reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne po studiach

Ubezpieczenie zdrowotne po studiach

Jednym z przywilejów, który wygasa po ukończeniu studiów jest prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne, czy od razu po studiach?

Każdy student podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Do takiego ubezpieczenia studenta zgłaszają rodzice lub opiekunowie prawni, pracodawca (jeżeli student jest zatrudniony na umowę o pracę) lub też sam student jeżeli założył własną działalność gospodarczą.

Prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej wygasa po 4 miesiącach od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów (za datę ukończenia studiów przyjmuje się dzień obrony pracy dyplomowej).

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Jakie są możliwości?

Jeżeli dana osoba po skończeniu studiów podejmie zatrudnienie czy to na podstawie umowy o pracę, czy podejmie działalność gospodarczą – składki będzie odprowadzał odpowiednio pracodawca lub osoba zakładająca działalność. Możliwością jest również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy (tu składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca urząd pracy).

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osoby, która ukończyła 26 lat, nadal się uczy i nie ma zatrudnienia. W takim przypadku może zgłosić się do uczelni z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem w NFZ.

Jeżeli żadna z tych opcji nie dotyczy – czyli nie pracujemy, kończymy studia, wówczas można przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ.

Wysokość składki

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest zmienna i zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia podawanego przez prezesa GUS. Składka za II kwartał czyli w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec wynosi 395,15 zł.

Dla studentów cudzoziemców składka wynosi 46,80 zł miesięcznie.

Jak wygląda procedura ubiegania się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Prawo do zawarcia takiej umowy przysługuje każdemu, kto nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W pierwszej kolejności osoba zainteresowana powinna wystąpić z wnioskiem, który należy złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ lub w jednej z delegatur. Następnie osoba zainteresowana otrzymuje umowę do podpisu. Warunkiem zawarcia umowy jest jednak wniesienie dodatkowej opłaty. Wysokość tej opłaty zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek.

Jeżeli przerwa wynosi powyżej 3 miesięcy osoba chcąca skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek wnieść dodatkową opłatę, która wynosi:

  • od 3 miesięcy do roku - opłata dodatkowa wynosi 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.
  • powyżej roku do 2 lat - opłata dodatkowa wynosi 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.
  • powyżej 2 lat do 5 lat - opłata dodatkowa wynosi 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.
  • powyżej 5 lat do 10 lat - opłata dodatkowa wynosi 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.
  • powyżej 10 lat - opłata dodatkowa wynosi 200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.

Po podpisaniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie z NFZ, ubezpieczony powinien złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania ZUS-ie, druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 XX, w terminie 7 dni od zawarcia umowy.

Korzyści z ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do korzystania przez ubezpieczonego z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czyli między innymi badania, wizyty lekarskie, zabiegi, rehabilitacja, leczenie szpitalne. Oznacza to, że niebędąc osobą ubezpieczoną – np. w razie wypadku – osoba przewieziona do szpitala i objęta opieką szpitalną – będzie musiała zapłacić za takie leczenie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama