Poronienie a prawo do urlopu macierzyńskiego
REKLAMA
REKLAMA
Karta martwego urodzenia
Przy urodzeniu martwym, lekarz, położna lub inna osoba upoważniona, wypełnia kartę martwego urodzenia, która jest przekazywana do urzędu stanu cywilnego. Podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek zgłoszenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego - urodzenia martwego, w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia.
REKLAMA
Podstawa przyznania urlopu macierzyńskiego
Jeżeli poród nastąpił minimum w 22 tygodniu ciąży (21 tygodni 7 dni), wówczas przyjmuje się, że dziecko urodziło się martwe. Urząd stanu cywilnego wydaje akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym, który jest dokumentem stanowiącym podstawę przyznania urlopu macierzyńskiego i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego za czas urlopu macierzyńskiego.
Problemy z otrzymaniem skróconego aktu urodzenia dziecka napotykają rodzice dzieci, które urodziły się przed 22 tygodniem ciąży.
Rekomendowany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD
Warto zwrócić uwagę, że przepisy Kodeksu pracy nie wyjaśniają pojęcia urodzenia martwego, nie rozróżniają również urodzenia martwego od poronienia.
Urodzenie martwe
Zgodnie z definicją medyczną urodzeniem martwym jest całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, o ile nastąpiło po upływie 22 tygodnia ciąży. O zgonie świadczy to, że po takim wydaleniu lub wydobyciu płód nie oddycha, ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wydobycie lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Poronienie
Poronieniem określa się wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wydobycie lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli, o ile nastąpiło to przed 22 tygodniem ciąży (21 tygodni 6 dni).
Prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego
Można spotkać się z poglądem ekspertów, którzy twierdzą, że w przypadku urodzenia martwego przed 22 tygodniem ciąży, urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński nie przysługują. W takim przypadku pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, jeśli lekarz uzna, że kobieta wymaga opieki lekarskiej i stała się czasowo niezdolna do pracy.
Należy zauważyć, że rozróżnienie na poronienie i urodzenie martwe zostało dokonane na potrzeby prowadzenia dokumentacji medycznej.
Urlop macierzyński a urlop rodzicielski
Jeżeli matka dziecka uzyska z urzędu stanu cywilnego skrócony akt urodzenia dziecka, który jest podstawą przyznania świadczeń z tytułu macierzyństwa, wówczas ma prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni.
Pracodawca nie może kwestionować zasadności wydanego dokumentu. Pracodawca, który otrzyma od pracownicy skrócony akt urodzenia dziecka, jest zobowiązany do udzielenia kobiecie urlopu macierzyńskiego.
Podstawa prawna:
- Art. 1801 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 19974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)
- Art. 53. 1 oraz art. 54. 3 Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.2014.1741)
- Załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21.12.2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U.2014.177 j.t.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat