REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Jakie świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych/Fot. Fotolia
Jakie świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zarejestrowali się w urzędzie pracy mają możliwość ubiegania się o środki na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

W ramach wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin Ministerstwo opracowało nowelizację Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza nową grupę osób uprawnionych do korzystania z pomocy urzędów pracy. Proponowane zmiany mają na celu ułatwienie powrotu na rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych.

Nowelizacja wprowadza do ustawy definicję opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jest to członek rodziny opiekujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Osoby wpisujące się w tę definicję, zarejestrowane w urzędzie pracy, zostaną zaliczone do osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy i będą mogły korzystać z szeregu form wsparcia.

Środki na działalność

Zarejestrowani w urzędzie pracy opiekunowie osób niepełnosprawnych zyskają możliwość ubiegania się o środki na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 600 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Środki nie podlegają zwrotowi, jeśli działalność prowadzona będzie przez minimum 12 miesięcy.

Polecamy książkę: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz

Autopromocja

Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło

Kup książkę:

Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło

Opiekunowie będą mogli również ubiegać się o pożyczkę na własny biznes. Wysokość pożyczki jest znacznie wyższa niż wspomniane wcześniej dofinansowanie, a stopa oprocentowania korzystna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie na wyposażonym przez urząd miejscu pracy

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, osoby fizyczne, posiadacze gospodarstwa rolnego, żłobki lub kluby dziecięce będą mogły ubiegać się w urzędzie pracy o wsparcie finansowe przy tworzeniu nowych miejsc pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Wsparcie będzie przyznawane w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Zarejestrowana osoba uzyska zatrudnienie na minimum 24 miesiące.

Grant na telepracę

Starosta będzie mógł, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy środki na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy. Poszukujący pracy uzyska zatrudnienie na okres 12 miesięcy lub 18 miesięcy w przypadku połowy wymiaru czasu pracy. Pracodawca otrzyma środki w wysokości do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dofinansowanie do wynagrodzenia

W ramach zatrudnienia opiekuna osoby niepełnosprawnej będzie można uzyskać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Wsparcie przysługuje do 6 miesięcy. Skierowana osoba powinna być zatrudniona w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy.

Sprawujący opiekę nad osobami niepełnosprawnymi będą mogli również korzystać ze wsparcia pośrednika pracy oraz doradcy zawodowego. Nowelizacja przepisów uprawni ich także do uzyskania dostępu do szkoleń, staży, studiów podyplomowych oraz bonów na zasiedlenie, szkoleniowego i stażowego.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2017, z wyjątkiem grantu na telepracę, który będzie dostępny od stycznia 2018 r. Ze wsparcia nie będą mogli skorzystać opiekunowie pobierający świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Źródło: Projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA