reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Wakacje 2012 - co trzeba wiedzieć podróżując po Europie

Wakacje 2012 - co trzeba wiedzieć podróżując po Europie

Podróżując po krajach strefy Schengen nie musimy mieć paszportu ale już nasz pies, czy kot, tak. Jednak jakiś dowód tożsamości nam się może przydać. Komisja Europejska zebrała najważniejsze informacje dla osób podróżujących po Europie - nie tylko w czasie wakacji.

Jeśli będziesz podróżować samolotem lub wybierasz się do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cypru lub Rumunii – musisz wziąć ze sobą ważny dowód tożsamości lub paszport .

Nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie strefy Schengen (obszaru bez granic wewnętrznych), warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc potwierdzić swoją tożsamość w innych nieprzewidzianych okolicznościach.

Aby za granicą – w innym kraju UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii – móc skorzystać z usług służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w bezpłatną europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Jeśli posiadasz smartfona, możesz pobrać specjalną aplikację, która wyjaśnia różnice w przepisach dotyczących systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Zawiera ona również ogólne informacje na temat karty EKUZ, kosztów konkretnych usług i ich refundacji, numery alarmowe i dane kontaktowe na wypadek utraty karty.

Olimpiada w Londynie 2012 - poradnik polskiego kibica

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych (kotów, psów czy fretek) towarzyszących Ci w podróży. Dokument ten jest dowodem, że zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.

Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym roamingu korzystanie z telefonu komórkowego za granicą stało się o wiele tańsze. Możesz też z góry określić własny limit, jeżeli planujesz czesto korzystać z telefonu podczas podróży, a zwłaszcza zamierzasz surfować po internecie i korzystać z poczty elektronicznej. Ustalono również maksymalne stawki za połączenia i wysyłanie wiadomości sms w roamingu.

Zapamiętaj obowiązujący w całej UE numer alarmowy: 112. Nie wahaj się z niego skorzystać w potrzebie. Numer ten działa w każdym kraju UE, a operatorzy posługują się wieloma językami, w zależności od kraju.

Poznaj prawa, które przysługują Ci podczas podróży samolotem lub koleją. Możesz również pobrać na swój telefon nową, przygotowaną przez Komisję Europejską aplikację dla pasażerów – znajdziesz w niej wszelkie informacje przydatne w razie problemów w podróży.

Wiele praktycznych wskazówek możesz uzyskać, kontaktując się z serwisem Europe Directsłużbą informacyjną Komisji Europejskiej . Jej pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Jeśli przebywasz poza Unią Europejską i potrzebujesz pomocy, lecz Twój kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa, masz prawo zwrócić się do konsulatu lub ambasady innego kraju UE.

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Więcej o podróżowaniu po Europie

Źródło: Komisja Europejska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama