reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny od pracy na oddanie krwi

Dzień wolny od pracy na oddanie krwi

Prawo pracy przewiduje dzień wolny od pracy dla krwiodawców na oddanie krwi. Pracodawca ma obowiązek zwolnić z pracy pracownika na czas wskazany przez stację krwiodawstwa. Zwykle jest to jeden dzień wolny od pracy.

Dzień wolny na oddanie krwi

Zgodnie z § 12 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy pracownika będącego krwiodawcą w czasie oznaczonym przez stację krwiodawstwa, a przeznaczonym na oddanie krwi (tzw. dzień donacji). Co więcej, pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich. Dotyczy to sytuacji, gdy badania nie mogą być wykonane w czasie wolnym od pracy. Wolne od pracy otrzymują również kandydaci na dawców krwi, którzy muszą przejść w tym celu standardowe badania.

Zwolnienia z pracy - kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Warto podkreślić, że pracownik zachowuje za ten czas wynagrodzenie za pracę. Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Usprawiedliwienie nieobecności

Pracownik, który po dniu donacji wraca do pracy, powinien przedstawić w zakładzie pracy stosowne zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa. Takie zaświadczenie zawiera wskazanie czasu przysługującego pracownikowi zwolnienia. Dokument stanowi potwierdzenie oddania krwi przez krwiodawcę, na podstawie którego usprawiedliwia się nieobecność w pracy.

Sposoby na usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Firma nie może regulować wolnego na oddanie krwi w sposób odmienny, ani ograniczający prawa pracownika. Dla przykładu zamieszczenie w regulaminie pracy bądź w umowie o pracę zapisu ograniczającego oddawanie krwi tylko w dni wolne od pracy byłoby nieważne.

Zachowanie pracownika

Pracownik wybierając dzień oddania krwi powinien brać pod uwagę dobro i interes zakładu pracy. Nieobecność nie może kolidować z jego obowiązkami pracowniczymi. Najlepiej wybierać więc na oddanie krwi dzień najmniej obłożony pracą. Warto, aby pracownik zawsze wcześniej informował pracodawcę o planowanej nieobecności w celu oddania krwi. Takie zachowanie nie powinno zaszkodzić pracodawcy. Nadużywanie prawa przez pracownika w sposób wpływający na szkodę pracodawcy nie korzysta z ochrony prawa pracy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzień wolny od pracy na oddanie krwi. /Fot. Fotolia
Dzień wolny od pracy na oddanie krwi. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama