Jak prawidłowo wyliczyć wymiar urlopu przysługującego pracownikowi?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie
REKLAMA
Wyliczenie wymiaru urlopu
Prawo do urlopu w żaden sposób nie zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie ma więc znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony czy na czas wykonania określonej pracy.
Pracodawca ma obowiązek prawidłowego określenia wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. W związku z tym powinien pamiętać, że wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
a) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
b) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
c) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
d) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
e) szkoły policealnej – 6 lat,
f) szkoły wyższej – 8 lat,
oraz zgodnie z art. 154 § 1 k. p. wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. (art. 155 k. p.).
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę podany wcześniej wymiar urlopu. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Zasady obliczania urlopu uzupełniającego
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku i uwzględnieniu jego stażu pracy. Urlop cząstkowy ma charakter niezależny. Pracownik może go wykorzystywać po każdym miesiącu pracy lub łącznie z urlopami przysługującymi za więcej niż miesiąc. Zasadniczo, pracownik powinien go wykorzystać w pierwszym roku pracy.
Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat