| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Pracownik chcąc skorzystać z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego z reguły składa u pracodawcy wniosek urlopowy zgodny z wzorem obowiązującym w danym zakładzie pracy. Czy obowiązek składania takiego wniosku dotyczy także urlopu na żądanie?

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może zgłosić chęć skorzystania z takiego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, telefonicznie bądź mailowo, ale w taki sposób, aby wiadomość dotarła do pracodawcy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. sygn. akt: I PK 128/06 stwierdził, że pracownik, który składa wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, powinien dokonać tej czynności najpóźniej pierwszego dnia wypoczynku, przed rozpoczęciem swojego dnia pracy. Niedopuszczalne jest zatem zgłoszenie urlopu na żądanie na koniec dnia.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Co do zasady urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem urlopów, który pracodawca ustala z pracownikami. Plan urlopów nie obejmuje jednak urlopu na żądanie i nie jest w nim uwzględniany. Pomimo ustalenia planu urlopów pracodawca może w regulaminie pracy nakazać każdorazowe składanie wniosku urlopowego przez pracownika. Taka praktyka występuje większości zakładów pracy.

Jeżeli w firmie istnieje obowiązek składania wniosków urlopowych, pracownik w miarę możliwości powinien go złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu na żądanie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, może zawiadomić pracodawcę telefonicznie lub w inny przyjęty w danym zakładzie sposób, powinien jednak zaraz po powrocie do pracy złożyć wniosek urlopowy. W ten sposób pracodawca łatwiej może kontrolować wykorzystywany przez pracownika urlop, również ten na żądanie.

Przeczytaj również: Czy mogę zgłosić urlop na żądanie e-mailem

Pracodawca może nałożyć na swoich pracowników obowiązek składania wniosków urlopowych przy urlopie na żądanie po powrocie do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »