reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop zdrowotny nauczyciela – najważniejsze informacje

Urlop zdrowotny nauczyciela – najważniejsze informacje

Urlop zdrowotny nauczyciela, zwany również urlopem na poratowanie zdrowia to szczególny przywilej, który przysługuje nauczycielom na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przyznawany jest on w celu przywrócenia pełnej zdolności do pracy. Dotyczy jedynie pracowników placówek publicznych.

7 lat pracy w szkole

Nauczyciel, który zatrudniony jest na czas nieokreślony, po przepracowaniu 7 lat w szkole ma prawo do urlopu w celu poprawienia stanu zdrowia.  Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopów trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się. Do czasu tego nie wlicza się z kolei pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, gdyż jego statut regulują odrębne przepisy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czas trwania urlopu zdrowotnego

Czas trwania takiego urlopu nie może przekroczyć jednego roku.  Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, ale nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łącznie przez cały okres zatrudnienia wymiar urlopu zdrowotnego nauczyciela nie może przekraczać 3 lat.

O dacie rozpoczęcia urlopu decyduje nie lekarz wydający orzeczenie o niezdolności do pracy, a dyrektor szkoły. Ma to związek z zapewnieniem placówce prawidłowego działania. Jeśli spełnione są przez nauczyciela wszystkie wymagania do otrzymania urlopu zdrowotnego, to nikt nie może mu go zakazać.

Prawo do wynagrodzenia

Najważniejsze jest to, że podczas trwania urlopu zdrowotnego nauczyciel otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, a także inne przysługujące mu świadczenia pracownicze. Co istotne, w czasie trwania urlopu na poratowanie zdrowia nauczyciel nie ma prawa do podejmowania żadnej działalności zarobkowej. Dyrektor dowiadując się o złamaniu tego zakazu, ma obowiązek odwołać nauczyciela z urlopu.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Badania kontrolne

Nauczyciel powracający do pracy z urlopu zdrowotnego najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy zostaje skierowany przez dyrektora placówki na badania kontrolne, które mają stwierdzić jego zdolność do pracy.  Zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

Planowane zmiany

Ze względu na nadmierne korzystanie z przywileju przedstawiono projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Miał on wejść w życie 1 stycznia 2014 roku i istotną zmianą, którą miał wprowadzić było zwiększenie liczby przepracowanych lat z 7 do 20. Innym ważnym elementem nowelizacji było skrócenie łącznego czasu trwania urlopu w okresie całego zatrudnienia na stanowisku nauczyciela do 1 roku (aktualnie przysługują 3 lata), a także fakt, że o urlopie decydować miał lekarz medycyny pracy, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny. Zmiany te nie weszły jednak w życie zgodnie z planem.

Asystenci nauczyciela w szkołach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 08.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop zdrowotny nauczyciela - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia
Urlop zdrowotny nauczyciela - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama