| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w sposobie finansowania świadczeń zdrowotnych

Zmiany w sposobie finansowania świadczeń zdrowotnych

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla dzieci do 18. roku życia oraz członków rodzin osób ubezpieczonych przewiduje ustawa o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018. Zmiana będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy. W środę, 23 września 2015 r. odbyło się drugie czytanie projektu ustawy.

Drugie czytanie rządowego projektu ustawy o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018 to kolejny punkt pierwszego dnia obrad 101. posiedzenia Sejmu.

Proponowane zmiany w sposobie przekazywania dotacji z budżetu do Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczą świadczeń dla dzieci do 18. roku życia oraz członków rodzin osób ubezpieczonych. Obecnie nie ma możliwości weryfikacji uprawnień tej grupy do takich świadczeń, więc nie jest też możliwe ustalenie ich kosztów oraz przekazanie dotacji z budżetu państwa do NFZ. Zmiana będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy, z określoną ustawowo kwotą dotacji – 320 232 tys. zł rocznie, przy czym przekazywanie miałoby następować co miesiąc w wysokości 1/12 tej kwoty. Zaproponowany w projekcie ryczałtowy sposób finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobom nieubezpieczonym będzie obowiązywać do końca 2018 r. – termin wynika z ustaleń podjętych przez Zespół ds. Programowania Prac Rządu 11 marca 2015 r.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Ponadto, zgodne z projektem, prezes NFZ do 31 stycznia 2018 r., przedstawi ministrowi zdrowia informację dotyczącą możliwości poprawnej weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej członków rodzin osób ubezpieczonych oraz możliwości rozliczania dotacji. Na podstawie tej informacji zostanie opracowany alternatywny, pozalegislacyjny, stały sposób finansowania osobom nieubezpieczonym świadczeń opieki zdrowotnej, który będzie stosowany po zakończeniu obwiązywania rozwiązań zawartych w projekcie. Przygotowanie go zalecił Zespół ds. Programowania Prac Rządu w ustaleniach z 11 marca 2015 r. Komisja Zdrowia wnosi o przyjęcie projektu z poprawkami redakcyjnymi.

Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Krystyna Skowrońska. Posłowie przystąpią do trzeciego czytania w bloku głosowań.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »