REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje 2012 - co trzeba wiedzieć podróżując po Europie

podróżowanie po Europie - porady, formalności; wakacje 2012
podróżowanie po Europie - porady, formalności; wakacje 2012

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po krajach strefy Schengen nie musimy mieć paszportu ale już nasz pies, czy kot, tak. Jednak jakiś dowód tożsamości nam się może przydać. Komisja Europejska zebrała najważniejsze informacje dla osób podróżujących po Europie - nie tylko w czasie wakacji.

Jeśli będziesz podróżować samolotem lub wybierasz się do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cypru lub Rumunii – musisz wziąć ze sobą ważny dowód tożsamości lub paszport .

REKLAMA

Autopromocja

Nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie strefy Schengen (obszaru bez granic wewnętrznych), warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc potwierdzić swoją tożsamość w innych nieprzewidzianych okolicznościach.

Aby za granicą – w innym kraju UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii – móc skorzystać z usług służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w bezpłatną europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Jeśli posiadasz smartfona, możesz pobrać specjalną aplikację, która wyjaśnia różnice w przepisach dotyczących systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Zawiera ona również ogólne informacje na temat karty EKUZ, kosztów konkretnych usług i ich refundacji, numery alarmowe i dane kontaktowe na wypadek utraty karty.

Olimpiada w Londynie 2012 - poradnik polskiego kibica

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych (kotów, psów czy fretek) towarzyszących Ci w podróży. Dokument ten jest dowodem, że zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.

Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym roamingu korzystanie z telefonu komórkowego za granicą stało się o wiele tańsze. Możesz też z góry określić własny limit, jeżeli planujesz czesto korzystać z telefonu podczas podróży, a zwłaszcza zamierzasz surfować po internecie i korzystać z poczty elektronicznej. Ustalono również maksymalne stawki za połączenia i wysyłanie wiadomości sms w roamingu.

Zapamiętaj obowiązujący w całej UE numer alarmowy: 112. Nie wahaj się z niego skorzystać w potrzebie. Numer ten działa w każdym kraju UE, a operatorzy posługują się wieloma językami, w zależności od kraju.

Poznaj prawa, które przysługują Ci podczas podróży samolotem lub koleją. Możesz również pobrać na swój telefon nową, przygotowaną przez Komisję Europejską aplikację dla pasażerów – znajdziesz w niej wszelkie informacje przydatne w razie problemów w podróży.

Wiele praktycznych wskazówek możesz uzyskać, kontaktując się z serwisem Europe Directsłużbą informacyjną Komisji Europejskiej . Jej pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Jeśli przebywasz poza Unią Europejską i potrzebujesz pomocy, lecz Twój kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa, masz prawo zwrócić się do konsulatu lub ambasady innego kraju UE.

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Więcej o podróżowaniu po Europie

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA