REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Urlop na żądanie. Czy może być SMS bez podawania powodu?
Urlop na żądanie. Czy może być SMS bez podawania powodu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie to szczególna kategoria urlopu wypoczynkowego na przypadki awaryjne. Jednak zgłoszenie musi być prawidłowe. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć komplikacji? Czy można informować sms-em? W jakim przypadku pracodawca może odmówić? 
rozwiń >

Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie?

Użycie urlopu na żądanie nie wymaga uzasadnienia, tzn. podawania okoliczności będących przyczyną. Pracodawca nie ma prawa żądać tłumaczenia, ani tym bardziej uznać, że powód jest zbyt błahy dla udzielenia urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Podanie przyczyny, choćby bardzo enigmatycznej, jest jednak wskazane z punktu widzenia relacji wewnątrz zespołu.

Jak poinformować o wzięciu urlopu na żądanie?

Kodeks pracy nie precyzuje formy zgłoszenia urlopu na żądanie.  Z tego powodu sposób informowania pracodawcy jest w zasadzie dowolny: sms, e-mail, telefon, osobista rozmowa lub zwykłe pismo.

Jednak osobną kwestią są kwestie dowodowe na wypadek sporu lub nieporozumienia. Bezpieczniej jest mieć mocną podstawę do wykazania, że pracodawca mógł się zapoznać z wiadomością. Z tej perspektywy SMS wydaje się opcją bezpieczniejszą niż telefon, jednak należy wziąć pod uwagę również normy zwyczajowe w danym miejscu pracy.

Kiedy należy poinformować o urlopie na żądanie?

Najbardziej kluczowym aspektem prawidłowego zgłoszenia urlopu na żądanie jest moment zgłoszenia – należy poinformować pracodawcę przed rozpoczęciem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formalności są dopełnione w momencie wyrażenia akceptacji przez pracodawcę, wtedy można już korzystać z urlopu.

Czy szef może odmówić urlopu na żądanie?

Treść art. 167(2) Kodeksu pracy nie wyraża się wprost na temat możliwości odmowy urlopu na żądanie, jednak w tej kwestii wypowiada się orzecznictwo sądów.

Według orzecznictwa, odmowa urlopu na żądanie jest dopuszczalna, gdy nieobecność zatrudnionego zaszkodziłaby interesom firmy i kolidowałaby z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy.

Oznacza to, że pracodawca może odmówić urlopu na żądanie jedynie w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.

Za bezzasadną odmowę udzielenia urlopu na żądanie pracodawca może być ukarany grzywną.

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w ciągu roku? Czy urlop na żądanie wlicza się do standardowego urlopu?

W ciągu roku przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Należy wziąć pod uwagę, że urlop na żądnie wlicza się do liczby dni urlopu wypoczynkowego. To nie są dodatkowe cztery dni obok „zwykłego” urlopu.

Oznacza to, że wykorzystanie całości urlopu wypoczynkowego pozbawia urlopu na żądanie.

Czy można wziąć 2 dni urlopu na żądanie?

Kodeks pracy nie reguluje kwestii dopuszczalnego czasu urlopu na żądanie. Oznacza to, że urlop na żądnie może mieć formę dwóch dni z rzędu, lub trzech albo czterech dni w jednym ciągu. Każdy dzień urlopu na żądanie jest płatny.

Zwolnienie z powodu siły wyższej – możliwy ratunek po wykorzystaniu urlopu na żądanie 

Czy jest jakaś opcja w nagłych wypadkach po wykorzystaniu całości urlopu na żądanie? Nowelizacja Kodeksu pracy z marca 2023 r. ustanowiła nowość - zwolnienie z powodu siły wyższej w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin rocznie. Ten rodzaj wolnego może być wykorzystany również jako kilka godzin w danym dniu, wniosek może być złożony tego samego dnia. Przysługuje połowa wynagrodzenia (w odróżnieniu od pełnopłatnego urlopu na żądanie).

Zgodnie z nowym przepisem Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Zwolnienie z powodu siły wyższej jest ograniczone określonymi warunkami, zatrudnieni nie mają tu pełnej dowolności, jak w przypadku urlopu na żądanie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA