego obowiązku, a prawo polskie tak – w tym zakresie było to więc niezgodne z dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.).
Gdzie złożyć oświadczenie o wykonywaniu usług transgranicznych?
Kolejnym ułatwieniem jest to, że pielęgniarka czy położna nie muszą już składać oświadczenia o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania swojego zawodu jedynie w izbie właściwej ze względu na miejsce wykonania zawodu. Teraz mogą to zrobić w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.
Czy możliwe jest automatyczne uznawanie kwalifikacji położnych?
Tak, prawo wykonywania zawodu położnej przysługuje obywatelowi państwa członkowskiego UE, jeżeli posiada dyplom, świadectwo lub inny dokument potwierdzający posiadanie formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu położnej, wydany przez odpowiednie władze lub organizacje państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli kształcenie w zakresie położnictwa spełnia jeden z następujących warunków:
- odbyło się w pełnym wymiarze godzin i trwało co najmniej 3 lata, co można dodatkowo wyrazić przy pomocy równoważnych punktów ECTS, obejmowało co najmniej 4600 godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego, z czego przynajmniej 1/3 stanowiła praktyka kliniczna,
-odbyło się w pełnym wymiarze godzin i trwało co najmniej 2 lata, co można dodatkowo wyrazić przy pomocy równoważnych punktów ECTS, obejmowało co najmniej 3600 godzin, pod warunkiem posiada nia dokumentu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną,
- odbyło się w pełnym wymiarze godzin i trwało co najmniej 18 miesięcy, co można dodatkowo wyrazić przy pomocy równoważnych punktów ECTS, obejmowało co najmniej 3000 godzin, pod warunkiem po siadania dokumentu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną, po którym nastąpiła roczna praktyka zawodowa potwierdzona zaświadczeniem.
Prawo do opieki medycznej dla obywateli Ukrainy na terytorium RP
Do ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583, z późn. zm.) dodane ostały przepisy uprawniające obywateli Ukrainy do:
- udzielenia im pomocy o charakterze socjalnym. Pomoc może być udzielana przez wojewodę.
- udzielani im świadczeń opieki medycznej na terytorium RP. Osoby, które zostały poszkodowane na skutek działań wojennych i odniosły obrażenia, a które zostały przetransportowane na terytorium RP celem zapewnienia opieki medycznej mają do tego pełne prawo. Taka pomoc może być niesiona nawet osobom nieuprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej. Opieka będzie finansowana ze środków publicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 1733)
Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat