REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zdrowotny nauczyciela – najważniejsze informacje

Katarzyna Pietrasik
Urlop zdrowotny nauczyciela - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia
Urlop zdrowotny nauczyciela - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop zdrowotny nauczyciela, zwany również urlopem na poratowanie zdrowia to szczególny przywilej, który przysługuje nauczycielom na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przyznawany jest on w celu przywrócenia pełnej zdolności do pracy. Dotyczy jedynie pracowników placówek publicznych.

7 lat pracy w szkole

Nauczyciel, który zatrudniony jest na czas nieokreślony, po przepracowaniu 7 lat w szkole ma prawo do urlopu w celu poprawienia stanu zdrowia.  Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopów trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się. Do czasu tego nie wlicza się z kolei pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, gdyż jego statut regulują odrębne przepisy.

REKLAMA

Autopromocja

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czas trwania urlopu zdrowotnego

Czas trwania takiego urlopu nie może przekroczyć jednego roku.  Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, ale nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łącznie przez cały okres zatrudnienia wymiar urlopu zdrowotnego nauczyciela nie może przekraczać 3 lat.

O dacie rozpoczęcia urlopu decyduje nie lekarz wydający orzeczenie o niezdolności do pracy, a dyrektor szkoły. Ma to związek z zapewnieniem placówce prawidłowego działania. Jeśli spełnione są przez nauczyciela wszystkie wymagania do otrzymania urlopu zdrowotnego, to nikt nie może mu go zakazać.

Prawo do wynagrodzenia

Najważniejsze jest to, że podczas trwania urlopu zdrowotnego nauczyciel otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, a także inne przysługujące mu świadczenia pracownicze. Co istotne, w czasie trwania urlopu na poratowanie zdrowia nauczyciel nie ma prawa do podejmowania żadnej działalności zarobkowej. Dyrektor dowiadując się o złamaniu tego zakazu, ma obowiązek odwołać nauczyciela z urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Badania kontrolne

Nauczyciel powracający do pracy z urlopu zdrowotnego najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy zostaje skierowany przez dyrektora placówki na badania kontrolne, które mają stwierdzić jego zdolność do pracy.  Zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

Planowane zmiany

Ze względu na nadmierne korzystanie z przywileju przedstawiono projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Miał on wejść w życie 1 stycznia 2014 roku i istotną zmianą, którą miał wprowadzić było zwiększenie liczby przepracowanych lat z 7 do 20. Innym ważnym elementem nowelizacji było skrócenie łącznego czasu trwania urlopu w okresie całego zatrudnienia na stanowisku nauczyciela do 1 roku (aktualnie przysługują 3 lata), a także fakt, że o urlopie decydować miał lekarz medycyny pracy, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny. Zmiany te nie weszły jednak w życie zgodnie z planem.

Asystenci nauczyciela w szkołach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA