Kategorie

Wakacje 2012 - co trzeba wiedzieć podróżując po Europie

podróżowanie po Europie - porady, formalności; wakacje 2012
Podróżując po krajach strefy Schengen nie musimy mieć paszportu ale już nasz pies, czy kot, tak. Jednak jakiś dowód tożsamości nam się może przydać. Komisja Europejska zebrała najważniejsze informacje dla osób podróżujących po Europie - nie tylko w czasie wakacji.

Jeśli będziesz podróżować samolotem lub wybierasz się do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cypru lub Rumunii – musisz wziąć ze sobą ważny dowód tożsamości lub paszport .

Nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie strefy Schengen (obszaru bez granic wewnętrznych), warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc potwierdzić swoją tożsamość w innych nieprzewidzianych okolicznościach.

Reklama

Aby za granicą – w innym kraju UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii – móc skorzystać z usług służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w bezpłatną europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Jeśli posiadasz smartfona, możesz pobrać specjalną aplikację, która wyjaśnia różnice w przepisach dotyczących systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Zawiera ona również ogólne informacje na temat karty EKUZ, kosztów konkretnych usług i ich refundacji, numery alarmowe i dane kontaktowe na wypadek utraty karty.

Olimpiada w Londynie 2012 - poradnik polskiego kibica

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych (kotów, psów czy fretek) towarzyszących Ci w podróży. Dokument ten jest dowodem, że zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.

Reklama

Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym roamingu korzystanie z telefonu komórkowego za granicą stało się o wiele tańsze. Możesz też z góry określić własny limit, jeżeli planujesz czesto korzystać z telefonu podczas podróży, a zwłaszcza zamierzasz surfować po internecie i korzystać z poczty elektronicznej. Ustalono również maksymalne stawki za połączenia i wysyłanie wiadomości sms w roamingu.

Zapamiętaj obowiązujący w całej UE numer alarmowy: 112. Nie wahaj się z niego skorzystać w potrzebie. Numer ten działa w każdym kraju UE, a operatorzy posługują się wieloma językami, w zależności od kraju.

Poznaj prawa, które przysługują Ci podczas podróży samolotem lub koleją. Możesz również pobrać na swój telefon nową, przygotowaną przez Komisję Europejską aplikację dla pasażerów – znajdziesz w niej wszelkie informacje przydatne w razie problemów w podróży.

Wiele praktycznych wskazówek możesz uzyskać, kontaktując się z serwisem Europe Directsłużbą informacyjną Komisji Europejskiej . Jej pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Jeśli przebywasz poza Unią Europejską i potrzebujesz pomocy, lecz Twój kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa, masz prawo zwrócić się do konsulatu lub ambasady innego kraju UE.

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Więcej o podróżowaniu po Europie

Źródło: Komisja Europejska

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?