Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może zgłosić chęć skorzystania z takiego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, telefonicznie bądź mailowo, ale w taki sposób, aby wiadomość dotarła do pracodawcy.
REKLAMA
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. sygn. akt: I PK 128/06 stwierdził, że pracownik, który składa wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, powinien dokonać tej czynności najpóźniej pierwszego dnia wypoczynku, przed rozpoczęciem swojego dnia pracy. Niedopuszczalne jest zatem zgłoszenie urlopu na żądanie na koniec dnia.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Co do zasady urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem urlopów, który pracodawca ustala z pracownikami. Plan urlopów nie obejmuje jednak urlopu na żądanie i nie jest w nim uwzględniany. Pomimo ustalenia planu urlopów pracodawca może w regulaminie pracy nakazać każdorazowe składanie wniosku urlopowego przez pracownika. Taka praktyka występuje większości zakładów pracy.
Jeżeli w firmie istnieje obowiązek składania wniosków urlopowych, pracownik w miarę możliwości powinien go złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu na żądanie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, może zawiadomić pracodawcę telefonicznie lub w inny przyjęty w danym zakładzie sposób, powinien jednak zaraz po powrocie do pracy złożyć wniosek urlopowy. W ten sposób pracodawca łatwiej może kontrolować wykorzystywany przez pracownika urlop, również ten na żądanie.
Przeczytaj również: Czy mogę zgłosić urlop na żądanie e-mailem
Pracodawca może nałożyć na swoich pracowników obowiązek składania wniosków urlopowych przy urlopie na żądanie po powrocie do pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat