Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop rodzicielski w formie elektronicznej?
REKLAMA
REKLAMA
W jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski
Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop rodzicielski w formie elektronicznej? Czy jest to zgodne z przepisami i czy pracodawca będzie związany takim wnioskiem?
REKLAMA
Tak. Na równi z pisemnym oświadczeniem woli traktowane jest oświadczenie składane w formie elektronicznego dokumentu opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Stosując w tym zakresie posiłkowo przepisy Kodeksu cywilnego, pracodawca nie powinien kwestionować takiego elektronicznego wniosku.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
Urlop rodzicielski udzielany jest na pisemny wniosek uprawnionego składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przepisy prawa pracy nie regulują formy czynności prawnych – w tym formy pisemnej wymaganej dla wniosku o urlop rodzicielski. W tej sytuacji do stosunku pracy należy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 300 Kodeksu pracy).
Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarczające jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego). Można zatem uznać, że w typowych sytuacjach forma pisemna będzie zachowana, jeżeli pracownik złoży pracodawcy pismo (papierowe) zawierające wniosek o urlop rodzicielski i opatrzy je własnoręcznym podpisem.
Więcej o urlopie rodzicielskim przeczytasz: Urlop rodzicielski po zmianach 2016
Warto jednak zauważyć, że zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 78 § 2 Kodeksu cywilnego oświadczenie złożone w postaci elektronicznej opatrzone tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoznaczne w skutkach prawnych z oświadczeniem złożonym w formie pisemnej. Zatem w przypadku, gdy pracownik złożyłby wniosek w formie elektronicznej z zachowaniem wymogu, jakim jest podpis elektroniczny, pracodawca powinien uznać, że wniosek taki ma skuteczność taką, jak wniosek pisemny. Natomiast zwykły e-mail nie będzie mógł być zrównany pod względem wywołania skutków prawnych z dokumentem pisemnym.
Bezpieczny podpis elektroniczny jest niezbędny w razie złożenia wniosku o urlop rodzicielski w postaci elektronicznej.
Należy jednak zwrócić uwagę, że sam wniosek o urlop rodzicielski to nie wszystko – dołącza się bowiem do niego dodatkowe dokumenty. W przypadku gdy nie zostaną one załączone, nie można uznać, że pracownik złożył wniosek w sposób skuteczny – nawet jeżeli zachowa właściwą formę samego wniosku. Jeżeli zatem pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym i załączy skany dokumentów – wówczas pracodawca powinien uznać, że wniosek został złożony w sposób skuteczny. Oczywiście jeżeli zechce, może poprosić pracownika o dokumenty do wglądu w oryginalnej wersji papierowej – nie powinien jednak domagać się, aby pracownik obok wniosku złożonego drogą elektroniczną opatrzonego podpisem elektronicznym złożył dodatkowo wniosek w formie papierowej.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 1821a § 4, art. 1821d, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268),
● art. 78 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1844).
Porozmawiaj o tym na FORUM Kadry!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat