Urlopy okolicznościowe w wojsku
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego w terminie zaproponowanym przez żołnierza. Warunkiem wyrażenia zgody na jego wykorzystanie jest związek terminu urlopu i wydarzenia, z którego powodu jest udzielany. Ważne jest również to, że zainteresowany żołnierz powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu.
REKLAMA
Warunki w jakich można przyznać urlop okolicznościowy żołnierzowi w służbie czynnej.
Żołnierz ma prawo do urlopu w wymiarze od dwóch do pięciu dni kalendarzowych w przypadku:
- zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby najbliższego członka rodziny, za którego uważa się małżonka, dziecko, ojca, matkę, byłego opiekuna prawnego, siostrę, brata, babkę lub dziadka żołnierza, a także dziecko, ojca, matkę lub byłego opiekuna prawnego małżonka żołnierza;
- ślubu żołnierza;
- urodzenia się dziecka żołnierza;
Urlopu okolicznościowego można udzielić żołnierzowi również w przypadkach uzasadnionych szczególnie ważnymi względami:
- rodzinnymi;
- osobistymi;
- klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę.
W takiej sytuacji długość urlopu wynosi również od dwóch do pięciu dni.
W jaki sposób udzielać urlopów okolicznościowych?
W okolicznościach potrzeby odwiedzenia małżonka lub dziecka żołnierza, z wyjątkiem żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe rotacyjne. Udziela się, niezależnie od osoby odwiedzanej, w wymiarze trzech dni kalendarzowych za każdy miesiąc odbywania lub pełnienia czynnej służby wojskowej, z tym że żołnierzom odbywającym ćwiczenia wojskowe urlopu tego udziela się za każde trzydzieści dni odbywania tych ćwiczeń. Urlop ten nie przysługuje za okres, w którym żołnierz przebywał na innym urlopie, z wyjątkiem urlopów:
- nagrodowego – przyznawanego żołnierzom w czynnej służbie wojskowej;
- z tytułu honorowego krwiodawstwa – przyznawanego żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową.
Urlop związany z pracami sezonowymi w gospodarstwie rolnym żołnierza
W związku z pracami sezonowymi w prowadzonym osobiście lub wraz ze współmałżonkiem gospodarstwie rolnym, żołnierz ma prawo do urlopu okolicznościowego w łącznym wymiarze nie dłuższym niż czternaście dni kalendarzowych w czasie trwania tej służby.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Urlop na czas trwania własnej kampanii wyborczej
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową lub pełniącym okresową służbę wojskową udziela się urlopu na czas trwania ich własnej kampanii wyborczej, w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej lub Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego.
Urlopu udziela się po przedstawieniu przez tego żołnierza zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej o rozpoczęciu i prowadzeniu przez niego własnej kampanii wyborczej. Urlop w przypadku czasowego niewykonywania przez nich zadań bojowych.
Niezależnie od przypadków: zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby najbliższego członka rodziny czy udzielenia urlopu rodzinnego, osobistego lub z powodu klęski żywiołowej, która dotknęła rodzinę żołnierza.
Żołnierzom pełniącym służbę w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny można przyznać urlop okolicznościowy również w przypadku czasowego niewykonywania przez nich zadań bojowych.
Taki urlop może być udzielony żołnierzowi w jednym nieprzerwanym okresie raz w roku kalendarzowym, w wymiarze:
- w korpusie szeregowych – do siedmiu dni kalendarzowych;
- w korpusie podoficerów – do dziesięciu dni kalendarzowych;
- w korpusie oficerów – do piętnastu dni kalendarzowych.
Do wymiaru tego urlopu, nie wlicza się czasu niezbędnego na przejazd do miejsca pobytu na urlopie i z powrotem do miejsca stacjonowania jednostki wojskowej żołnierza.
Fakt udzielenia żołnierzowi urlopu stwierdza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowe.
Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 30 marca 2010 r. w sprawie urlopów żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz.U. nr 64, poz. 397).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat