REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zdrowotny nauczyciela – najważniejsze informacje

Katarzyna Pietrasik
Urlop zdrowotny nauczyciela - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia
Urlop zdrowotny nauczyciela - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop zdrowotny nauczyciela, zwany również urlopem na poratowanie zdrowia to szczególny przywilej, który przysługuje nauczycielom na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przyznawany jest on w celu przywrócenia pełnej zdolności do pracy. Dotyczy jedynie pracowników placówek publicznych.

7 lat pracy w szkole

Nauczyciel, który zatrudniony jest na czas nieokreślony, po przepracowaniu 7 lat w szkole ma prawo do urlopu w celu poprawienia stanu zdrowia.  Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopów trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się. Do czasu tego nie wlicza się z kolei pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, gdyż jego statut regulują odrębne przepisy.

Autopromocja

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czas trwania urlopu zdrowotnego

Czas trwania takiego urlopu nie może przekroczyć jednego roku.  Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, ale nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łącznie przez cały okres zatrudnienia wymiar urlopu zdrowotnego nauczyciela nie może przekraczać 3 lat.

O dacie rozpoczęcia urlopu decyduje nie lekarz wydający orzeczenie o niezdolności do pracy, a dyrektor szkoły. Ma to związek z zapewnieniem placówce prawidłowego działania. Jeśli spełnione są przez nauczyciela wszystkie wymagania do otrzymania urlopu zdrowotnego, to nikt nie może mu go zakazać.

Prawo do wynagrodzenia

Najważniejsze jest to, że podczas trwania urlopu zdrowotnego nauczyciel otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, a także inne przysługujące mu świadczenia pracownicze. Co istotne, w czasie trwania urlopu na poratowanie zdrowia nauczyciel nie ma prawa do podejmowania żadnej działalności zarobkowej. Dyrektor dowiadując się o złamaniu tego zakazu, ma obowiązek odwołać nauczyciela z urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Badania kontrolne

Nauczyciel powracający do pracy z urlopu zdrowotnego najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy zostaje skierowany przez dyrektora placówki na badania kontrolne, które mają stwierdzić jego zdolność do pracy.  Zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

Planowane zmiany

Ze względu na nadmierne korzystanie z przywileju przedstawiono projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Miał on wejść w życie 1 stycznia 2014 roku i istotną zmianą, którą miał wprowadzić było zwiększenie liczby przepracowanych lat z 7 do 20. Innym ważnym elementem nowelizacji było skrócenie łącznego czasu trwania urlopu w okresie całego zatrudnienia na stanowisku nauczyciela do 1 roku (aktualnie przysługują 3 lata), a także fakt, że o urlopie decydować miał lekarz medycyny pracy, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny. Zmiany te nie weszły jednak w życie zgodnie z planem.

Asystenci nauczyciela w szkołach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA