REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kobiety

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

33% składu zarządów i rad nadzorczych firm od 2026 roku będą stanowiły kobiety

Od 2026 roku będzie więcej kobiet na wysokich stanowiskach. Polska wdroży dyrektywę Women on Boards. Od stycznia 2026 roku 33% członków zarządów i rad nadzorczych firm będą stanowiły kobiety. Wyniki finansowe świadczą o pozytywnym wpływie obecności kobiet na tak wysokich stanowiskach.

Zawody męskie i kobiece. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Feminatywy - kto ich używa? Znacznie częściej kobiety bierne zawodowo [sondaż]

Co trzecia pracująca kobieta (34,1 proc.) używa feminatywów do opisu swojej roli zawodowej - wynika z raportu z sondażu Uniwersytetu SWPS. Formie męskiej zwyczajowo przypisujemy większe znaczenie - tłumaczy współautorka raportu, psycholożka z Uniwersytetu SWPS dr Magdalena Formanowicz.

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

REKLAMA

Wiek emerytalny 2024

Wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile wynosi? Dopiero osiągnięcie określonej liczby lat uprawnia do przejścia na emeryturę. Ważne są także lata pracy.

Jak zachęcić kobiety do pracy w branży technologicznej? Może w pierwszej kolejności wyrównać zarobki

Średnio 13%. O tyle mniej niż mężczyźni średnio zarabiają kobiety w branży technologicznej. Istnieje pilna potrzeba wzmocnienia obecności kobiet w sektorze ICT. Zarówno pod względem wysokości zarobków jak i zajmowanych stanowisk. 

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane?

Kobiece zawody - które branże są najbardziej sfeminizowane? Okazuje się, że nadal w XXI w. istnieje wyraźny podział na zawody typowo damskie i męskie. Pomimo tego, że kobiety przełamują bariery w zawodach związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką oraz pokonują pewne przeszkody na stanowiskach kierowniczych jak i udowadniają, że możliwe jest łączenie macierzyństwa z pracą zawodową - transformacja krajobrazu płci w miejscu pracy pozostaje nieco zaburzona. Nadal najczęściej zajmowanymi stanowiskami pracy przez kobiety są branże związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi czy jako pomoc w pracach porządkowych w domach.

Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

REKLAMA

Kobiety na rynku pracy. Powrót do pracy po urodzenia dziecka nie jest łatwy

Kobiety chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka, ale brakuje ułatwień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy  prowadzone są analizy lub prace nad rozszerzeniem ram prawnych prowadzących do efektywnego wzrostu liczby kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. 

IT. Idealna branża dla mam?

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Zwiększanie roli kobiet w biznesie opłaca się

Wiele krajów na świecie zrozumiało, że zwiększenie roli kobiet w gospodarce, biznesie jest nie tylko słuszne ze względów ideowych, ale po prostu się opłaca. Różnorodność we władzach spółek przynosi wymierne korzyści biznesowe.

Startuje projekt Fearless Together – akcja, która pomoże kobietom rozwinąć karierę w finansach

W Dzień Kobiet - 8 marca br. odbyła się inauguracja projektu Fearless Together #empower your career in finance. Data nie jest przypadkowa – akcja ma bowiem na celu wsparcie kobiet z Polski i z Ukrainy w rozwoju kariery w branży finansowej. Uczestniczki programu mogą liczyć na pomoc od sprawdzonych ekspertów, czyli m.in. na mentoring, szkolenia i wsparcie psychologiczne. Kampania organizowana jest przez State Street Global Advisors Polska we współpracy z Fundacją Mamo Pracuj, a jej partnerem jest CFA Society Poland.

Międzynarodowy Dzień Kobiet: Zatrudniaj je i płać więcej!

W UE kobiety zarabiają o 13% mniej niż mężczyźni pod względem średnich godzinowych zarobków brutto. Chociaż jest to mniej niż globalne zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć (20% według MOP), niekoniecznie odzwierciedla to większą równość płci; w niektórych krajach przedstawia jedynie niższe wskaźniki uczestnictwa w płatnym zatrudnieniu

Współczesne Polki na rozdrożu

Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują sama, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?

Trudny powrót matki

Co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka nie może znaleźć odpowiedniej pracy; na tysiąc pracujących kobiet przypada aż 1012 biernych zawodowo pań, niepracujących mężczyzn jest zaś tylko 564 - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Prawie połowa Polek w IT awansowała w minionym roku

Z raportu „Kobiety w IT 2023” można się dowiedzieć, że najliczniejsza grupa kobiet znad Wisły (27,5 proc.) w branży zarabia między 4,5 a 7 tys. zł netto. Aż 71 proc. dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku, choć z obecnych zarobków zadowolona jest nieco ponad połowa z nich (56 proc.). Z kolei kobiety z Polski, Ukrainy, Węgier, Czech i Holandii mają średnio o 13 proc. niższą pensję niż mężczyźni. 

REKLAMA