Kiedy przysługuje dzień wolny za oddanie krwi?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika – krwiodawcy:
|
Kwestie zwolnienia z pracy na czas oddawania krwi określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
REKLAMA
Zobacz: Praca w niedziele a dzień wolny
Pracownik oddający krew ma prawo do zwolnienia na czas konieczny do pobrania krwi z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownik zachowuje w czasie zwolnienia prawo do wynagrodzenia.
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. W przypadku oddawania krwi, jest to czas niezbędny na pobranie od pracownika krwi w centrum krwiodawstwa.
Oddając krew w centrum krwiodawstwa lub podczas akcji oddawania krwi pracownik może otrzymać zaświadczenie upoważniające do dnia wolnego od pracy.
Zobacz: Zwolnienie na opiekę nad chorą córeczką
W przypadku dyskwalifikacji z powodów zdrowotnych, pracownik może otrzymać zaświadczenie potwierdzające czas spędzony w Centrum lub podczas akcji oddawania krwi.
Podstawa prawna: Art. 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60 poz. 281 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat