| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia bliźniąt

Jaki wymiar urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi, któremu urodziły się bliźniaki?

Jednemu z naszych pracowników urodziły się bliźniaki . Ile będzie mu przysługiwały dni tzw. Urlopu okolicznościowego 2 czy 4?

Pracownikowi będą przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy w związku z urodzeniem się dziecka, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Pracodawca, zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zobowiązany udzielić pracownikowi któremu urodziło się dziecko 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Liczba dni wolnych jest niezależna od liczby urodzonych dzieci.

Zwolnienia okolicznościowego pracodawca udziela w terminie wskazanym przez pracownika, jeśli termin ten pokrywa się z terminem danego zdarzenia albo obejmuje bliskie temu zdarzeniu dni, ze względu na cel, jakiemu służy. Co do zasady wykorzystanie zwolnienia z tytułu urodzenia się dziecka/dzieci pracownika powinno nastąpić w dniach następujących bezpośrednio po urodzeniu się dziecka/dzieci czyli w dniu powrotu matki z dzieckiem/dziećmi ze szpitala i następnym.

Podstawa prawna:
rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 ze zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop okolicznościowy dla taty bliźniaków. /Fot. Fotolia
Urlop okolicznościowy dla taty bliźniaków. /Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »