reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Pracownik chcąc skorzystać z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego z reguły składa u pracodawcy wniosek urlopowy zgodny z wzorem obowiązującym w danym zakładzie pracy. Czy obowiązek składania takiego wniosku dotyczy także urlopu na żądanie?

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może zgłosić chęć skorzystania z takiego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, telefonicznie bądź mailowo, ale w taki sposób, aby wiadomość dotarła do pracodawcy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. sygn. akt: I PK 128/06 stwierdził, że pracownik, który składa wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, powinien dokonać tej czynności najpóźniej pierwszego dnia wypoczynku, przed rozpoczęciem swojego dnia pracy. Niedopuszczalne jest zatem zgłoszenie urlopu na żądanie na koniec dnia.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Co do zasady urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem urlopów, który pracodawca ustala z pracownikami. Plan urlopów nie obejmuje jednak urlopu na żądanie i nie jest w nim uwzględniany. Pomimo ustalenia planu urlopów pracodawca może w regulaminie pracy nakazać każdorazowe składanie wniosku urlopowego przez pracownika. Taka praktyka występuje większości zakładów pracy.

Jeżeli w firmie istnieje obowiązek składania wniosków urlopowych, pracownik w miarę możliwości powinien go złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu na żądanie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, może zawiadomić pracodawcę telefonicznie lub w inny przyjęty w danym zakładzie sposób, powinien jednak zaraz po powrocie do pracy złożyć wniosek urlopowy. W ten sposób pracodawca łatwiej może kontrolować wykorzystywany przez pracownika urlop, również ten na żądanie.

Przeczytaj również: Czy mogę zgłosić urlop na żądanie e-mailem

Pracodawca może nałożyć na swoich pracowników obowiązek składania wniosków urlopowych przy urlopie na żądanie po powrocie do pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama